fbpx

Jozef Krištoffy, slovenský lezec z Martina, ktorý prezentuje Slovensko lepšie ako väčšina naších politikov

Jozef je tridsaťročný chalanisko, ktorý sa už štrnásť rokov venuje lezeniu a pochádza z Martina. Mnohí ho budete poznať, hlavne tí z lezeckej komunity. Pre mnohých je to neznámy chalanisko. Jozef bol donedávna v lezeckej reprezentácií Slovenskej republiky (tzn. musíte podať adekvátny výkon v športovom lezení, aby sa tomu tak stalo). Prečo tomu tak nie je rozoberať nebudeme. Pointa je, že už dlhší čas nás reprezentuje ako krajinu ťažkými prelezmi v Tatrách.

Do posledného momentu. (f.: V. Linek)
Do posledného momentu. (f.: V. Linek)

Reprezentuje nás na športovo odistených skalách prelezmi najťažších ciest na Slovensku, ale aj mnohými veľmi ťažkými v zahraničí.
Napríklad tento prelez z Turecka.

Momentálne Jozef pracuje na super ťažkej ceste v oblasti Višnové, hneď z opačnej strany Turčianskej kotliny.

Čo je nové a ako sa darí Jozefovi reprezentovať Slovensko naďalej ?

Situácia je taká, že sa mu podarilo s kamarátom a lezeckým parťákom Martinom Krasňanským z Bratislavy, minulý rok vytvorit najťažšiu cestu v Jordánsku. Oblasť sa vola Wadi Rum, a chalani tam tú cestu nie len vytvorili od spodu, ale aj preliezli.

Čo z toho vyplýva ?
Vyplýva z toho, že Slováci majú na svojom konte vytvorenie naťažšej lezeckej cesty v krajine Jordánska, tradične je tomu venovaná malá pozornosť, keďže sa nejedná o futbal a hokej( k deštruktivite a duchovnému obohacovaniu jedincov a spoločnosti z týchto dvoch športov sa nejdem vyjadorvať 🙂 ). Celý lezecký svet registruje tento počin, tak aj my z tyger.sk vás budeme ďalej o tom informovať. Jozef bude dnes na festivale Hory a mesto prezentovať film z tohoto projektu.

Ako vidíte projekt je to poctivý, budeme vás ďalej informovať.

Komantáre

komentárov