fbpx

S karavanom na víkend

Tento víkend sa niesol v znamení požičania si karavanu. Nikdy pred tým som nešoféroval tak veľkú dodávku nie to ešte karavan. Finálne to je však celé o tom, že si iba všade viacej nadbieham keď šoférujem takéto obytné vozidlo. 

Karavan sa ešte nabíja z elektrickej siete v karavan centre Turčan auto

Požičanie si karavanu

Požičanie si karavanu bolo celkom jednoduché, prišiel som do Karavan centra, odpísali si údaje z môjho vodíčáku, uzatvorili so mnou zmluvu a dali mi techničák od auta. Následne sa mi venovali hodinu a pol, aby mi vysvetlili ako používať kúrenie v karaváne, kde je odpadová nádrž, aký objem má nádrž na čistú pitnú vodu, koľko má objem chemické wc a kde všade ho nemôžem vypustiť. 

Za dobrodružstvom na karavane

Hlavu som mal ako balón kým som všetko poňal, ale zato som sa aj veľa pýtal. Keď som nasal celý manuál toho, ako sa starať o karavan, tak vyrážam z karavan centra preč. Kokso, mám pocit, že je to fakt veľké.

Lenka robí interview ako sa cítim na karavane:

Prichádza prvá križovatka, nemôžem si nadbehnúť pri zatáčaní do prava, lebo idu autá v protismere a tak si prejdem zadným kolesom po kúsku obrubníku….klasika :))

To bola asi taká najväčšia pocitová výzva čo sa týka šoférovanie toho obytného vozidla. Čo by som spravil teraz lepšie kebyže si požičiam karavan ?

  • Nastavil by som si poriadne a pozorne sedačku
  • Nastavil by som si pozorne volant

Toto sú dve veci, ktoré som spravil až na tretí deň ako som mal požičaný karavan. Musím uznať, že to bolo milíon a jedno, oproti tomu keď som to nemal správne nastavené.

Karavanom po Slovensku

Nemám ani páru kam pôjdeme. Chceme ísť určite pod Nízke Tatry, pozrieť aj švagra z Allmountain institute a Workshop za rohom Adama a jeho priateľku Zuzku zo Zippy Bowl (našu prominentnú vegan kuchárku 🙂 ), budú radi. Ukážeme im aký dobrodružný úlet je jazdiť na karavane. 

Zadná kamera mi pomáha namiesto spätného zrkadla | Karavanom po Slovensku | Turčan auto

Stále však ostáva nevyriešená úloha, že kde prespíme, keďže je to veľké 3,5 tonové auto, nemôžeme ho nechať hocikde zaparkované a okrem toho chceme mať aj výhľady.

Pod rúškom tmy som bol skontrolovať Čika či nenačapuje pivo | Karavanom po Slovensku

Takto sa teda valíme Ružomberkom kde na mňa trúbi kamión, že pretŕčam zrkadlom do vedľajšieho pruhu presne tak isto ako on. 

Karavan nemôžeš hocikde zaparkovať | Karavanom po Slovensku

Robí to len preto, aby ma v meste obehol 70 km/hod a potom stál celý Ružomberok na tom istom semafore ako ja. Musím uznať, že niekedy ma neprestáva fascinovať správanie mojich spoluobčanov 🙂 Ďalej vyletíme na diaľnicu, páči sa mi môj pocit, že nepotrebujem valiť na karavane extra rýchlo. Má to určitý druh elegantnosti v sebe. To veľké auto vás vedie k pocitu kľudu a pohodičky. Čiže žiadne náhlenie sa. 

Spanie v karavane

Nakoniec nájdeme pekné miesto na spanie pod svitom mesiaca. Pustíme si kúrenie v karavane, ktoré beží na systéme TRUMA combi. Karavanom si vyjdem prednými kolesami na podpery pre vyrovnanie obytného auta, aby sme neboli naklonený dole kopcom. Keď je konečne všetko nastavené, prichystané a zamknuté, dávame si oslavný vaječný koňak zo stredu Lotyšskej zeme nášho kamaráta Kosťa.

Bol bombový. Kúrenie už beží, vonku je asi 0/ -1 stupeň °C. Nastavili sme si aj ohrev vody, keď si budeme chcieť dať teplú sprchu. Po výdatnej večernej debate, si ideme ľahnúť do zadnej časti karavanu kde zaspávame mimo ruchu áut a mesta s výhľadom na hory v pozadí. 

Na spanie v karavane sme si vzali vlastné spacáky, outdooristu nezaprieš | Karavanom po Slovensku

Samozrejme zaparkovali sme s ohľadom na ostatných ľudí, ktorí sem ráno prídu, aby mali dosť miesta pre svoje autá.

