fbpx

Expresky z hôr 59

Expresky z hôr 59

Expresky z hôr 59 na Vás už čakajú. Dnes sa naučíme, ako byť silným lezcom, nájdeme lezecké oblasti pre začiatočníkov, spoznáme viac Miru Rai, obzrieme sa za Lazovou stovkou, pripravíme sa na skyrace a cross country, budeme kráčať na hrane, pozveme Vás na Východ slnka, budeme držať palce Simonemu a Tamare pri náročnom traverze a ostaneme v nemom úžase z hôr.

 

HOW TO BE A STRONG GYM CLIMBER

Dnes začneme s úsmevom na tvári. Výrok: „tréning robí majstra„, platí aj v lezeckom svete. Chalaniská nám ukážu, ako sa to má a niekde aj robí! 😀


 


5 LEZECKÝCH OBLASTÍ VHODNÝCH PRE ZAČIATOČNÍKA

Ako sa to naozaj má a kde sa to má (hlavne v začiatkoch robiť), nám prezradí Tyger, ktorý napísal zaujímavý článok o lezeckých spotoch pre začiatočníkov. Slnečné skaly, Súľovské skaly, Predhorie, Kalamárka a Platňa pri PKO sú miesta, vhodné pre začínajúcih lezcov, kde to môžete vyskúšať už na jar. Článok nájdete TU.

Expresky z hôr 59 - 5 lezeckých oblastí vhodných pre začiatočníka
Expresky z hôr 59 – 5 lezeckých oblastí vhodných pre začiatočníka

 

AKO TRAIL RUNNING ZMENIL JEJ ŽIVOT, MIRA RAI

Prečo je šport pre nepálske ženy taký dôležitý? Odpoveďou môže byť, lebo Mira Rai. Miru pozná snáď každý nadšenec horského behu. Cesta, ktorou si prešla nebolo ľahká obzvlášť pre ženu z Nepálu. Mala šťastie, vieru v seba a poctivou prácou toho dosiahla naozaj veľa. Už teraz je vzorom pre mnoho mladých žien, nielen z Nepálu. Jej  inšpirujúcu cestu nám priblížila Soňa Čermáková z heroinmag.com. Tento vynikajúci článok nájdete TU.

Expresky z hôr 59 - Mira Rai, zdroj: glamournepal.net
Expresky z hôr 59 – Mira Rai, zdroj: glamournepal.net

 

LAZOVÁ STOVKA 2017

Tak a máme za sebou Lazovú stovku a jej už jubilejný 10. ročník, ktorý sa niesol v duchu aprílového počasia. Tí, ktorí o ultra uvažujete, práve „Lazovka“ by mala byť pre Vás vhodná. Trať 109 km/ 3450 m+ prechádza v oblasti Bielych a Malých Karpát, s veliteľskou základňou vo Vrbovom. Jedná sa o stovku familiárneho typu so svojskými tradíciami, priebehom a účastníkmi pod taktovkou Slava Gleska a spol. Na oficiálne výsledky sa stále čaká, ale podľa neoficiálnych zvíťazil Robo Frohn a Petra Mücková, gratulujeme! Skvelý blog o priebehu Lazovky napísala Júlia a.k.a dialkoplazka a prečítať sa dá TU. Obraz  pre 10. ročník obstaral Adam Lisý. Skvelé Adam!


VITALCITY SKYRACE 2017

V sobotu 29.4.2017 o 10:00 hod začína Vitalcity SkyRace® a taktiež skyrunningová sezóna 2017. Parametre trate sú 27 km/2000 m+, ktoré Vás prevedú cez Volovské vrchy a Zlatý stôl. Želáme skvelé počasie a rovnako vynikajúce zážitky. Tie minuloročné si môžete pozrieť už teraz 🙂 .

 


CROSS COUNTRY BABA-KAMZÍK 2017

V nedeľu 30.4.2017 si môžete ísť zabehať do Malých Karpát na Cross Country Baba-Kamzík. Začína sa už od 9:00 hod nordic walking a 10:15 hod – beh. Tri rôzne trate, šesť pretekov a jeden spoločný cieľ. 1. TRAŤ: 53km beh – Cross Kamzík-Baba-Kamzík s Mitickou, 2. TRAŤ: 26km beh a NW – Cross Baba-Kamzík s Mitickou, 3. TRAŤ: 16km beh, NW a Beh so psom – Cross Rača-Kamzík s Mitickou. Všetky potrebné infošky nájdete TU.

