fbpx

ZÁPADNÉ TATRY: 9. časť – Sivý vrch

Sivý vrch – najzápadnejšia časť Západných Tatier

Sivý vrch sa nachádza v najzápadnejšej časti Západných Tatier ako súčasť hlavného hrebeňa. Je to vápencová hora s nadmorskou výškou 1805 m n m. Jedna prístupová trasa na Sivý vrch vedie cez ojedinelé sklané mesto pod názvom Radové skaly.

Sivý vrch (© Ladislav Blaho)
Sivý vrch (© Ladislav Blaho)

Prístup na Sivý vrch

Červená značka vedie z Hút cez Bielu skalu (horáreň) a už spomínané Radové skaly. Na Sivý príjdete do 3 hodín. Žltá značka – vedie zo Zuberca cez Ostrý grúň (1216 m n m) do sedla Pálenica (1570 m n m) a odtiaľ po červenej na Sivý vrch. Zvládnuteľné tiež do 3 hodín. Zo Zuberca existuje aj ďalšia trasa po žltej na Bielu skalu (horáreň) a odtiaľ po červenej cez Radové skaly na Sivý vrch. Prejdete to do 4 hodín. Posledná možnosť je z Jalovca po žltej značke, cez Bobrobeckú Vápenicu, kde pokračuje modrá značka, ktorá vás dovedie pod Malú kopu (1637 m n m) do sedla Predúvratie. Odtiaľ sa pokračuje zelenou značkou cez Veľkú kopu (1648 m n m), Ostrú (1764 m n m) do sedla Priehyba (1650 m n m) až na samotný vrchol. Dorazíte tiež do 4 hodín. Táto varianta sa dá predĺžiť aj o Babky (1566 m n m), len je potrebné na modrej správne odbočiť. Čo vám poviem, je to také hore dole „vyšľapaníčko“ 🙂 .

Cez Radové skaly (© Ladislav Blaho)Cez Radové skaly (© Ladislav Blaho)

Na Sivý z Jalovca

Táto túrička má niekoľko výhod. Okrem krásnej Západotatranskej prírody má táto trasa ešte jednu vychytávku. Moju obľúbenú chatu Pod Náružím alias Červenec. Ak sa budete niekedy v jej okolí motať, určite ju navštívte. Je unikátna svojou atmosférou, výborným personálom, dobrou kuchyňou a nevyčerpateľnými zásobami piva 🙂 .

Chata Červenec
Chata Červenec

No ale poďme pekne od začiatku. Auto je možné si nechať v Bobroveckej Vápenici. Je tam taká menšia chatová oblasť. Trasa je nenáročná s prevyšením niečo cez 1200 m na vzdialenosti necelých 14 km. Zvládnuť sa to dá od auta k autu pod 6 hodín aj s fotením. Nastupuje sa modrou po lesnej ceste. Tú o niekoľko metrov strieda strmší úsek na zvážnicu. Prvé vydýchanie sa príjde pri Rázcestí nad kameňolomom (1140 m n m), kde sa dá aj sadnúť na lavičku. Neraz mi to prišlo vhod, keď som nabalený na ťažko, tak tu je čas zhadzovať prvú vrstvu 🙂 . Odtiaľ je to len mierne stúpanie zvážnicou, ktorá vás privedie na Rázcestie pod Babkami (1220 m n m). Práve tu sa dá odbočiť na variantu cez Babky na Sivý vrch. Z razcestia to vyšľapete za 45 minút. Ak sa nejde na Babky, tak sa ide popod ne 🙂 . A o pár stoviek metrov od Rázcestia sa vám otvoria prvé výhľady.

Prvé výhľady (© Ladislav Blaho)
Prvé výhľady (© Ladislav Blaho)

Túto trasu som absolvoval už druhý krát, ale ani raz som nemal šťastie sa pokochať. Raz sľubovaná inverzia, ktorá síce bola, ale tak 50 m nad mojou hlavou a druhý raz to bol predĺžený víkend, kde sa moc kochať nestíhalo 🙂 . Od prvých výhľadov je to len kúsok ku chate.