Ráno v karavane je iné ako v stane

Ráno ťa čakajú tri rozdielne fakty keď sa zobudíš v karavane a nie v stane. 

  • Nie je ti zima na tvár keď vykúkaš zo spacáku
  • Dáš si sprchu (neboj nič netečie na miesto kde parkuješ, ide to do odp. nádrže v karavane)
  • V celom karavane máš zakúrene
  • Si skrytý v aute kde ťa nikto nevidí z vonku
Nadšená duša Lenky, ktorá vykúka z karavanu počas pekného rána | Karavanom po Slovensku

Áno my sme boli naučení na extrémy, omŕzačky a low- costové výlety. Veď tie majú tiež kus čara do seba, ale možno nie každá frajerka chce toto stále zažívať. Karavan zachádza dosť do komfortnej verzie nomádenia. Je to však dobrý zážitok. Keď sme s ním boli my, tak Lenka bola nachladnutá, takže jej by ten stan aj tak veľmi neprospel.

Čo sme si však všimli, že keď sme jej otvorili vetračku s čerstvým prísunom vzduchu, prestalo ju hrdlo dráždiť a mohla po pár dňoch konečne kvalitne spať. (To je len taká pikoška)

Raňajky v karavane

Řaňajky si spravíme poľahky na sporáku. Ten je tiež napájaný z plynovej bomby, ktorá je naším hlavným zdrojom kúrenia a varenia v karavane. Tým, že tam je sporák tak je tam aj dres na umývanie riad, takže nie je problém so špinavým riadom, alebo nádobim.

Koťogo nesmie chýbať pre fajnovú kávičku v karavane | Karavanom po Slovensku

Samozrejme pre nás je priorita káva a potom môžeme rozmýšľať nad jedlom. Keď máme za sebou prvú variantu raňajok, ideme podporiť aj lokálny podnik kde si viete dať zázvorový čaj a chutné syrové croissanty.

Je to pekné miesto aj pre rodinu, lebo deti tu môžu vidieť kravičky hneď vedľa búdky na občerstvenie. 

Na Pohanskom majú aj deti radosť pri pohľade na spokojné kravičky | Karavanom po Slovensku

Plánovanie ďalšej trasy na výlet karavanom

My sme na toto plánovanie použili jednu appku pre karavanistovaby sme mali čo najväčší rozhľad o tom, čo je legálne a kam môžeme ísť. Rozhodovali sme sa medzi miestom pri vode, aby som sa tam mohol ráno hodiť a trošku otužiť v rámci prekonávania sa v tom čo sa mi nechce. Prípadne nejaké ďalšie vyvýšene miesto. Nakoniec sme aj tak zlúčili dokopy tip od Adama z @wokshopzarohom a nášho verného tyger.sk fanúšika a kamaráta Miška Rakinekiho. Ide sa na vyvýšene miesto s výhľadom blízko prírody, aby som si tam ráno mohol zabehať a hlavne nech tam nikomu nejako nevadíme. Takto s jasným cieľom a dobre predávkovaný kávou, nasadá najväčší karavanista vo vesmíre Tyger za volant a vyrážame smer Brezno. 

Kabína v karavane ti poskytuje dostatočne veľký rozhľad na cestu | Karavanom po Slovensku

Zastávka s karavanom v Brezne

Musím sa priznať, že keď sa dalo tak som sa vyhýbal šoférovaniu karavanu cez mesto, ale nakoniec som sa tomu aj tak nevyhol :))

A tak sa počas presunu cez Brezno, Lenka ešte zastaví v obchode, čo ja využijem na natiahnutie sa vzadu v karavene.


Musím povedať, že toto je fakt vymoženosť aj keď len na 15minút. Kedy ste si naposledy ľahli na výlete v aute a k tomu na posteľ, keď niekto iný skočil zatiaľ do obchodu ? Čo sa týka šoférovania karavanu, už mi to ide o mnoho lepšie, som uvoľnenejší a jazdím s mega prehľadom. Osvojil som si nastavenie, že ak sa ktokoľvek na ceste na mňa zo zadu tlačí, je to jedno. Môže ma obehnúť, alebo počká po najbližší semafor. 

Keď máme nakúpene všetky doplnky do karavanu na jedenie a kuchyňu, hýbeme sa smer príroda.

