fbpx

Predstavujeme: výživný nápoj Nutberg

Nutberg na Chate pod Chlebom

Nedávno ma Tyger poprosil, či by som nevyskúšal a trochu nezhodnotil instantný nápoj Nutberg (teda skôr jedlo vo forme nápoja). Po trochu bližšom preskúmaní formy a zloženia som ponuku prijal – poďme si teda niečo o ňom povedať.

V prvom rade, čo hovorí výrobca samotný:

Nutberg je přírodní nápoj, který vám dodá všechny živiny a ušetří čas. Jeden nápoj obsahuje 29 g bílkovin, 43 g sacharidů a 25 g zdravých tuků.

Nutberg je složený z opravdového jídla a obsahuje stejné živiny a suroviny jako pestrá strava, ve složení najdete bohatou škálu surovin od bezlepkových cereálií přes ořechy po ovoce. Nutberg neobsahuje syntetické vitaminy a minerály ani jakákoliv potravinová aditiva.

Jeden stogramový sáček Nutbergu se rovná jednomu jídlu. Ať jste kdekoliv, nápoj připravíte za minutu. Nutberg vám ušetří čas a dodá kvalitní živiny v jakékoliv situaci – ať už při dlouhých pracovních dnech nebo během dobrodružných výletů.

A čo hovorím ja?

Najprv musím podotknúť, že sa ku mne dostali len dve balenia, čo je na nejaké poriadne odskúšanie málo a taktiež, že ja nie som práve „štandardný jedlík“ – rozpíšem neskôr. Ale predsa, nejaké súsenosti som pobral. Zhodou okolností mi to tak vyšlo, že obidve porcie som skúšal na Chate pod Chlebom s odstupom asi týždňa (preto sú všetky moje fotky odtiaľ 🙂 ).

Príprava

Nápoj/jedlo je teda asi najprv potrebné pripraviť – ako píše výrobca, stačí nasypať do nádoby a zaliať vodou. Akurát tá nádoba musí mať široké hrdlo – ja som mal v oboch prípadoch fľašu s hrdlom priemeru asi 4 cm a vždy som povysýpal trochu aj mimo a hlavne na seba.

Nutberg - príprava
Príprava v praxi – keď už moje nohy boli celé obsypané, Nuberg mi bol odobratý 😀
Nutberg - príprava
A umelecká fotka Nutbergu vo fľaši (a vysypaného na stole)
Foto: Michal Hudák

Chuť

Ďalší krok – zaliať vodou – som už zvládal aj samostatne. 😀 Potom chvíľu hŕkať, aby sa prášok poriadne rozmiešal a dobrú chuť. Dobrú? No, povedzme. Nutberg chutí … prirodzene. Nečakajte žiadne výrazné chute – sladkú či kyslú. Prvý krát som doňho nedal žiadny priložený trstinový cukor, druhý krát som tam nasypal dva – aj ten čo mi ostal z prvého balíka. Prvé dúšky boli pre mňa zvláštne, ale postupne som si na chuť zvykol. Viem si predstaviť, že by som niečo podobné konzumoval na viacdňovej akcii opakovane – akurát (ako píše aj samotný výrobca) by som si zobral aj nejaké drobnosti na ochutenie – kakao, melasu, sušené ovocie, … Nasleduje séria autentických záberov prvotnej reakcie na chuť Nutbergu.

