Návleky Zajo Gaiter Exped

NÁVLEKY ZAJO GAITER EXPED

 

Návleky Zajo Gaiter Exped sú… Takto by začínal bežný úvod recenzie. V tomto prípade to bude trocha inak a hneď Vám vysvetlím prečo. Pred rokom napísal Maťo krátkodobú recenziu na návleky Zajo Gaiter Explorer. Prejdem hneď k podstate – návleky vydržali 2 túry, čo hovorí za všetko.

Samotnú znáčku Zajo takáto recenzia nepotešila. Preto sa vrhla do vývoja a priniesla na trh nové návleky – Zajo Gaiter Exped. Následne nás kontaktovali a ponúkli ich na testovanie. Klobúk dole pred takýmto prístupom.

 

Ako vidieť, návleky Exped prešli veľkou premenou: dizajn, technické detaily, materiály, samotné logo Zajo. O všetkom si povieme v nasledujúcich riadkoch.

 

NÁVLEKY EXPLORER A EXPED – POPIS VÝROBCU

Na začiatok uvediem popis produktov od výrobcu, vrátane technických detialov.

 

POPIS PRODUKTU – ZAJO GAITER EXPLORER

Priliehavé podšité návleky s vytvarovaním na topánku.

TECHNICKÉ DETAILY

 • oceľové lanko na uchytenie pod podrážku
 • horné sťahovanie
 • kovový háčik
 • čelné zipsové zapínanie
 • YKK zips
 • hmotnosť: 210 g
 • zloženie: 100 % nylon + PU
 • veľkosť: UNI
 • farba: šedo-čierna (grey/black)

 

 

POPIS PRODUKTU – ZAJO GAITER EXPED

Strategicky umiestnená a tvarovaná dolná časť odoláva snehu a dažďu. Cordura® chráni návlek pred ostrými mačkami a drsným terénom. Asymetricky tvarovaná spodná hrana dokonale opisuje tvar topánky a drží nečistoty, vetvičky, kamienky a sneh mimo topánok. Jednoducho nastaviteľné popruhy priehlavku sú vyrobené z odolného materiálu Hypalon®. Koniec popruhu sa zasúva do uška, čím sa zabráni jeho nechcenému poletovaniu pri pohybe. Predné zapínanie je na suchý zips. Je ľahko prístupné, jednoduché, trvácne a je možné ho ľubovoľne nastaviť. Priliehavý strih návlekov s miernym zúžením v členku znižuje možnosť ich poškodenia. Horné sťahovanie pomocou nízkoprofilovej spony, pevný popruh a spodný kovový háčik na šnúrky topánok udržia návlek bezpečne na nohách.

 

 

TECHNICKÉ DETAILY

 • Maximálna priedušnosť hornej časti návleku vďaka ľahkému, nepremokavému a priedušnému 3-vrstvovému materiálu Pertex® Shield.
 • Spodná časť vyrobená z robustnej polyester Cordura® odoláva snehu, dažďu a špine a poskytuje odolnosť presne tam, kde ju najviac potrebuješ.
 • 3D anatomický tvar návleku dokonale lícuje s topánkou a tým do nej zabraňuje vniknutiu špiny, konárikov a snehu.
 • Predné zapínanie pomocou hrubého suchého zipsu.
 • Tenká, no odolná plastová spona a pevný popruh na vrchu, nedovolia návleku kĺzať sa po nohavici.
 • Ľahko nastaviteľný popruh pod priehlavkom vyrobený z extrémne pevného materiálu Hypalon®.
 • Pevnosť materiálu Hypalon®, kovové spony a šitie testované v teréne a laboratóriu.
 • HMOTNOSŤ 230 g
 • ZLOŽENIE 50% Nylon + 50% Polyester + PU
 • MATERIÁL Cordura®, PERTEX® Shield

 

ZAJO GAITER EXPLORER VS ZAJO GAITER EXPED

Návleky Explorer a Exped boli na výber z niekoľkých druhov návlekov.  Ich rozdiel môžeme badať v tvare – strihu, materiáloch a spôsobu upínania.

Návleky Explorer boli dlhé a objemné. Zapínanie mali vpredu, ktoré bolo riešené prostredníctvom YKK zipsu, suchého zipsu a 2 cvokov. Horné sťahovanie na nohe sa upínalo (sťahovalo) pomocou elastickej gumičky. Rýchle a praktické riešenie. Uchytenie návleku na turistickej topánke bolo klasicky, cez kovový háčik, podrážku obopínalo oceľové lanko, ktoré z jednej strany bolo pripevnené napevno a z druhej sa regulovalo vďaka remienku. Návleky boli  približne v 1/3 (tesne nad topánkou) zúžené, čo slúžilo na dôkladnejšie obopnutie topánky a ako ochrana pred snehom.