Po čase si zvykám na šoférovanie tohoto karavanu | Karavanom po Slovensku

Dostávam sa na poľnú cestu, idem opatrne a rátam s tým, že karavanik je dlhý a podľa toho sa riadim aj voči jamám. Na naše miesto sme dorazili v celku ľahko, zaparkujem auto s výhľadom na mesto, mimo cestičky po ktorej sme prišli. Máme tu aj výhľad na lokálny menší hrebeň. Tentokrát nedávam podperné kliny pre karavan pod kolesá, aj keď sme jemne naklonení na bok. Chcem to vyskúšať či to je treba zakaždým spraviť, alebo vieme fungovať aj bez toho na nerovnom teréne.

Skúšam parkovanie s karavanom na nerovnom teréne | Karavanom po Slovensku

Druhá noc v karavane

Pomaly sa stmieva a my si fotíme západ slnka v tejto pekne oblasti v blízkosti lesov a lúk. Vyzerá to tak, že táto noc bude tuhšia, snáď nám vydrží propánové kúrenie ešte na túto jednu fľašu počas celej noci. (osobne si neviem predstaviť koľko spálime propánu na vykurovaní nášho karavanu). Ak by nevydržalo mal by som nočný zážitok prehadzovania plynových fliaš.

Karavan krásne vynika keď je rozsvieteny v takejto tme | Karavanom po Slovensku

Opäť sa komfortne oprieme a rozprávame celý večer za jemného zvuku bežiaceho kúrenia. Pred spaním si stíšime kúrenie a otvoríme trochu vetracie okienko v zadnej časti karavanu nad dvoj posteľou. 

Táto noc bola citeľne chladnejšia, pretože keď som ráno vstával na východ slnka zistil som, že som večer nechtiac potočil celým koliečkom a vypol kúrenie. Takže ho ráno zas zapínam a za 15 minút je v karavane príjemne vykúrené.

Ja medzi tým, už fotím karavan s vychádzajúcim slnkom a je to fascinujúce sledovať ako to túto scenériu vykresľuje foťák verzus iphone. 

V noci mrzlo, lebo čelné sklo a sklá na predných svetlách sú zmrznuté ako aj zvyšok lúky. Vonku už počujem tichý zvuk kúrenia, ktoré zohrieva celý karavan. 

Druhý deň v karavane

Napokon slnko vyjde už úplne a my si dáme opäť chutnú kávu z koťoga uvarenú na sporáku v aute.


Takto pomeditujeme nad začínajúcim dňom a ja si natáčam pomedzi to jednotlive časti karavanu. Na obed sa vyberiem behať a tým pádom vyskúšam aj sprchu ako človek, ktorý funguje ako športovec a potrebuje v karavane žiť dlhší čas. 

Beh, sprcha a karavan

Dájú sa spojiť tieto tri témy ? Áno dajú. Po každodennom rituáli behania aspoň 30 min, sa vraciam naspäť behom s krásnymi výhľadmi na Nízke Tatry naspäť ku karavanu. 
Idem na to, idem vyskúšať sprchu. Vyzujem sa, vôjdem do karavanu a idem k sprche. Vyberiem si spodnú časť podlahy, ktorá bráni sprchovým dvierkam v pohybe počas jazdy.

Zavriem si za sebou dvere, ktoré idú od WC a slúžia v spojení s krajom sprchového kútu, ako bariéra prednej časti karavanu a jeho zadnej časti. 

Pustím si vodu, prúd je slabší, ale o chvíľu už ide teplá voda a to je podstatné. Ako povedal Ľubo z karavan centra Turčan auto, osprchuješ sa v pohode, ale netreba sa tam dlho sprchovať ako vorvaň 😄. Svoju skúsenosť so sprchovaním po behaní v teréne hodnotím ako veľmi pozitívnu, pretože som si bol zabehať úplne v cudzej oblasti Slovenska a hneď po behu som si mohol dať sprchu. Je to dosť luxus na to, na čo som bol pred tým zvyknutý. 

Tak isto aj WC mi poskytuje skvelý zážitok, keďže už som naň musel fakt ísť, ale to tu nebudem viacej opisovať :)) 

Záver výletu na karavane

V tejto časti zhrniem komu by sa to mohlo páčiť na takomto karavane vyraziť. Určite rodinke s deťmi, športovcom, ktorí chcú mať komplet servis pre svoje športové aktivity a všetko na bývanie po ruke. Pre dobrodruhov a cestovateľov to je jasné, ale myslím, že to vie byť aj pekný nápad pre páry na romantický výlet v zahraničí, alebo len víkendový výlet na Slovensku. Prenájom karavanu stoji mimo sezóny čo je teraz 130 eur na deň plus jednorázový servisný poplatok 50 eur. Zmestia sa sem v pohode štyria ľudia a taktiež sa tu aj komfortne vyspia. 

Komantáre

komentárov