fbpx

Festival Hory a Mesto nás vo štvrtok z ľahka zahrial, aby nás mohol prepráskať svojimi hosťami svetového formátu

Ako sme sľúbili, prinášame vám sumár toho, čo sa stalo vo štvrtok na fesťáku Hory a mesto v Bratislave. Rozhodli sme sa, že pôjdeme na niektoré vybrané filmy, prípadne prezentácie. Zároveň sme sa rozhodli, že nepôjdeme na všetky, lebo to sa nedá, že áno ? 🙂

FILMY VYSOKÉ HORY

Beyound good and evil.
Krátky 11 minútový francúzsky film, ktorý pojednával o prelezení jednej z najťažších ciest v oblasti mt. Blancu. Svojho času to bola super ťažká mixová línia (kameň, ľad).  Jednotliví horolezci „aktéri“ pojednávajú o svojich pocitoch a o rozdieloch, medzi generáciami. Poukazujú na to, aké to je fascinujúce pozerať sa na túto super ťažkú líniu s odstupom času. Myslím, že za všetko hovorí veta typu „keď sme sa pozerali na nákres tejto horolezeckej línie, všade boli nakreslené lebky, čo znamenalo super ťažké a neodistiteľné pasáže“.

Mimo dobreho a zleho
Mimo dobreho a zleho

Žili krásny život
Tentokrát sme sa premiestnili vďaka filmovému plátnu do slovenských hôr. Tento 22 minútový slovenský film spomína na legendy slovenského horolezectva, ktoré postavili aj miľníky medzi členmi horskej služby a horskými vodcami. Týmito legendami bolo dobré známi Vladko Tatarka, Peťo Šperka a Tónko Dobeš. V dokumente vystupujú ich deti, rodina, kamaráti a zároveň aj kolegovia. Všetci traja zahynuli tragicky v horách, ale zanechali za sebou nezmazateľnú stopu, pretože žijú v srdciach svojich obdivovateľov a študentov. Pretože svojím spôsobom boli obrovskými mentormi. Film je sprevádzaný zábermi z Tatarkovho memoriálu, a aj inými spomienkovými akciami na týchto Tatrancov. Osobne sa mi veľmi páčilo, keď dcéry spomínali, ako ich otcovia vychovávali, formovali a ako ich učili rešpektu voči životu k ľudom a zvieratám.

Metanoia
Toto je film, ktorý je prioritne o inej legende horolezectva, a to z oblasti Ameriky. Je to 83 minútový dokument, ktorý zachytáva život Jeffa Lowa, ktorý bol nielen tým, kto bol priekopníkom nových vychytávok čo do výstroje, ale zároveň bol aj známym pionierom v Yosemitoch. Neostal však len pri Yosemitoch ale posúval sa ďalej do vyšších foriem horolezectva než „len“ na skale. Taktiež ako v prvých dvoch filmoch, aj v tomto hlavná „postava“ silne ovplyvňuje lezecké dianie svojho okolia, ale aj celého sveta. Film ukazuje Jeffove detstvo, prerozprávané jeho súrodencami, jeho začiatky a aj jeho osobnosť. Jeffa vykresľujú ako outdoorového „pankáča“ ktorý miloval výzvy, ale zároveň ostával stále parťákom, ktorý miluje život. Posledné fázy filmu ukážu Jeffa, ako ho ťažká choroba priviazala na vozíček, ale zo slov, ktoré vládal vysloviť, dal jasne najavo, že aj v tomto štádiu si vychutnáva každú chvíľu života a je za všetko vďačný.Jeff Lowe Ama Dablam 2nd Ascent 1979 photo by Tom Frost _723x1080

Záver časti Vysoké Hory
Táto pasáž filmov nám poukázala na jednú spoločnú vlastnosť osobností z filmov. Boli to veľkí milovníci hôr, výziev a života. Vždy niesli odkaz vo svojom konaní či v doline, alebo v horách. Vďaka ním sa posúvali a naďalej posúvajú míľniky vo výkonoch. Nezabudnime nikdy na takúto silnú inšpiráciu od veľkých legiend.

MULTIMEDIÁLNA PREZENTÁCIA
Zľahka sa nám podarilo preniknúť aj na prednášku o Slackline, od charizmatickej  Aničky Kuchařovej z Českej Republiky. Anička nám pomohla vzhliadnuť zábery z famóznych destinácii vo svete. Nebol to však len slackline, ale aj highline, to znamená chodenie po lane, ale vo veľkej výške.

CESTOKLUBY KINO SVET

Zuzka Greksáková Východný Timor
Zuzka je mladá dievčina, ktorá pochádza z Bratislavy, a momentálne študuje v Portugalsku. Jej prednáškou bola cestovateľská časť z oblasti Východného Timoru.

Zuzka s našími hosťami
Zuzka s našími hosťami

Na úvod prišiel veľvyslanec Indonézie na Slovensku, ktorého ambasáda priniesla program Otvorenia cestoklubov KINO SVET. Vďaka nemu sa podarilo na festival doniesť aj tanečnicu, ktorá nám zatancovala veľmi ladný a krásny indonézsky tanec na oslavu ženskej krásy.
Viacej nám povie o Východnom Timore už Zuzka:

Komantáre

komentárov