Návleky Exped kráčajú s dobou, ktorá momentálne určuje minimalistické rozmery a priedušnosť. Hlavné zapínanie vypustilo z predchádzajúceho modelu cvoky a zips. Je riešené prostredníctvom suchého zipsu. Horné sťahovanie vymenilo elastickú gumičku za plastovú sponu a popruh. Materiál nie je len jeden, ale rozdeľuje sa na nepremokavý 3 vrstvový Pertex® Shield a hrubší polyester Cordura®. Háčik na pripevnenie topánky nie je vysunutý ako v minulosti. Oceľové lanko vystriedal ľahko nastaviteľný popruh z materiálu Hypalon®.

V Zajo sa snažili používať čo najmenej „poruchových“ častí (elastická gumička časom stratí pevnosť, cvoky sa môžu vytrhnúť, zips sa môže zasekávať a stratiť tak svoju funkčnosť atď.) Rozhodli sa preto ísť cestou jednoduchosti a opraviteľnosti v teréne. Samotné testovanie v laboratóriu (materiál, proces výroby – šitie, testovanie jednotlivých častí návlekov – kovová spona, nastaviteľný popruh..) ukazuje, že si dali veľmi záležať. Uvidíme, čo prinesie testovanie.

 

 

SKÚSENOSTI A TESTOVANIE

Návleky Explorer som si – rovnako ako Maťo – kúpil aj ja. Na rozdiel od Maťovej skúsenosti, mne vydržali takmer 2 roky. Následne sa začal trhať suchý zips a roztrhlo sa aj jedno lanko, v samom závere používania. Návleky Explorer som volil do svojej výbavy len v zime. Ich univerzálna veľkosť a mohutnosť si to priam vyžadovali.

 

 

NA NÁVLEKOCH EXPLORER SA MI PÁČILO

 • kvalitný materiál
 • rýchle horné sťahovanie elastickou gumičkou
 • vysunutý kovový háčik, ktorý dobre držal
 • YKK zips a kovové spony

NA NÁVLEKOCH EXPLORER SA MI NEPÁČILO

 • kvalita suchého zipsu, ktorý sa časom páral
 • pevné uchytenie lanka na vnútornej strane návlekov, časom sa vytrhlo

 

Návleky Exped sa dostali do mojích rúk začiatkom roka. Potešili ma ľahkosťou a jednoduchým dizajnom.

Osobne odporúčam návleky v tvare valca. Konkrétne, bez sťahovania, alebo zúženia nad topánkou. Návleky tak lepšie dýchajú a menej sa potí noha. Navyše aj z estetického hľadiska to vyzerá lepšie a návleky sú akoby súčasťou nohavíc – tažko ich zbadáte. Na rozdiel od tzv. húsenicového tvaru (viď Explorer).

Na prvý dotyk som si hneď všimol rozdielnosť použitých materiálov. Spodná časť návleku v okolí topánok až do polovice lýtok je hrubšia (materiál polyester Cordura®). Vrchná časť návleku vynikajúco dýcha (materiál Pertex® Shield). Nemal som lepšie dýchajúce – priedyšné návleky.

Prvá zásadná zmena bola v neprítomnosti zipsu. Zapínanie návlekov je riešene len suchým zipsom a plastovou sponou. Znamená to to, že pri obliekaní návlekov som strávil o kúsok viac času. Treba sa sústrediť na presné spojenie suchého zipsu. Následne zips po celej dĺžke pritlačiť aby dobre zapadol. Zmena prišla aj výmenou elastickej gumičky za plastovú sponu a popruh. Výhodu vidím v tom, že po stiahnutí návleku šírka popruhu lepšie sedí a menej reže nohu ako elastická gumička. Takto „nainštalované“ návleky dobre sedia a vydržia na svojom mieste počas celej túry.

 

NA NÁVLEKOCH EXPED SA MI PÁČILO

 • kvalitný a pevný materiál spodnej časti návlekov
 • priedušný materiál vrchnej časti návlekov – návleky vynikajúco dýchajú
 • po oblečení a upnutí návlekov spoľahlivo držia počas celej túry

NA NÁVLEKOCH EXPED SA MI NEPÁČILO

 • zapínanie len suchým zipsom

 

ZÁVER – EŠTE NIE JE KONIEC

Myslím si, že firma Zajo odviedla kus dobrej a poctivej práce, pri inovácii návlekov. Počas krátkeho obdobia testovania (2 mesiace) návleky Exped slúžili vynikajúco. Síce strávite o kúsok času viac obliekaním (suchý zips + spona), stojí to však za to. Návleky dobre sedia počas celej túry. Najväčší dojem na mňa spravila ich priedušnosť. Vynikajúco dýchajú. Pod nimi som mal oblečené polartecové nohavice a táto kombinácia mi nohu udržala v suchu!

Menej nadšený som bol len zo suchého zipsu. Zatiaľ drží a sedí tak, ako má. Otázkou je, či tomu tak bude aj po dlhšom čase používania? Neviem. Každopádne testovaniu návlekov Zajo Gaiter Exped nie je koniec a pokračujeme ďalej. V priebehu a na konci roka túto recenziu rozšírime o ďalšie nové poznatky z testovania návlekov.

 

Ďakujeme firme ZAJO za dodanie návlekov Zajo Gaiter Exped na účely testovania.

1590 Celkovo prečítané 2 Dnes prečítané

Komantáre

komentárov