fbpx

Adidas Terrex Mountain Project 2017 – 2. časť

Adidas Terrex Mountain Project 2017 – 2. časť

Adidas Terrex Mountain Project 2017, ktorého pevnou súčasťou bola naša Mária alias Fuči, dnes pokračuje druhou časťou. Talianske Dolomity, 2 – 6. júl 2017 a skvelý tím FučiJule a Toni nás prevedú zážitkami tretieho dňa.

Adidas Terrex Mountain Project – Ráno vyjdem pred chatu a toto predo mnou… (Photo credits: Jule Clara)

Tretí deň nastáva a my sa budíme v pohodlí postieľky – mňa, žiaľ, škriabe v krku. Vravím si dokelu, no snáď nebudem chorá. Spala som hneď vedľa otvoreného okna a tak rozmýšľam, či to nebude ten dôvod. Lebo v noci je ešte dosť zima. Tak si hneď na raňajkách pýtam zázvor a robím prevenciu pred tým, aby ma neskolila choroba. Dáme raňajky a začíname stúpať do Rifugio Vajolet Towers. Tam plánujeme nechať veci a ísť naľahko – vyliezť vežu Punta Emma rovno nad chatou. Chcela som liezť jednu 18 dĺžkovú cestu (Via Fantasia na vedľajší Rosengartenspitze), ale kvôli Jule – aby si to užila a nielen sa vytrápila – a kvôli tomu, že sme traja a dosť by to dlho trvalo, volíme 10 dĺžkovú cestu Fedele za V+.

Najskôr sme chceli ísť Steger, ale máme dáke divné topo, ktoré je akoby zmes tých dvoch ciest – tak sa potom oddeľujeme doľava, do takého vysokého komína. Toni mi už dôveruje, že fakt viem niečo vyliezť a tak sa dohodneme, že všetky ťažšie časti ťahám ja. Teším sa a aj rešpekt mám. V+ som ešte v Dolomitoch neťahala. Ale mám natrénované celkom a idem do toho s rešpektom a pokorou. Proste – ak to nepôjde, tak nepôjde. 🙂 Najskôr nás čakajú tri prvé dĺžky za 3 – tak si nás Toni naviaže na lano a ideme. Potom jedna kratučká dĺžka – 8m traverz za hranu a potom už začína lezenie. Toni štanduje a my doliezame.


Adidas Terrex Mountain Project – Toni ťahá prvé 3 dĺžky za III. (Photo credits: Jule Clara)

Nahadzujem na seba matroš a viažem si druhé lano. Idem ďalšiu dĺžku, ktorá je najťažšia v ceste za V+ A0. Rešpekt, keď pozerám nad seba. Je to kútová platňa, jemnučká, ale sú v nej nejaké skoby. No je to v dobrom materiáli, pevnom. V Dolomitoch je to skôr výnimka. Po pár dňoch v teréne dokážeme pozorovať, čo je pevné a čo nie, no aj tak si klepem každý druhý kameň, ktorý chytám. Hlavne preto, že podo mnou stoja dvaja moji parťáci a nechcem na nich niečo zhodiť. Naliezam do platne po rozšrotovanom kúsku. Snažím sa robiť precítené, pomalé pohyby. V tejto kútovej platni je v kúte jemná špára, a tak sa držím hlavne tej. Stupy hľadám starostlivo a rovnako aj chyty. Postupne sa však vytrácajú – už sú len povinné kroky, ak to chcete preliezť. Mám nadlezené asi tak 3-4m do asi dobrej skoby a čaká ma výlez do ďalšieho voľného materiálu na celkom vysokej nohe. To sú také tie kroky s nádychom. 🙂

Nadýchneš zhlboka a ideš do toho. No je to krása, bez väčších problémov púšťa. Toni si všimol, že dávam pozor a kričí na mňa, že či je všetko ako má byť. Ja akurát vtedy preliezam najťažšie miesto a kričím im, že feeest krása, že si to užijú. A tak sa tešia. Ešte traverz doľava a už štandujem. Dolieza ma Jule – na ňu som hlavne myslela, keď som dávala do skaly istenie, aby mala dobrý pocit aj pri tej platni, aj pri traverze, aby sa cítila bezpečne. Dolieza ku mne nadšená, že aké to bolo krásne a že vraj rešpekt, že som to vytiahla. Je spokojná, a tak som aj ja. 🙂 Toni bezproblémovo vybehne za nami a tiež si pochvaľuje – akurát, že by takáto cesta mohla byť celá.


