fbpx

Slovenské lezecké oblasti: Vhodné pre začiatočníkov alebo kde začať liezť na jar

Priatelia, vzhľadom na to, že je tu veľa začiatočníkov pre skalné lezenie, spísal som tradičné slovenské lezecké oblasti, kde si môžete ísť zaliezť a sú tam aj ľahké cesty.

Snaha vzdelávať začiatočníka lezca bude pokračovať, takže určite sledujte aj náš youtube kanál tyger.sk, kde budeme pridávať edukačné videá o tom, čo všetko začiatočník bude potrebovať.

Slovenské lezecké oblasti

1.Slnečné skaly, sektor Lietačky

Lezenie povolené: celoročne

Miesto: dedina Porúbka, takmer v autokempe Slnečné skaly, medzi Žilinou a Rajeckými Teplicami

GPS: 49.1405, 18.716

Prístup: Auto môžete nechať ešte skôr ako je kemp, prípadne prejdete cezeň a necháte ho na konci kempu (za vďaku je dobré si dať v kempe aspoň kofolku po lezení). Ak by ste šli vlakom alebo autobusom, vystúpite na stanici Porúbka a idete popri hlavnej ceste asi 15 min. Prebrodíte Rajčanku (riečka) a ste rovno pri skalách – vidno to dobre od cesty.

Lezecké oblasti pre začiatočníkov

Slnečné skaly sú oblasť, kde je veľa ciest vhodných pre začiatočníka lezca. Je to tým, že doslova smerujú zľava do prava – od najľahšej po ťažšie až ťažké.

Okrem iného tu máte aj blízko osadené borháky (istiace body v stene), čím budete utužovať svoj lezecký kunšt bez toho, aby ste sa báli dlhého pádu – aj keď predsa len verím, že toto zvládnete na jedničku. Okrem iného sú tu osadené aj prasiatka na konci lezeckých ciest (posledný istiaci bod, cez ktorý nás spustí dole náš spolulezec).

Presnejší popis si môžete prečítať na : Slovenské skaly #1 Porúbka, Lietačky.

2. Súľovské skaly, sektor  Javor oblasť Tabuľa

Lezenie povolené: 1.7.- 31.12.

Miesto: dedina Súľov za Bytčou, smer Považská Bystrica

GPS: 49.1779, 18.5844

Prístup: Dostať sa sem trvá z dedinky Súľov cca 30 min.

Súľov sektor Tabuľa, vhodný pre začiatočníkov

Na Súľovských skalách by som určite vyzdvihol lezecký sektor TABUĽA. Je tu taktiež pár ľahkých ciest ktoré sú dobre odistené. Vzdialenosť medzi borhákmi je však už väčsia, ako na Slnečných skalách. Taktiež aj obtiažnosť sa pohybuje od IV UIAA vyššie, takže trojku tu už nenájdete. Cesty by som klasifikoval ako primerane ohodnotené s tým, že niektoré VI UIAA sú aj trošku podhodnotené, ale to skôr kvôli ich morálovému rozmeru (Koumácka 😀 ). Môžete si zalietať zľahka, ale veľmi bezpečne do vzduchu. 🙂

Presnejší popis si môžete prečítať na : Slovenské skaly #2 Súľov, sektor Tabuľa

3. Priedhorie

Lezenie povolené: celoročne

Miesto: dedina Priedhorie, za Pružinou (dedina) medzi Rajcom a Považskou Bystricou

GPS: 48.9827, 18.4826

Prístup: Zaparkovať sa dá za dedinkou Priedhorie na rázcestí, kde si necháte na prírodnom parkovisku auto. Odtiaľ cca 20min pohodovej chôdze pod sektor K60.

Sektor K60 priedhorie, ľahká lezecká oblasť

Na Priedhorí je tiež viac sektorov, ale jeden je výrazne ľahký a charakter ciest je tu podhodnotený. Jedná sa o sektor K 60. Je tu zopár III UIAA ciest a taktiež IV UIAA a potom aj ľahších V UIAA ciest. Istenie je tu pomerne dobré, možno pri vrchu sú občas momenty, kde sa začiatočníkovi môže zdať, že tam je väčší vzduch medzi poslednými dvomi isteniami, ako by si prial. Vrchné body týchto ciest sú osadené „prasiatkami“.

4. Kalamárka

Lezenie povolené: Výnimka pre lezeckú sezónu 2017

Miesto: Detva a na jej konci sa nachádza lesná cesta, kade viete prejsť až autom po samotný legálny okraj oblasti

GPS: 48.60632, 19.42006

Sprievodca (kniha) na Kalamárku: môžete nájsť tu

Táto oblasť sa nachádza: presný popis cesty

Slovenské skaly, Kaľamárka, spodné skaly, vhodné pre začiatočníka

Pri lezeckej oblasti Kalamárka si osobne myslím, že je celkom pekná a vychytaná časť spodných skál. Dá sa sem dostať asi za 10 minút chôdze. Keď stojíme pod skalami, tak ako začína pás ciest z ľava až celkom doprava, nájdeme v ľavo ľahké a aj kratšie cesty. Čím ideme viac doprava, tým sú cesty ťažšie. Istenia sú osadené trošku ďalej od seba a niekde to ozaj dýcha vzduchom. 😀 Kalamárka bola vždy známa tým, že tu boli istenia ďalej od seba, niekde sa odporúčalo mať aj postupové istenia „čoky“, „friendy“ – aby človek nehodil „zemovku“ prípadne viac nechal svojho „ducha“ predýchať.  Táto oblasť je výraznejšia pre nohy a dobre sa tu naučíte s nimi pracovať, keďže lezenie by malo byť prioritne o dobrej technike ukladania nôh na skale. Ušetríte si tým veľa síl aj pri náročnejších cestách, kde už treba mať silné prsty, šľachy, a svaly.

5. Platňa pri PKO

Lezenie povolené: celoročne

Miesto: Bratislava, nad tunelom hore schodmi za panelákom

GPS: 48.1424, 17.0938

Prístup: Autom sa dá sem dostať až za panelák a odtiaľ minútku pešo. Prípadne zo zástavky Chatam Sofer.

Sprievodca na stiahnutie: tu

Platna pri PKO, vhodná pre začiatočníkov lezcov

zdroj: climb.sk

Táto malá skala určite prekvapí ľudí, ktorí si musia okamžite zaliezť neďaleko centra Bratislavy a to na prírodnej skale. Má síce 10 metrov, ale ciest je tu dosť od ľahkých III UIAA až po VIII+ UIAA (tak uvádza climb.sk). Nachádza sa neďaleko paneláku a je celkom skrytá v lokálnej flóre pred ruchom Bratislavy.


Zdroj:

  • climb.sk /** gps koordináty a dve fotečky**/
  • foto: Tommy B.

 

Komantáre

komentárov