fbpx

Beh v sadre alebo ako zažalovať Fivefingers

Zhruba pred rokom kolovala v bežeckých a možno aj nebežeckých kruhoch aféra okolo Vibram Fivefingers a súdneho sporu o tom, či barefoot topánky sú naozaj prínosné pre zdravie pohybového aparátu. Pokiaľ sa v tejto tématike neorientujete, tak článok o súdnom spore môžete nájsť napríklad na tejto adrese. Tyger vtedy písal svoj vlastný príspevok k téme a požiadal aj nás k spísaniu svojho názoru a skúseností. No a ak ste náhodou ešte vôbec nepočuli o Fivefingers, tak predstavu môžete nadobudnúť tu alebo tu.

Nový pohľad

A prečo sa k tomu vraciam? Nedávne udalosti mi totiž poskytli nový pohľad. Momentálne som totiž v štádiu zotavovania sa po zlomenine nohy (podrobnejšie rozpísané v tomto článku) … vlastne, podľa môjho názoru sa zotavujem už viac zo sadry, ako zo zlomeniny samotnej. Sadru som mal na nohe 6 týždňov, čo bol podľa mňa zbytočne dlhý čas … možno by stačili 4 týždne a na zvyšné 2 nejaká trochu pohyblivejšia fixácia. Čo sa stalo, stalo sa, darmo nad tým plakať, treba riešiť aktuálnu situáciu. 6 týždňov bez dovtedajšieho pohybu teda mojej nohe spôsobilo značné ochabnutie svalstva a šliach v oblasti lýtka a hlavne chodidla. Bezprostredne po sňatí sadry som na chôdzu stále potreboval barly, ledva som sa dokázal na nohu postaviť. Postupne svaly a šľachy silneli, na prvej ľahkej turistike som bol po dvoch týždňoch – s pomocou turistických palíc. Zároveň som začal chodiť aj na bicykli. Prvýkrát som sa trochu rozbehol po 6 týždňoch. Momentálne ubehlo zhruba 11 týždňov od sňatia sadry, turistiku už zvládam bez problémov, beh ešte zatiaľ opatrnejšie a na menšie vzdialenosti.

A práve ochabnuté svaly a šľachy mi umožnili naplno pochopiť, prečo vlastne vzniká toľko nejasností okolo barefoot obuvi či behu. Ja osobne som presvedčený o tom, že čím viac sa noha približuje k podmienkam, v akých by bola úplne naboso, tým lepšie (minimalistická obuv, barefoot obuv, Fivefingers, sandále, …). S takýmto prístupom mám už viacročné skúsenosti a zaznamenal som iba zlepšenia. Nikdy som nemal žiadny výrazný problém či bolesti – iba drobnejšie veci, ktoré ale boli spôsobené nesprávnymi návykmi v technike behu – po úprave techniky sa problémy vytratili. Ale napodiv, v poslednom čase akonáhle sa rozbehnem, cítim akútne bolesti a problémy – na slabšej nohe bolesť kolena, plantárnej fascie, lýtkového svalu. Na tej silnejšej zase bolesti v prednom ľavom svale na píšťale. A dôvod? Ochabnuté svaly a šľachy na jednej nohe a plnohodnotne silné všetko ostatné.

Aby som to rozviedol trochu bližšie – kým som mal sadru na nohe, tak som veru nezaháľal. Poskakovanie na zdravej nohe (aj po schodoch), po dome pavúčia chôdza po rukách a nohe, vonku chôdza s barlami, x-krát denne hore-dolu schodami, … Keď som si prvýkrát po sňatí sadry sadol na bicykel, zistil som, že aeróbnej kondícii dlhší výpadok vôbec neublížil, ba skôr možno pomohol. Takže pľúca, srdce, obehový systém a všetky svaly okrem zranenej nohy sú skoro v stave, ako boli predtým – vládzu makať, búšiť, dávať výkony. Ale noha po zranení sa na to vôbec nechytá, je nepomerne slabšia. No a z toho vyplývajú problémy – hlava by išla, telo vládze ťahať, radosť sa rozbehnúť. Celé to ale ústi do nesprávnej techniky behu, silná noha sa snaží kompenzovať chýbajúci výkon druhej – z toho pramení preťaženie predného svalu na píšťale. A slabšia noha dáva najavo to, že nestíha – bolesť plantárnej fascie a lýtka, ktoré sú ešte príliš ochabnuté. Často sa pristihnem, že ňou dopadnem na pätu – pretože je to ľahšie. Pri obutí v LUNA sandáloch bez akéhokoľvek odpruženia ale opakovaný dopad na pätu okamžite znamená bolesť v kolene. Keby som nemal žiadne predošlé skúsenosti a mám vyhodnotiť barefoot beh len na základe posledných pokusov, tiež by to nebolo práve najružovejšie. Viem ale, že táto fáza je len prechodná a jediné čo potrebujem, je znovu posilniť ochabnuté tkanivá a vrátiť sa k správnej bežeckej technike. Jednoducho svaly a šľachy musia byť fit, na dobrú techniku treba myslieť. Mnohí to ale nevedia a domnievam sa, že práve toto je východisková situácia drvivej väčšiny problémov a súdnych sporov v súvislosti s Vibram Fivefingers či inou minimalistickou/barefoot obuvou.

