fbpx

Kanada – Štvornohé dobrodružstvá na horách

Cooper a Kristina v Kanade
Prevýšenie 1600m
instagram: kristina.kotlebova

KTO JE COOPER A KRISTINA

Narodila som sa na Slovensku a vyrastala obklopenými horami, od útleho detstva som liezla po skalách a behala po vrcholoch hôr. Pes nezvykol byť domáce zvieratko v našej rodine, skôr strážny pes, takže sme mali jedného nemeckého vlčiaka za druhým. Prvý trik, ktorý som psa naučila ako dieťa, bolo preskočiť bránu pred domom, takže mohol utiecť na slobodu ( haha ).
Aktívne pracujem so psami už veľa rokov, prevažne v Kanade a sú mojou každodennou súčasťou. Učím ich, ako sa socializovať, byt nezávislý, nadobudnúť sebavedomie, ako sa hrať v skupine, poslúchať na prechádzkach na horách a hlavne, ako správne stimulovať ich čuch, inteligenciu a ďalšie zmysly.


Mám svojho vlastného štvronohého priateľa Coopera (kríženec Beagla+ Labradora+ Jack Brusel, ) ktorý cupotá za mojim zadkom všade, kde sa pohnem ( doslova). Keďže moja najväčšia záľuba je behať po horách ( pozri predošlé články o mojom behu Whistler Alpine Meadows 110km ) a objavovať skryté miesta a nádherné výhľady, môj pes ide so mnou. Možno to je netradičné správanie na Slováka, ale vedieť, že niekto je schopný so mnou urdžať krok a celý čas nekecá o omáčkach, je úžasné.
Akonáhle ma Cooper vidí baliť bežecký batoh, plniť vodu do rezervoára a oňuchá moje bežecké oblečenie, začne nadšene štekať a behať po izbe ako zmyslov zbavený. V minulosti mal problém s bytím v aute počas jazdy z bodu A do bodu B, ale odkedy auto znamená dlhá celodenná turistika, skočí na sedadlo a netrpezlivo čaká na štart motoru. Takže dobrodružstvo môže začať!!

Spriaznena dusa

TURISTIKA V KANADE

Kanada je preslávená svojou prírodou, horami, ľadovcovými jazerami, slávnymi lezcami a možnosťami, čo sa týka vysokohorskej turistiky. Všade, kde sa pozriete sú turisti a nadšenci športu. Chodiť na hory so psom je tu veľmi bežná činnosť, avšak len mimo národných parkov.
Turistické miesta sú tu nesmierne udržiavané a požadujú, aby ste si po sebe a svojom psovi odpratali. Preto nie je prekvapením, že za stanovanie na horách si musíte zaplatiť a rezervovať miesto dopredu. Na kempovanie máte vymedzený priestor na presne určených miestach a je zakázané rozložiť stan mimo. Ako na to prídu? Pamätáte si z rozprávky Yogi Bear, rangerov so smiešnymi čiapkami na hlave? Presne takí tu behajú po horách a dávajú pokuty, ak porušujete pravidlá, a to nielen v národných parkoch.

Súčasť národeho parku Garibaldi- Elfin Lakes, British Columbia, Squamish
https://canadianveggie.com/2015/08/10/greater-vancouver-hike-elfin-lakes/
Ranger, Yogi a Bubu

NEKŔMTE MEDVEDE

Keďže sme len ľudia a Kanada vedie v debilite turistov asi najviac, prišli tu s veľmi dobrým nápadom, ako pomôcť divokým zvieratám žijúcim v blízkosti rušných turistických miest. Vymysleli systém zavesenia, na ktorý upevníte tašku s jedlom a následne ju vytiahnete vysoko, aby na ňu žiadne zviera nedočiahlo. Možno to nezabráni návšteve medveďa uprostred noci, ale aspoň v mieri odíde a nezožere vás spolu s vaším jedlom.
Iné kempovacie miesta majú aj veľké, ťažké, kovové boxy, ktoré zatvoríte po tom, ako tam uložíte jedlo. A čo odpadky? Tie si pekne zabaľte so sebou na cestu domov 😉

Systém zavesenia tašky s jedlom na kempovacích miestach, Kanada
Systém uskladnenia jedla počas kempovania. Táto sa nachádza na veľmi frekventovaom mieste pri lokálnom jazere Cat Lake, Squamish.

