fbpx

PacePro ako tvoja stratégia pre tempo behu | Garmin Enduro 2

PacePro je dobrá odpoveď na to ako rýchlo chceš bežať na preteku, alebo na svojej obľúbenej bežeckej trase či traili. Doteraz si behal len pocitovo a prepaľoval si začiatok preteku prípadne si sa pomaly rozbiehal ? Zatiaľ dokážeš len pocitovo naháňať celkový čas oproti tomu v akej časti sa práve nachádzaš ? Tak potom tento článok o PacePro funkcii z Garmin Enduro 2 budeš mať rád.

Čo je to PacePro ?

Dajme to super stručne v úvode. Čo je to PacePro ? PacePro je funkcia v hodinkách Garmin, ktorá ti pomôže vytvoriť stratégiu tempa tak, aby si dosiahol vytúženy čas (samozrejme musíš mať na to aj kondíciu 🙂 ). To znamená, že ak má moja trailová trasička 9km, 656m prevýšenie a 540m klesanie a chcel by som ju zabehnúť za 1hod a 15min, tento čas si zadám v aplikácii Connect ako svoj cieľ a tie mi vytvoria stratégiu tempa pre rôzne segmenty. Tu to začína byť zaujímave.

PacePro ako stratégie pre tvoje bežecké tempo | Garmin Enduro 2

Ako mne pomohlo a pomáha PacePro ?

Vo svojej produkcii v minulosti som vám už často spomínal, že pre mňa preteky nie su inšpirácia ani motivácia. Za to však zlepšovať svoj čas na trase behu s tým, že mám naruke kontinuálny plán, ktorý sa mi mení aj s terénom a stratégiou, ktorú som si dopredu zmenil, to je už zaujímave.

Vlastne sa naháňam sám so sebou, so svojím aktuálnym JA oproti JA, ktoré bude rýchlejšie. Čiže inšpirácie tam mám veľa, lebo keď budem rýchlejši v teréne uvidím viac, bude ma to viac baviť a budem ľahšie behať v horách. Byť ľahký a rýchly, to je pre mňa interne najzaujímavejšia veličina.

PacePro ako stratégie pre tvoje bežecké tempo | Garmin Enduro 2

No a pre tých čo pretekáte, je to presne to isté, akurát sa budete umiestnovať lepšie medzi bežcami, vďaka tomu, čo som popísal vyššie a čoho návod na upravenia tempa uvidíte nižšie 🙂

Sú rôzne stratégie vytvorenia tempa cez PacePro

Naozaj to doslova znamená, že či chcem na začiatku vypáliť tempo a na záver spomaliť, alebo naopak na záver pridávať, prípadne makať len v strede trasy.

Ako si vytvorím stratégiu tempa PacePro ?

  • priamo v hodinkách
  • cez aplikáciu Connect v telefóne
  • cez webové rozhranie cez počítač či Mac, alebo Pc

PacePro priamo v hodinkách

Je to najjednoduchší spôsob ako si vytvorím stratégiu tempa. Vyberiem si aktivitu trailového behu, potom skočím do menu kde si dám tréning, a tam si dám vytvoriť PacePro a vyberiem si trasu, ktorú už mám nahranú v hodinkách. Buď som si ju vytvoril cez plánovač trás, alebo je už nahratá ako gps trasa z iného odbehnutéhe trailu. V hodinkách si vieme nastaviť pre plán PacePro len dva parametre. Buď cieľový čas, alebo cieľové tempo. Zvyšok spravia automaticky.

Toto nie je najšťastnejšia verzia, takže by som určite odporúčil ísť do appky Conncet a tam to poľahky nastavil, alebo to webového rozhrania pre počítače, ipady a tablety.

PacePro priamo v aplikácii Garmin Connect

No toto je už iná pesnička.