Adidas Terrex Mountain Project – Jule ma dolieza po najťažšej dĺžke v ceste za V+. Vysmiata. Spokojná.

Ďalšia dĺžka za 3 – traverz doľava po dosť pochybnom materiáli. Odliezam a doberám ich. Ďalšia dĺžka je za V – tentokrát je to špára doprava popod previs a následný návrat doľava pod obrovský komín. Špára je krásna, dobre sa do nej zakladajú ruky a dá sa chytať aj z hora, lebo je to vlastne taký odštep doprava. Pekné lezenie zase. Potom ma čaká vysoký komín, kde je možné spojiť dve dĺžky – ak máte dosť dlhé lano.

Dohodli sme sa, že keď budem pri štande, zakričím na nich koľko mám lana a skúsim to spojiť. Je to veľmi pekné exponované lezenie. Niekedy stojím pravou nohou vpravo a ľavou na ľavej strane komína a pred sebou mám vnútornú stenu ďaleko – takže sa jej ani nedotýkam a pod sebou istenie niekedy aj 7m. Ale je to krásny komín – stále je kam ukladať nohy, takže sa pri troške premýšľania dá krásne hýbať a postupovať hore. Mám prelezených už skoro 60m a štand by už mal byť niekde okolo – ale ja som našla len starú skobu. Doisťujem ju teda friendom a doberám Toniho a Jule. Ty sa z komína vynoria celí spokojní a s úsmevom na tvári.


Adidas Terrex Mountain Project – Doliezame na vrchol Punta Emma.

Už náš čaká len dolezová dĺžka až na vrchol. Toni si berie Jule na lano a mňa necháva kráčať za nimi. Z posledného štandu si mávame s Fabiom, ktorý ťahal poslednú dĺžku ich cesty Steger. Na vrchole nás čaká neuveriteľný pohľad na Vajolet towers a pod nimi na našu cieľovú chatu Rifugio Re Alberto. Vrcholové foto samozrejme musí byť, a tak sa tam všelijako inštalujeme – aj spolu so skupinou Matthiasa.


Adidas Terrex Mountain Project – Spoločné foto s najobľúbenejším teamom. (Photo credits: Jule Clara)

Z vrcholu Punta Emma sa zlaňuje jedna dĺžka a potom sa dá už pekne zostúpiť až na chodník, ktorý vedie k našej cieľovej chate. Toni chce skočiť hore na chatu na kafé s tým, že potom zídeme na Rif. Vajolet a tam budeme spať. Matthias sa k nám pridáva, ale kafé nakoniec pre chalanov skončí asi tak 4 pivami a pekne smiešnym svetom. A tak zbiehame dole – chlapci majú zmierňovač obtiažnosti v krvnom obehu. Ale zdá sa, že im veľmi odvahy nepridáva a tak Patricia, Ja, Fabio a Jule zbiehame dosť svižným tempom dole ľahkou ferratou – Toniho a Matthiasa nechávame vzadu.

Adidas Terrex Mountain Project – Chceli sme srdiečko ale asi ešte budeme musieť strečing robiť lepší. 🙂 (Photo credits: Jule Clara)

Na chate Rif. Vajolet sa už medzitým stretla pekná partia ostatných tímov. Dávame večeru a potom spolu s Matthiasom, Patriciou a Fabiom ideme pozorovať pred chatu hviezdy a kopce v hmle navôkol. Krásna príprava na spánok. To som ešte netušila, že nám do izby s Jule dali dákeho týpka, čo celú noc bude chrápať a že ja budem mať problém s dýchaním kvôli stupňujúcej sa chorobe.  POKRAČOVANIE NABUDÚCE..

Viac o Márii a jej dobrodružstvách nájdeš TU.

 

Komantáre

komentárov