Fotografie z behov

Teraz trochu preskočím a poukážem na jednu vec, ktorú som si všimol pri fotení bežcov na bežeckých podujatiach. Je ňou spôsob dopadu v „obrnených“ topánkach. To, čo možno nie je v rýchlosti či z vlastného pohľadu až také zreteľné, sa na fotografii ukáže – a to v niektorých prípadoch naozaj hrozivo. Pre ilustráciu uvádzam nasledovné fotografie (majú zámerne zmenené farby – nie sú zamerané na konkrétne osoby, ale na ilustráciu témy článku – ak sa tam predsa len niekto spoznáte, prosím, neberte to osobne).

technika dopadu na pätu pri behu
technika dopadu na pätu pri behu
technika dopadu na pätu pri behu
technika dopadu na pätu pri behu
technika dopadu na pätu pri behu
technika dopadu na pätu pri behu
technika dopadu na pätu pri behu
technika dopadu na pätu pri behu
technika dopadu na pätu pri behu

Toto je len maličký výber z našich fotiek, ak chcete viac, stačí si otvoriť hocijakú galériu fotiek z bežeckého podujatia (ideálne cestného). Dopad ďaleko pred seba na úplne vystretú nohu (dokonca niekedy až prehnutú opačne), chodidlo vytočené dohora, do kontaktu s podkladom prichádza ako prvá päta – a hore sú zábery z bežného tempa niekde na začiatku či v strede pretekov. To znamená, že nie v šprinte do cieľa či pri snahe nahnať miesta vo výsledkovej listine, kde sa človek už často vykašle na akúkoľvek techniku a snaží sa valiť, čo to ide. Nie – sú to zábery z dlhodobého stabilného tempa. A napriek tomu takáto technika nie je odporúčaná ani v bežnej obuvi. Tá správnejšia by mala spočívať v dopade viac pod seba, chodidlo je už takmer na plocho a koleno je už vo fáze kontaktu so zemou mierne pokrčené smerom dopredu. Pre predstavu zhruba takto:

technika dopadu na pätu pri behu

Dopad je síce na pätu, ale pôsobiaca sila je oveľa menšia vďaka tomu, že noha je viac pod telom a pokrčené koleno môže plynule dopad odtlmiť. A ako zhruba by mal vyzerať dopad pri behu v barefoot obuvi alebo naboso môžete vidieť napríklad v článku o analýze techniky môjho behu alebo na obrázku (prebratý z lunasandals.com, bohužiaľ sa mi nepodarilo nájsť moju výpovednú fotku):

technika dopadu na prednú časť chodidla pri behu

Súdne spory

A teraz späť k súdnym sporom – máme veľkú základňu bežcov, ktorí majú nedobré návyky pri behu spôsobené napr. nadmerným sedením, zlým držaním tela, ochabnutým svalstvom stredu tela, nadváhou či odpruženou obuvou – dopad ďaleko pred seba s vystretou nohou. Napriek tomu im to odpružené topánky čiastočne „odpustia“ a môžu takto behať viac/veľa a často. Týmto spôsobom dokážu vytrénovať svoje telo na vytrvalostné výkony. Takisto sa vybudujú aj silné bežecké svaly a šľachy. ALE!!! Vybudujú sa pre potreby ukázanej, nie veľmi vhodnej, bežeckej techniky. A niektoré partie, ktoré sú dôležité pri behu v barefoot obuvi či naboso, ostanú nevytrénované. Hlavne klenby chodidla, plantárna fascia, svaly a šľachy prstov – všetky tieto sú obmedzované v pohybe a práci v klasickej obuvi. Takisto lýtkový sval a achilovka sú zaťažované úplne inak pri dopade na prednú časť chodidla.

A bežec sa vo výsledku dostane do podobnej situácie, v akej som ja teraz. Buď „začína z ničoho“ alebo je už zvyknutý behať rýchlo, má na to kondičku, odpružené topánky mu umožňujú mať chybnú techniku, ale chýba mu sila v niekoľkých malých partiách – čoho si ale v jeho prípade vôbec nemusí byť vedomý (na rozdiel odo mňa teraz). A takýto bežec sa rozhodne vyskúšať minimalistickú obuv/barefoot/Fivefingers/sandále – možno len preto, že je to „v móde“, bez akýchkoľvek ďalších informácií. Je takmer isté, že bude znechutený, že ho bude niečo bolieť alebo že sa na dôvažok zraní – pretože nebude ochotný spomaliť, znížiť objemy, prispôsobiť tréning. Vytrénované telo to potiahne chvíľu aj za nedostatočné partie, ale za cenu preťažovania. A ak ešte ani nezmení techniku dopadu a dupe stále na vystretú nohu pred seba, pohroma je zaručená. A ideálne ešte aj zažaluje Vibram za tvrdenia, že takéto topánky prinášajú benefity …

Mne by sa momentálne dalo zrejme behávať väčšie vzdialenosti v hrubších odtlmených topánkach a s dopadom na pätu – ale na čo by mi to bolo dobré? Radšej budem zatiaľ trénovať viac turisticky a na bicykli – a keď mi svaly a šľachy zosilnejú, budem môcť znovu začať naplno behávať v barefoot obuvi/sandáloch/naboso.

Logo Petrík@janurky.sk

Komantáre

komentárov