Expresky z hôr 59 - Cross Country Baba-Kamzík s Mítickou, zdroj: FB event
Expresky z hôr 59 – Cross Country Baba-Kamzík s Mítickou, zdroj: FB event

 

KROKY NA HRANE

Projekt Kroky na hrane je inšpirovaný Rudólfom Vrbom a Alfredom Wetzlerom, ktorí prežili tábor smrti. Podarilo sa im utiecť. Prešli mnoho kilometrov v ťažkých podmienkach a za pomoci nenápadných hrdinov z radov obyčajných ľudí prežili. V Žiline nakoniec spísali správu o vyvražďovaní ľudí v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau.

Martin Urbaník a Marián Kamendy, Martin Sekér a Peter Brestovanský, Marcel Jedlička a Daniel Blonski  v dvojiciach prekonali túto trasu 170 km/6900 m+ z Osvienčimu až do Žiliny za menej ako dva dni. Projekt KROKY NA HRANE je bránou k témam, ktoré ani dnes, viac ako 70 rokov po skončení druhej svetovej vojny, nestrácajú na svojej dôležitosti. Chalani patrí Vám veľký obdiv a vďaka za to, čo robíte. Viac sa o tomto projekte odzviete TU.

 

VÝCHOD SLNKA 2017

Po minuloročnom úspechu je tu opäť akcia Východ slnka (28-30.4.2017 – CAMP Slnečné skaly) a nielen my sa tešíme. Zameraná bude metodiku lezenia, záchranu a prvú pomoc, základné lezecké techniky veci s tým spojené. Držíme palce, aby počasie spolupracovalo! Viac aktualít nájdete webe a FB evente.

Program:

Piatok: 18,00 – 20,00 – premietanie VAŠICH KRÁTKYCH VIDEÍ. 21,30 – oheň a všetky možné aktivity pri ňom alebo v ňom.

Sobota: Metodický deň, ktorý bude zameraný na prevenciu pred zraneniami v horách, na skalách a pod.“ŠMAKY Z EŠUSU“ – nová súťaž, do ktorej sa smieš zapojiť aj ty.Predpokladaný časový termín: sobota 14,00 -16,00. Večer živá kapelka a samozrejme dobré jedlo a pitie

Nedeľa: Po skvelom víkende s kopcom zážitkov sa pôjde domov 🙂

Expresky z hôr 59 - Východ slnka 2017 - veselé otvorenie lezeckej a inej sezóny, zdroj: FB page Slnko na Skalách
Expresky z hôr 59 – Východ slnka 2017 – veselé otvorenie lezeckej a inej sezóny, zdroj: FB page Slnko na Skalách

 

KANGCHENJUNGA SKYLINE EXPEDITION 2017

Pravdepodobne jedna z najväčších výziev aktuálnej sezóny! Simone Moro a Tamara Lunger (obaja z Talianska) sa práve teraz snažia uskutočniť, prechod alpským štýlom najvyššie položeného traverzu na svete. Je zrhuba 5,5 km dlhý a vedie cez 4 osemtisícové vrcholy: Yalung Kang (8505 m), Kangchenjunga (8586 m), Central (8482  m) a South (8476 m).

Expresky z hôr 59 - Simone Moro a Tamara Lunger, Photo: Simone Moro, zdroj: altitudepakistan.blogpost.com
Expresky z hôr 59 – Simone Moro a Tamara Lunger, Photo: Simone Moro, zdroj: altitudepakistan.blogpost.com

Viac nám o tomto projekte pod názvom Kangchenjunga Skyline Expedition 2017 prezradia samotní aktéri:

Simone a Tamara sú aktuálne na mieste a stihli poskytnúť aj prvý report, ktorý nájdete TU.

 

FOTO OF THE WEEK

Maxa sme  vo fote týždňa už mali. Tentoraz však zavítal do Nepálu a odfotil túto dych vyrážajúcu atmosférovku. Vedeli by ste povedať, akú veľhoru zvečnil?

The great Himalayas of Nepal

A post shared by Max Rive (@maxrivephotography) on

 

A SENSE OF WONDER

A sense of wonder je krátky film, ktorý Vás úplne pohltí. Majestátnosť hôr, more z oblakov, ticho a volanie divočiny k putujúcej duši zažijete iba tam.. Tam hore!

 

A sme na konci. Počasie síce nie je fajn, ale pamätajte, že sme prišli na to, od čoho závisí šťastie! 🙂

Komantáre

komentárov