V aplikácia si vyberiem: Tréning a plánovanie>Stratégia tempa PacePro>Vytvoriť stratégiu PacePro>Vybrať dráhu, alebo dĺžku preteku>Vyberiem dráhu, alebo ju vytvorím

PacePro ako stratégie pre tvoje bežecké tempo | Garmin Enduro 2

Tu si viem nastaviť cieľový čas, alebo tempo, ale zároveň aj to či chcem:

  • miernu, alebo veľkú námahu v kopci
  • Stratégia má byť pozitívna, alebo negatívna (či zamakať viac na začiatku, alebo na konci, prípadne v strede)

Aplikácia používa jednoduché pomôcky na udávania parametrov tejto stratégie, ako je posuvanie prstom do strany pomocou digitálneho “bežca” (gulička na horizontálnej osy)

Potom vidím na spodku aplikácie koľko úsekov (segmentov) to bude, ja som si nastavil, že chcem segmenty mať po jednom kilometry rozdelené. Vedľa toho vidíte na ktorom úseku pôjdete aký Pace (tempo).

PacePro priamo cez webové rozhranie Garmin Connect webu

Tu je ten postup presne taký istý ako v aplikácii Garmin Connect. Akurát si to celé vyklikáte myšou a cez klávesnicu. S jedným veľkým rozdielom, že si viete vo webovej aplikácii vytvoriť dráhu už z predošlej existujúcej aktivity. V mobile a hodinkách toto nejde vytvoriť takýmto spôsobom.

Vo všetkých týchto variantach si to dáte samozrejme nahrať, aktualizovať do hodiniek po tom ako to uložíte.

Tempo pace pro si viete nahrať aj do hodiniek Garmin Instinct 2 , ktoré som pre vás testoval už pred týmito od Garminu Enduro 2.

PacePro je aj pre turistov

Mne napadlo, že ja poznám veľa turistov, čo makajú na rýchlosť v horách svoje obľúbene trasy a taktiež v hlave majú kadejaké plány s tým, ako by to chceli ešte zlepšiť. Ak máš rád turistiku v tempe a chceš sa zlepšovať tak PacePro oceníš aj ty 🙂. Zatiaľ si to budeš môcť trackovať len cez aktivitu behu v teréne, ale to je v podstate jedno.

Ako je rozdelené PacePro na displeji hodiniek ?

Super obrázok na to majú na stránke Garmin.sk a celý návod majú pekne k hodinkám Enduro 2 vysvetlený na tomto linku ,kde je produktový manuál.

  1. Prvý parameter je cieľové tempo
  2. Hneď pod ním je parameter môjho tempa koľko ako rýchlo bežím
  3. Status bar z ľava ukazuje koľko už mám zo segmentu hotové
  4. Pravá časť status baru ukazuje koľko mi ešte ostáva na danom segmente
  5. Posledný údaj je buď plusový, to znamená, že toľko času idem nazvyš oproti plánu, alebo mínusový, ktorý ukazuje, že som v predstihu oproti plánu

Dúfam, že sa vám podarí priatelia vďaka PacePro naválať väčšie tréningové šlehy, ako doteraz. Veľa ľudí behá pre radosť a táto funkcia im nijako nie je potrebná, ale veľa ľudí sa naháňa so sebou, alebo inými bežcami, či už pre slávu, česť, alebo jednoducho sebarozvoj v behu. Pre týchto ľudí to vysoko odporúčam. Budem Vás aktualizovať ako mi to pomáha a okrem toho, chystám pre vás seriál budovania vytrvalosti v trailovom behu, takže “stay tunned”

Koho by zaujali hodinky nákdeš ich tu : 👉 Športové hodinky Garmin Enduro 2

Prípadne si pozri tie predošlé na tomto videu: Video recenzia Garmin Instinct 2.

Ak chceš nájsť všetky moje pocity a skúsenosti z hodiniek Garmin Instinct 2 solar tak tie nájdeš 👉 Hodinky Garmin Instinct 2 solar

Komantáre

komentárov