fbpx

POLTÁR, pánske merino tričko od Froggywear

POLTÁR, pánske merino tričko od Froggywear

Ako minulý rok, tak aj tento, fungujem v lete prevažne na krátkych merino tričkách. Prišiel som tomu na chuť aj vďaka Froggywear, v rámci testovania merino trička Kamenec. Rok preletel ako voda a Janka ušila „novinku“ s názvom Poltár, najjemnejšie merino tričko aké som kedy mal …

Merino tričko Kamenec, vynikajúco slúži aj po roku požívania

 

PREČO NOSÍM VLNU V LETE?

Keď sa povie vlna, každý si okamžite predstaví hrubý vlnený sveter (najlepšie rolák) a horúci čaj k tomu. Avšak merino je druh vlny, ktorý je na leto ako stvorený. Najmä vďaka svojej termoregulačnej vlastnosti. Keď je chladnejšie, merino zahreje (aj keď je mokré), keď je však teplo ( priam horúco), naše telo sa neprehrieva.

Ďalšou super vlastnosťou, ktorá sa hodí na leto, je práve antibakteriálna vlastnosť – baktérie vznikajú pri potení a tričko potom nepríjemne zapácha. Pri merino vlne tričko nepáchne ani po týždni na horách.

Navyše existuje veľa druhov merino úpletov – tenšie, hrubšie, ľahké a ťažké. Hrubšie sú dobré na zimu a tenšie, ľahšie zas na leto.

 

PARAMETRE MERINO TRIČKA POLTÁR

MATERIÁL –  krátke tričko je vyrobené zo 100 % merino vlny, najjemnejší úplet – 16.5 μm
GRAMÁŽ – 150 g pevný merino úplet – limetka, tmavomodrá a zelená farba 200 g merino úplet
STRIH – slimfit (priliehavý), raglánový rukáv (univerzálná veľkosť pre rôznu šírku ramien)
DOVOZ – prémiový dovoz Taliansko, pôvodom Nový Zéland
CENA – 42,- €

Navrhnuté a ušité na Slovensku!

Merino tričko Poltár vo farbe – limetka, tmavomodrá a zelená


PRVÉ POCITY Z MERINO TRIČKA POLTÁR

Poltár som do rúk dostal hneď po dlhom merino tričku Kriváň, ktoré je celoročne nositeľné a hrubšie. Naopak, Poltár bol ako z bavlnky – viac jemný a tenší. Hneď som si toto tričko obľúbil.

Tá jemnosť ma proste dostala a ako píše Janka z Froggywear: „Merino úplet jemnosti 16.5 je z tých najjemnejších, aké na trhu dostať. Aj najväčší merino odborníci si ho ľahko zmýlia s bavlnou, či iným príjemným materiálom“. Pri prvom dotyku ma okamžite napadla bavlna a nie vlna. 🙂 Talianom tá limetková farba naozaj vyšla! V skutočnosti vyzerá ešte krajšie, ako na fotkách!

Poltár mi vynikajúco sadol. Mám v obľube slimfit, resp. športový strih a nevedel som sa dočkať prvého testovania na kopcoch!


TESTOVANIE

Poltár som testoval na krátkych túrach (do 5 hodín), celodenkách a viacdňových pochodoch. Krátke túry sa odohrávali v blízkosti mojej domoviny, vo Veľkej a Malej Fatre. Na kopce som sa dostal veľmi rýchlo autom, busom, resp. na bicykli. Chodil som naľahko, čo mi zvyšovalo chuť pridať do kroku a sem-tam mierneho behu. Triko so mnou stíhalo dýchať aj vďaka malému nákladu. Na hrebeni som nepociťoval chlad na chrbte a nepotreboval sa prezliecť – aj keď som vždy so sebou mal náhradné tričko, pre každý prípad.

Pri celodenkách si toho so sebou beriem viac. Vybral som sa napr. do Vysokých Tatier, na Veľký Manín a Malej a Veľkej Fatry. Rýchly krok sa o trocha spomalí a náklad naberie na váhe. Najmä v kopcoch sa zrýchli tep a celé telo na čele s dychom dostáva riaden výprask! Tu som merino tričku pomohol aj tým, že som používal batoh so sieťkou. Bol som spotený o trochu viac, ako na jednodňovke, prezliekať však stále nebolo treba a tričko so mnou zvládlo celý deň aj cestu domov.

Viacdňový pochod bola skúška ohňom odohrávaný najmä vo Veľkej Fatre. Jednak váhou nákladu, dĺžkou trasy a samotnou logistikou. V horách som bol max. 3 dni v kuse. Výstup s ťažkým 60 l batohom bol pomalší, ale plynulejší. Ráno a večer sa vrstvy pridávali, v prostriedku dňa zas odoberali.

Poltár mi dobre funoval aj ako prvá vrstva. Kombinoval som ho s dlhým merino rolákom, pretože som to mal odskúšané pri ťažkých vynáškach v zimnom a chladnom období. Na hrebeni som zas vymenil dlhé merino triko za fukerku.

V horúčavách som sa nepotil ako blázon a tričko „termoregulovalo“ parádne. Dokonca som v ňom aj spal, nebolo treba prezliecť. Viacdňovú túru zvládlo super a cestu vo vlaku, buse a aute tiež, spolu s cestujúcimi. 😀

 

POSTREHY NA ZÁVER

Merino tričko Poltár je vyrobené z kvalitnej vlny! Je tenké, príjemné na dotyk, malé (zaberá minimum miesta v batohu), jemné a ťažko uveriť, že sa jedná o vlnu. Slimfit strih sedí parádne, obopne telo a nevyhŕňa sa, či už na chrbáte, alebo na rukávoch …

Kedže je z merino vlny, nezapácha a je vhodné ako na turistiku, tak aj na bežné nosenie. Budem sa opakovať, ale limetková farba vyzerá naživo vynikajúco.

Taktiež ma prekvapilo, že tak jemné merino, vydržalo zátaž ťažkých batohov, resp. trenie pri behu alebo rýchlom výšľape na kopec. Problémové partie merino tričiek voči prederaveniu sú najmä ramená, spodná časť chrbta a boky v oblasti bedrového pásu batoha. Všetko OK, Poltár drží ako šľak!

Jedinú vec, ktorú by som Poltáru vytkol, je jeho náchylnosť na krčenie. Tým, že tričko netreba vždy prať, vydrží viac túr. Na prvej túre paráda, kým ho natlačíte (poskladáte) do batoha. Potom je to horšie 🙂 . Pomáha však, keď tričko niekde prevesíte a vyvetráte.. Hold plusy, ktoré som popísal vyššie, mi na túto maličkosť dajú rýchlo zabudnúť.

Ak chcete kvalitné, tenké merino tričko vhodné (nielen) na leto a teplejšie dni, ktoré sme poctivo otestovali, Poltár od Froggywear bude pre Vás tou správnou voľbou! PS (správa zo zákulisia): Kto chce práve limetkovú farbu, nech neváha, zelená sa už minula. Dobrá správa ale je, že na ceste z Talianska sú ďalšie farby. 🙂

Merino tričko POLTÁR nájdeš -> TU

 

 

Komantáre

komentárov