fbpx

Outdoor recenzia: Prvé dojmy s dámskymi Merrell Bare Access Arc 4

Outdoor recenzia

Dámske tenisky Merrell bare Access Arc 4

Pred necelými dvoma týždňami sa mi dostali do rúk a zľahka do nôh (ďakujem :)) dámske bežecké trailové tenisky model Bare Access Arc 4 od Merrell-u (pánska verzia sa volá Bare Access 4). Zatiaľ som s nimi nabehala síce len cca 100 km s 3000 m stúpaním, no určitý dojem a predstavu som si už o nich stihla vytvoriť.

Merrell Bare Access Arc 4 test

Čo tieto topánky ponúkajú?

Merrell sa podľa mňa môže pýšiť výberom kvalitnej minimalisticky a barefoot zameranej bežeckej obuvi – konkrétne model Bare Access Arc 4 spadá do kategórie minimalistických topánok, pretože síce majú 0 mm drop/nulový sklon medzi výškou podošvy pod pätou a špičkou, no zároveň ponúkajú 8 mm výšku tlmenia na celej ploche chodidla. Toto spojenie vo mne vyvolalo prekvapenie a zvedavosť, pretože zatiaľ to nie je kombinácia až tak bežná. Väčšinou ak už majú topánky 0 mm drop, snažia sa zároveň mať čo najmenej tlmenia a pokiaľ sú, naopak, viac či menej odtlmené, zvyčajne sa to odzrkadľuje na vyvýšenej päte (vyšší sklon päta-špička). Ak je tento sklon výrazný (povedzme viac ako 1 cm), tak pri behaní „cez špičku“ už môže takto vyvýšená päta pri dopade zavadzať – najmä pri behu z kopcov, kde treba nohu viac sklápať, aby sme dopadli na prednú časť chodidla. To teda u tohto modelu merrelliek napriek tlmeniu nehrozí, pretože noha je v podstate v jednej rovine.

Merrell Bare Access Arc 4

Zatiaľ spozorované prednosti topánok:

  • Šnúrky sa nerozväzujú – ako ich zaviažem, tak mám. Čo je super, pretože pri niektorých typoch šnúrok nepomáha ani opačný uzol s dvojitou mašličkou. 😀
  • Vibram podrážka zatiaľ veľmi dobre držala na všetkých typoch suchého povrchu a dostatočne uspokojivo aj v blatistom mokrejšom teréne. Za tento krátky čas bolo dlhodobejšie sucho a pršalo/bolo mokro len raz, takže viac o blatku, bahne, mokrej tráve, skalách, … ešte budem zisťovať ďalej. 🙂

11

  • 0 mm drop – nulový sklon medzi pätou a špičkou, a teda kto behá cez špičku či prednú časť chodidla, nebude mu zavadzať vyvýšená päta.
  • Topánky sú priedušné, nezaparuje sa v nich noha – hoci letné horúčavy preverím až neskôr, no teploty nad 20 stupňov sú tu už celkom časté.
  • Sú pomerne ohybné a poddajné (hlavne keď ich stíska Petrík, ja som na to nevládna :D) … Kto by chcel behať v tvrdej „sadre“?

Merrell Bare Access Arc 4 recenzia Merrell Bare Access Arc 4 test

  • Sú rýchloschnúce (a teda zároveň aj rýchlomoknúce :-)) – keď bežím cez väčšie potoky, ktoré nie som schopná preskočiť, som väčšinou lenivá sa vyzuť. Stihla som ich už takto v jednom blatistom poriadne vyčvachtať, prebytočná voda rýchlo vytiekla a žblnkali mi nohy len pár sekúnd, akurát to blato celkom ostalo dnu – no nič, čo by poriadne vysprchovanie topánok po behu nevyriešilo. A za pár hodín nechané v tieni vonku boli zase suché. 🙂
  • Nízka váha – jedna topánka váži len cca 164 gramov, sú príjemne ľahučké.
  • Pre niekoho podstatná informácia a zároveň dobrá správa pre milovníkov zvierat (a zlá pre „alergikov na slová začínajúce písmenami veg“ :D) je označenie topánok „vegan friendly“ – čo znamená, že materiály použité na ich výrobu neboli testované na zvieratách či vyrobené zo živočíšnych produktov, majú snahu byť šetrnejšie k životnému prostrediu, atď.
  • Po 100 km na nich zatiaľ nevidno vôbec žiadne opotrebenie – viem, na hodnotenie trvácnosti je to zatiaľ veľmi málo, no poznám aj značkové bežecké topánky, ktoré sa pri takomto objeme už začínali trhať. Sieťovina na zvršku vyzerá byť odolná.
  • Pekný dizajn (Problém č. 1 v bežeckom svete, no nie? :D)

Merrell Bare Access Arc 4

A stihli byť už aj nejaké nevýhody?

V podstate som zatiaľ s Bare Access Arc 4 mala iba jeden problém – majú užšiu prednú časť topánky, a teda menej miesta pre prsty než je tomu napríklad u modelu Merrell Trail Glove, na ktorý TU môžete nájsť dvojitú recenziu. Mne totiž najviac pocitovo pri behaní vyhovujú topánky s poriadne veľkým priestorom pre prsty.

Merrell Bare Access Arc 4 test
Moje a Petríkove merrellky pre porovnanie šírky predku topánok u týchto dvoch modelov už od pohľadu. Tie jeho sú proste viac papučnícke v najlepšom zmysle slova.

Pri krátkych terénnych behoch, behoch do kopca či v rovinatom teréne sú pocitovo veľmi príjemné a ani o nich neviem. No pri behu cez pevný povrch ako asfalt či betón (niekedy sa im proste nedá vyhnúť) alebo dolu kopcom zatiaľ pociťujem rušivý diskomfort na prstoch, nemôžu sa rozťahovať ako by chceli. Otlaky ani bolesti mi to doteraz nespôsobilo, ale na jednom dlhšom 27 km behu s rôznorodými povrchmi mi to už bolo dosť nepríjemné. Ťažko mi je zatiaľ povedať, či za to môže samotná konštrukcia topánky (užší predok) – pretože konkrétne u tohto páru to môže byť aj tým, že by som možno potrebovala tak o pol čísla väčšie. Zároveň skúšam rôzne doťahovať/povoľovať zvršok, pretože nastaviť si šnúrky „tak akurát“ dokáže byť celkom umenie. 🙂 Zatiaľ si teda ešte počkám na ďalšie nabehané kilometre – či sa napríklad topánka trochu uvoľní, prispôsobí nohe a podobne. Pri výbere veľkosti sa treba radšej poriadne poradiť s predajcom, hlavne ak nemáte možnosť si topánky vyskúšať niekde v kamennej predajni.

Každopádne, som zvedavá koľko mi tieto Bare Access-ky vydržia a čo sa o nich ešte počas používania podozvedám. Sú to topánky určené do terénu, takže ma bude napríklad zaujímať to, ako sa bude opotrebovávať podrážka na príležitostných tvrdých cestách (časti úsekov na pretekoch a pod.).

Neskôr prinesiem ucelenejší pohľad.

Logo Katka@janurky.sk

Komantáre

komentárov