MIMO NÁRODNYCH PARKOV

Behám po horách v Kanade už roky. Väčšinou sa snažím vystúpiť na vrchol hory a následne aj zostúpiť v ten istý deň, keďže uprednostňujem beh pred svižným krokom. Psa som si zaobstarala len pre dvoma rokmi a odvtedy byť doma na večeru je pre mňa prirodzenejšie, takže si obaja (Ja a Cooper) dostatočne oddýchneme, než vybehneme von na ďalšiu túru.
Keďže so psom sa nesmie v Kanade vstúpiť do národného parku, hľadám miesta, kam môžme obaja ísť bez mastnej pokuty. Chvalabohu, Kanada nemá za potrebu vymenovať každý krásny vrchol hory za súčasť národného parku, takže je tu stovka možnosti kam môžem ja a Cooper vybehnúť. Či už prší, sneží alebo je nádherný horúci deň, byť tam vysoko nad oblakmi je nás životný štýl.

Úplne premočení, ale totálne šťastní

BEZPEČNOSŤ NADOVŠETKO

Ísť do hôr je samo o sebe dosť riskantné a človek musí mať skúsenosti a výdrž. Dôsledná príprava a zbalenie batohu v tomto prípade platí aj pre vášho psa. Určite nepôjdete s obéznym psom, ktorý roky chodí na prechádzku do záhrady, na Mount Everest ( kebyže to je prístupné psom 😉 ). Uistite sa, že váš pes si dlhú turistiku užije a, že ste pripravení na prípadné znesenie naspäť dolu. Takže tí, čo máte veľké, ťažké plemená psov, si dvakrát premyslite celý deň dopredu. Určite začnite s malými túrami v blízkosti domu a sledujte, či si to váš pes užíva a kedy nastane bod únavy. Ak ja prekročím hranice môjho psa, stačí, keď si ho vyhodím na chrbát a bežím dolu s extra 15 kilami, ktoré beriem ako super tréning.

V časti Kanady, pri Vancouveri , v nižšie položených miestach, stále prší

SPRÁVANIE SA NA HORÁCH

Tak, ako človek sa musí správať slušne a primerane v určitých situáciách počas vysokohorskej turistiky, to iste platí aj pre psa. Lesy sú plne divoké zvery, takej, čo utečie ak ju pes začne naháňať. Ale aj takej, ktorú môže vyprovokovať! Môj pes zvykol naháňať veveričky pokým ho jedna, na drzovku, nekusla.
Vždy udržujte rozumne ratio pes-človek ( ideálne je 1: 1 ) a vždy dajte prednosť iným turistom na traily. Slušne choďte na okraj chodníka a nechajte prejsť ostatných ako prvých. Vás pes by mal slušne v pokoji prečkať.
Ubezpečte sa, že Vás pes:
1) Príde hneď na zavolanie a neváha!
2) Dokáže zostať na vodítku ak je potrebné
3) Nie je ohrozením pre iných turistov a psov ( použi náhubok ak si nie istý)
4) Nešteká celou cestou a vie zachovať pokoj na horách

Watersprite lake, prevýšenie 1465m

ČO ZBALIŤ extra AK IDEM SO PSOM

  • V provom rade prvú pomoc. Malé, turistické balenia, sú všade dostupné. A uistite sa, že tam je pinzeta!
  • Batoh, pre seba a vášho psa. Nech si pekne ponesie svoje vlastne veci. Ako extra bonus, batoh ho ochrany alebo zahreje v prípade núdze.
  • Vodu, jedlo a energetické tyčinky.
  • Podľa počasia chladiacu vestu ( môj pes ju potrebuje kvôli čiernej srsti a rýchlemu prehriatiu) alebo naopak extra sveter či nepremokavú bundu ( vyzerá to ako hlúposť? Skúste ísť na 6 hodín na túru, všade sneh, ťažký dážď, zla viditeľnosť a vás pes sa sotva vlečie, lebo ho trasie zimou…
  • Doplnkové veci ako: skladaciu misku na pitie či jedlo, zvonček, náhubok, náhradné vodítko, píšťalku
  • Sprey na medvede je povinnosť!
Kanada, prevýšenie 1100m


Výbava – Cooper
Nepremokavá bunda:
1)Hurtta (https://www.hurtta.com/global_en/)
2)Ruffwear (https://ruffwear.com/)
Vodítko od miestnych (https://pilotpetgear.com/)
Turstický batoh (https://www.wolfrepublic.com/)
Energia na hory:
1) Wow treats (https://www.wowtreatsandmore.ca/)
2) Sit Stay Love Raw (https://sitstayloveraw.com/)
Prenosná kompaktná miska (https://ruffwear.com/)

Výbava- Kristina
Bunda (https://www.macpac.co.nz/)
Bežecké/Turistické boty ( https://www.topoathletic.com/)
Batoh (https://www.camelbak.com/#)
Bežecké hodinky (http://suunto.com)

Komantáre

komentárov