Nutberg - reakcie na chuť

Výživová hodnota

No a ostáva mi zhodnotiť to najdôležitejšie – výživnosť. Energetická hodnota jedného balenia je cca 2100 kJ, hmotnosť 110 g, rozmiešať sa to má v 350 ml vody – čiže vo výsledku nejakých 400 ml. A toto má byť celé jedlo??? Nie, neberte ma až tak vážne – tu sa dostávam k vyvetleniu, prečo nie som „bežný jedlík“. Kto poznáte janurky.sk, asi viete, pre ostatných: ja za bežných okolností jedávam 2, nanajvýš 3 krát denne, pričom jedno moje jedlo má bežne aj 2 kg. Napr. raňajky 2 l doma urobenej pomarančovej šťavy, obed 2 l ovocné smoothie, večera 500 g (v suchom stave) kukuričných cestovín a 700 g zeleniny na pare (podrobnejšia čitba tu). Každé jedlo cca 4000 – 8000 kJ. Takže jeden balík Nutbergu je pre mňa naozaj len slabé predjedlo. Tipujem, že na reálne najedenie by som potreboval asi 4 pakle. Vychádzam z toho, že na celodenné túro-behy (nie pretekové) si zvyknem brať jedno jedlo v podobe 450 g ovsených vločiek a litra rozmixovaných banánov (cca 10000 kJ), to len zmiešam v nádobe a vyjem lyžicou (naraz 😀 ). No, ale ako spomína Katka nižšie, obyčajne balenie Nutbergu to postačuje. 😀

Nutberg

Odhliadnuc od toho, že som ostal hladný, 😀 zloženie je veľmi príjemné (oves, mandle, vlašské ořechy, kokos, jáhly, rýže, lískové ořechy, rýžový protein, hrachový protein, konopný protein, dýňová semínka, mrkev, chia semínka, kopřiva, kiwi, banán, lahůdkové droždí, camu camu) a v podstate keby som nebol lenivý, tak si tiež do tých mojich vločiek zaliatych banánom tiež primiešam ďalšie drobnosti – takže pointa Nutbergu je mi veľmi príjemná. Možno trochu by som polemizoval nad pridaním izolovaných bielkovín (ryžová, hrachová, konopná). Toto sa mi zdá zbytočné vzhľadom na obsah celistvých potravín, ktoré samy o sebe bielkovín majú dosť a rovnako vzhľadom na pestrosť ingrediencií je určite zabezpečené aj pokrytie celého spektra aminokyselín.

No a ešte som opomenul dôležitú vec, lebo ju beriem ako samozrejmosť. Nutberg neobsahuje živočíšne produkty, inak by som ho ja neskúšal.

Ďalší pohľad

No a ešte krátke zhodnotenie od Katky Slivovej, ktorá Nutberg vyskúšala na trochu exotickejšom mieste – v Nepáli.

Nutberg v Nepáli

Nutbergy sme si dali 3 dni počas treku v priebehu dňa ako náhradu klasického obedu. Prvé veľké plus je, ako rýchlo si to vie človek pripraviť, zahnať hlad a ušetriť čas! Druhé plus je, že sa z toho dá fakt najesť – cítiš, že si doplnila energiu pri toľkom výdaji.

Nutberg v Nepáli

Nevýhodou pre mňa je tá typická hrášková chuť – vypila som to celkom dost nasilu. Keby k tomu nebol priložený ten cukor, neviem, či by mi to tak ľahko šlo. To zloženie je fakt že skvelé – samé parádne veci. Tešila som sa z toho, aké kvalitné potraviny si dávam a že to obsahovo pokrýva všetky živiny, ktoré nám treba prijať. To je ako úplný top, keď sú možnosti stravy (hlavne v tom Nepále na treku) obmedzené – žiadne orechy, ovocie, málo bielkovín.

Nutberg v Nepáli

Záver

Nutberg sa mi javí ako praktická a hodnotná potravina na dlhšie pobyty v prírode. Ak sa naskytne príležitosť, rád ho vyskúšam aj vo väčších množstvách.

Petrík

poznámka:

Pred pár dňami priniesol Nutberg novú receptúru na trh, ktorej cieľom je, aby nápoj bol jemnejší a chutnejší. Viacej infošiek o tejto zmene, ktorá nie je zahrnutá v našom teste sa môžete dočítať na webe https://nutberg.com/ .

Komantáre

komentárov