fbpx

Trailový beh a nepremokavá výbava do nečasu

Trailový beh ľúbime všetci bežci z outdooru a tí nebežci ho ešte len ľubiť budete. Nabíja nás, čistí nás a robí nás zdravými. Najviac však keď je sychravo a nie je nikde nikoho. Tento článok bude presne o tom, ktorá bude efektívna trailová bežecká výbava do sychravého počasia. Postavil som to prioritne na 3 veciach:

Základná bežecká nepremokavá výbava do nečasu

Toto sú tri hlavné veci z mojej nepremokavej výbavy pre beh.
Bunda, nohavice a nepremokavý ruksak.

– bežecký nepremokavý batoh Ferrino DryRun 12
– ľahká a nepremeková bunda Ferrino Kunene
– ľahké a zbaliteľné fuker nohavice Karpos Lot

Bežecké nohavice a bežecká bunda do dažda. Bežecký ruksak.

Druhotná bežecká trailová výbava

Do tejto časti dám veci, ktoré s konkrétnym navrstvením fungujú perfetkne.

Bežecká výbava vrchná časť. Nie je t o nepremokavá výbava, ale výborne jej odvádza vlhkosť.
  • krátke boxerky Brynje
  • dlhé elastické bežecké nohavice Craft
  • ponožky Toko z recyklovaného materiálu
  • Buff čelenka
  • Buff šatka
  • rukavice Craft

Prečo bežecký batoh Ferrino Dryrun12 ?

To by sme mali k výstroji a teraz sa zamyslíme spoločne prečo práve takáto bežecký výbava. Takže bežecký ruksak Dryrun 12 je nielen uspôsobený priamo na beh, ale je aj nepremokavý. Túto vlastnosť má vďaka membráne OutDry, ktorá má vodný stĺpec 1000mm. Vzhľadom na to, že to nieje vec, ktorú máme na sebe, alebo ju neohýbame ako topánku, tak jej tento vodný stĺpec dostačuje k tomu, aby veci ktoré sú v ňom schované, ostali suché aj keď prší. Kto chce vedieť viac, je k dispozícií aj video recenzia.

Aj bežecká bunda Ferrino Kunene

Model tejto ľahkej a nepremokavej aj bežeckej bundy je so mnou už asi tretí rok. Parametre 20tis. mm vodný stĺpec a priedyšnosť 20tis ju predurčujú na aeróbne pohybové aktivity. Vzhľadom na to, že sa dá v nej aj skialpovať ju mám rád ako súčasť svojej výbavy. Malá spratná a je o niečo väčšia ako fukerky/ bundy. Natočil som kedy si dávno o nej aj recenziu v ruskej angličtine, takže ak sa chcete pobaviť vypečte si zvuk 🙂

Fuker nohavice Karpos LOT

Ich hlavnou prednosťou je veľmi dobrá zbaliteľnosť, zmestíš ich do dlane. Super je to, že sú neprefúkavé a hlavne, že sú celorozopínacie.

Vodeodolne bežecké nohavice Karpos LOT v zbalenom stave
Karpos Lot vodeodolné bežecké  nohavice rozbalené. Moja nepremokavá výbava ich zahrňuje v sebe.

Spomenul som aj to, že sú fest ľahké ? Asi nie, takže vážia len 105 g(ramcov). Tieto ultraľahké gate som používal aj v zime na skialpoch a taktiež v jarné dni keď bolo ozaj teplo a mal som len bežecké šortky.

Vodeodolné nohavice Karpos Lot. Sú súčasťou mojej nepremokavej výbavy.

Večer bola zima, fukol som Lot nohavice na šortky a valil som preč. Viete ich zbaliť do malého vrecúška. Nohavice nie sú nepremokavé, ale majú vodoodpudivú úpravu, vďaka ktorej mi v zime a v ľahkom daždi zatiaľ nepremokli.

Veľkú rolu v dobrom odvode vlhkosti v dusnom a vlhkom prostredí hrajú tieto tri vrstvy. Brynje tričko s krátkym rukávom, Sportfull tričko s dlhým rukávom a Craft vesta urban warmer. Na otázku prečo som tam napchal aj vestu keď je dusno hneď odpoviem. Pretože ako náhle tam dám tretiu savú vrstvu získavam o dosť menší pocit celkovej vlhkosti na tele. Je to spôsobené tým, že predošle dve vrstvy to posúvajú vyššie na vestu. Ďalším dôvodom prečo som túto vestu zvolil je, že keď prifúkne, tak mi z predu chráni pľúca a priedušky napriek tomu, že som celý spotený.

Rola prvej a druhej vrstvy pre trailový beh

Ako prvú vrstvu som zvolil Brynje tričko kvôli jeho vysokému odvodu vlhkosti a slabej schopnosti túto vlhkosť na sebe skladovať. Je to niečo okolo 5-7 percent, čo je dosť dobré číslo. Na to som dal Sportfull tričko, ktoré má vysoký odvod vlhkosti a nízku hrejivosť. Takto sa neprehrievam keď mám dve vrstvy na sebe, a tie si medzi sebou hneď vymieňajú pot a posúvajú ho na vestu, ktorá to už dokončí.

Ako to je s bežeckými čelenkami a izoláciou hlavy ?

Veľmi praktickú skúsenosť čo sa týka trailového behu mám s čelenkou od Buffu, ktorú si dáme na hlavu a ochráni mi tak čelo/ dutiny a hlavne uši. Používam ju prioritne tam kde je najväčší vertikálový „naklep“ kde sa zo mňa leje najviacej pot. Hore pri chate ju buď vyžmýkam a dám znovu na hlavu, alebo ju vymením za buffku, ktorú si zložím na bežeckú čelenku a valím ďalej. V prípade, že mám len čelenku a celú buffku, volím variantu žmýkania. Ak mám dve buffky a čelenku tak vyžmýkam čelenku a dám si ju na zápästie pod tričko, aby mi vyschla počas ďalšieho behu a na hlavu si dávam buffku. Jednu celú buffku si vždy šetrím na nos a tvár, keby moc fučalo hore.

Bežecké elasťáky Craft essential tights

Tieto bežecké nohavice sú určené na teplejšie obdobie, to znamená nie do zimy. Na jarné a sychravé jesenné obdobie sú super. Dobre obopínajú nohy, takže máte pocit, že sú priebežne viacej oddýchnuté (niečo ako efekt kompresných ponožiek). Sú dobre odvetrané a majú reflexné prvky. Čo sa týka vrecák tak majú jedno vrecko čo vám dobre poslúži na nejakú mincu, alebo papierové peniaze na horskú chatu.

Komantáre

komentárov