fbpx

Outdoor recenzia: Bežecké kraťasy Ferrino Gariwerd short X-track

Ferrino Gariwerd short X-track

Tieto kraťasy som nafasoval od Tygra jedného zimného dňa na chate pod Kľačianskou Magurou. Pri ceste dolu z chaty som si zlámal nohu. 😀 Určite za to môžu tie gate, aj keď vtedy som ich mal len v batohu. 😀 Na testovanie však bola vtedy aj tak ešte zima a keď sa noha zahojila, akurát som ich mohol začať využívať pri športovných aktivitách. Poďme si teda kraťasy predstaviť.

Na chate pod Kľačianskou Magurou
na Kľačianskej Magure

Ferrino Gariwerd short X-track

Nohavice z rýchloschnúceho materiálu HighLab Monostretch, ľahké a komfortné vďaka ich úplne elastickému pásu. Ideálne pre trailový beh. Maximálne odvetrávanie vďaka sieťovinovým častiam na vnútornej strane stehien.

 • reflexné logá
 • predné vrecká na zips
 • predný zips
 • sieťovinové vrecko
 • UV SPF 50+
 • hmotnosť: 200g

Toľko výrobca. Aké sú moje skúsenosti?

Kde všade som ich využil

Ferrino Gariwerd short X-track na Rokoši v Strážovských vrchoch
Tréning na Rokoši v Strážovských vrchoch
 • nespočetné tréningové behy (zhruba v trvaní do 2 – 3 hodín)
 • bicykel (v rámci regenerácie zlomenej nohy som ho využíval viac ako obyčajne)
 • skúška ohňom – Malofatranská päťdesiatka 2016
 • … no a nakoniec aj bežné nosenie „do mesta“, keď nebolo po ruke nič iné
Ferrino Gariwerd short X-track počas Malofatranskej päťdesiatky
Malofatranská päťdesiatka 2016
Ferrino Gariwerd short X-track počas Behu Fačkov-Kľak
Beh Fačkov – Kľak 2016

Komfort nosenia

Nie som si úplne istý, či sú tieto nohavice zamýšľané ako obtiahnuté alebo voľnejšie – veľkosť som si takisto nevyberal, ale bola mi daná. 😀 Takže vo výsledku sú mi trochu voľné, ale zase nie veľmi – ale na nosenie sú mi príjemné. Nikde nič neodiera, aj napriek absencii sieťovinového „slipového“ vnútra mužské partie držia na mieste a nešúchajú sa o stehná. 😀 Toto mi je inak záhadou, pretože nohavice sú vraj unisex … takže ako to zvládli vytvarovať neviem, ale očividne zvládli. Na spomínanej MF50 som v týchto kraťasoch strávil 10 hodín v pohybe, potiac sa a stále mi v nich bolo pohodlne (oblečené na holom tele).

Obtiahnuté? Neobtiahnuté? :D
Ferrino Gariwerd short X-track

Ferrino Gariwerd short X-track - prevrátené naruby

Schnutie a odvetrávanie je naozaj vyriešené dobre – jasné, že pri 33 °C a tempíčku do kopca sa dopotíte aj v nich, ale akonáhle sa tempo zmierni, pot je rýchlo odvádzaný od tela a odparuje sa. Ocenil som aj sieťový materiál vzadu v strede na páse – práve to miesto na iných nohaviciach schne najdlhšie. Pri Gariwerd je pot rýchlo odvetraný.

Ferrino Gariwerd short X-track - detail bedrovej časti
Sieťovina vzadu na páse

Na bicykli tiež sedia pohodlne, nemajú tendenciu vyhŕňať sa nahor. Žiaľ, nejaké extrémne bomby na bajku nedávam (skôr len ako doplnok, keď nemám čas ísť behať), najdlhšie testy boli tak do troch hodín.

Vrecká, zipsy, fičúry

Nohavice majú dve malé predné vrecká na zips. Zmestia sa do nich maličkosti – kľúče, čelovka, drobné na pivo, … Vpredu je rázporok – tiež na zips. Čo sa mňa týka, tak som ho ešte nerozopol, ale niekomu sa môže hodiť. Všetky zipsy sú pomerne subtílne, čo je na jednej strane dobre, lebo sa pekne skryjú za látkové záhyby a ani o nich nevedieť. Na druhej strane sa s nimi trochu ťažšie manipuluje, najmä v rýchlosti kdesi na pretekoch.

Ferrino Gariwerd short X-track - naruby
Predné vrecká
Ferrino Gariwerd short X-track - zipsy
Zips rozopnutý …
Ferrino Gariwerd short X-track - zipsy
… a zapnutý, skrytý pod látkovými záhybmi

Guma okolo pásu drží pevne, pre prípad potreby je tam vtiahnutá aj šnúrka na stiahnutie.

Vynikajúca fičúra je sieťovinové vrecko na boku smerom dozadu – ľahko doňho vopcháte aj väčší telefón, ktorý vďaka umiestneniu vrecka vôbec nezavadzia. Pri pretekoch tam zase môžu byť energetické tyčinky. Celkovo sú na kratšie tréningové výbehy tieto gate skvele vybavené – kľúče, mobil, nejaký ten dukát, čelovku pre prípad zotmenia, niečo drobné pod zub, … všetko vopcháte do nohavíc. Vodu do ruky a môžete ísť bez akejkoľvek ľadvinky či batôžka.

Ferrino Gariwerd short X-track - sieťovinové vrecko
Sieťovinové vrecko

Materiály, spracovanie

Ako už bolo spomenuté, hlavný materiál je veľmi priedyšný, na kritických miestach je sieťovina. Švy sú precízne, všetko drží na svojom mieste. Trochu sa divím zodratým reflexným logám – ale tie už boli dosť načaté, keď som ich od Tygra preberal. Ten síce tvrdí, že v nich dal asi len 30 km … ale už som sa ho naučil brať s rezervou … asi len zabudol dodať, že 30 km plazením. 😀

ošúchané reflexné prvky

ošúchané reflexné prvky
Ošúchané reflexné prvky

Celkový verdikt


Plusy:

 • komfort nosenia, strih v okolí „mužských partií“
 • praktické vrecká
 • odvod potu a rýchle schnutie

Mínusy:

 • cena (cca 70 eur za kraťasy sa už môže zdať dosť)
 • ja by som ocenil trochu robustnejšie zipsy

Ferrino Gariwerd short X-track

Ferrino Gariwerd short X-track sú vynikajúce kraťasy, ktoré svojou konštrukciu potešia najmä bežcov. Uplatnenie však určite nájdu aj na bicykli, turistike či ďalších športoch. A keď v nich prídete aj večer do mesta, tak nikoho nepohoršia. 😀


Komantáre

komentárov