 

Chata pod Náružím – Červenec

Chata pod Náružím , tak znie jej presný názov, je vlastne vnúčaťom prvej chaty postavenej v rokoch 1933 – 1935 v Medvedzom. Stavala ju Bobrovecká inteligencia – učitelia, na čele s obvodným notárom Rudolfom Tholtom. Pri výstavbe pomáhali aj občania, ktorí prispeli tiež materiálne. Z každého domu vtedy dali po jednej doske, príp. fošni . Ale história tejto chaty netrvala dlho . V marci 1945 počas II. sv. vojny ju Nemci vypálili. Druhá chata sa začala stavať na tom istom mieste v rokoch 1953 – 1955, z veľkej iniciatívy turistov z Bobrovca.Táto chata nebola celkom dokončená, nakoľko financie ju nedovolili postaviť do plánovaného konečného stavu aj napriek zdarma odpracovaným 520 brigádnickým hodinám.

Brigádnici chaty pod-Náružím
Brigádnici chaty pod-Náružím (zdroj: FB page Chata pod Náružím – Červenec )

Z chaty sa vtedajší jej stavitelia a nadšenci netešili dlho, len necelých 13 rokov. 18. decembra 1968 duhú epochu chaty v Medvedzom ukončil požiar, kedy traja mladiství chlapci z Liptovského Mikuláša ju neúmyselne podpálili. Zhorela do základov. Január 1969 Otváracia schôdza na hasičskej strážnici ohľadom výstavby chaty . Začína sa písať tretia epocha. Miesto pre novú chatu bolo odsúhlasené v oblasti Červenca. S vlastnou výstavbou sa začalo 10. mája 1969 z prostriedkov poistky vyhorenej chaty v Medvedzom v hodnote 40.000 Kčs. Celá etapa výstavby trvala od 10.5. – 16.11. 1969. Odpracovaných bolo 208 dní, 1664 hodín, o výstavbu sa pričinilo 98 ľudí. Mnohí z nich pomohli tiež materiálne. Konečnú podobu dostala terajšia chata v Červenci po jej rekonštrukcii v rokoch 1999-2000, na ktorej sa zúčastnilo 205 brigádnikov, ktorí spolu odpracovali 7535 brigádnických hodín. /zdroj: FB page Chaty pod Náružím/

Chata pod Náružím, súčasnosť (© Ladislav Blaho)
Chata pod Náružím, súčasnosť (© Ladislav Blaho)

Ako som už písal vyššie, keď budete mať cestu, zastavte sa. Ubytko cca 5 €/noc, vynikajúci čaj grátis, koľko hrdlo ráči. Možnosť vlastného stravovania – uvarenia si (ak ste na chate pár dní), ale aj oni niečo uvaria. A hlavne vynikajúca atmosféra aj vďaka personálu.

V okolí chaty sa deje množstvo akcií ako napr. Beh do vrchu – Choď ak môžeš (už 32. ročník tento rok). Putovný pohár starostu obce Bobrovec – Cena Červenca, jedná sa o verejné preteky v obrovskom slalome pre všetky vekové kategórie. A taktiež hard akcia pre skialpinistov Bokami Západných Tatier.

 

Neďaleko sedla Priehyba (© Ladislav Blaho)
Neďaleko sedla Priehyba (© Ladislav Blaho)

Späť k našej trase na Sivý vrch. Na chate sa človek môže zohriať, resp. si trocha oddýchnuť na zvyšok cesty. Modrá značka vedie po „prírodnej“ zjazdovke (rozumej bez vleku) a traverzuje Malú kopu. Za Malou nasleduje Veľká kopa a mení sa aj značka z modrej na zelenú. V tejto časti výšľapu je to už len „kúsok“. Tu začína aj vyššie spomínané hore-dole. Z Veľkej kopy dole a menším strmákom hore na Ostrú. Posledný krat dole a zo sedla Priehyba posledný krát hore na Sivý. Už ste tam! Môžete sa kochať výhľadmi aj na Salatín, Spálenú, Pachoľa, Baníkov, Príslop, Baranec a Ráztoku.

Výhľad zo Sivého vrchu (zdroj: summitpost.org)
Výhľad zo Sivého vrchu (zdroj: summitpost.org)

 

Lacov frajer na záver

Vrcholovka na Sivom vrchu a naša podpora za Free Tibet.

Sivý vrch vrcholovka (© Ladislav Blaho)
Sivý vrch vrcholovka (© Ladislav Blaho)

 

Komantáre

komentárov