fbpx

Outdoor recenzia: Batoh Deuter Guide 45+

Logo Deuter

Dnes to bude ozaj dlhodobá recenzia batohu Deuter Guide 45+. Na úvod Vám prezradím, že je to nadmieru kvalitný kus športového vybavenia, ktorý určite stojí minimálne za prečítanie recenzie.

Niekedy koncom roka 2012 som pocítil náhlu potrebu zadovážiť si nový batoh na turistiku. Dovtedy som používal 75 litrový Exitrek Dalsan, ktorý však bol na väčšinu akcií priveľký. Ako to už s náhlymi potrebami býva, musel som ju rýchlo uspokojiť. 😛 Pokúsil som sa na internete nájsť náhradu – zosypala sa na mňa nekonečná ponuka najrôznejších značiek, modelov a cenových kategórií. No rozhodni sa podľa obrázku … Vybral som sa teda do kamenného obchodu – konkrétne do LacnySkialp vo Vrútkach. Tam som si prezrel aktuálnu ponuku, čo-to poskúšal a do oka mi padol práve Guide 45+. Tak som ho tam rovno aj kúpil – a čas ukázal, že toto rozhodnutie bolo znamenité.

batoh Deuter Guide 45+ naplnený, pohľad spredu

batoh Deuter Guide 45+ naplnený, pohľad zozadu

Čo všetko so mnou už tento batoh prežil?

s batohom Deuter Guide 45+ pod Kečkou
Koniec r. 2012 – pod Kečkou, Veľká Fatra

Od kúpy ho používam už skoro tri roky a dalo by sa povedať, že skoro denne. Nosím si v ňom veci do práce či keď idem na väčší nákup bez auta. Samozrejme ho používam na turistiku v horách a na všetky predstaviteľné druhy výletov (na tie nepredtaviteľné nie, lebo vzľadom na to, že si ich neviem predstaviť, tak na ne ani nechodím). 😀 Dokonca aj na pomalšie behy, keď toho potrebujem zobrať viac. Batoh už so mnou precestoval kopu nielen našich pohorí – Fatry, Tatry, Javorníky či Strážovské vrchy – ale aj tých zahraničných, ako slovinské Karavanke a Júlske Alpy či vrchy v Chorvátsku.

s batohom Deuter Guide 45+ na Žobráku
Leto 2013 – na Žobráku smerom na Stoh, Malá Fatra

Batoh sa stretol aj s nepriazňou počasia – dažďom či snehom, x-krát sa namočil a vyschol, zašpinil od blata (ktoré zase po uschnutí opadalo), nie raz sa vo vnútri vykydlo nejaké jedlo. Chrbtová časť nasala určite desiatky litrov môjho potu. Napriek tomu som ho nikdy nepral, vždy som stavil len na nejaké to mechanické očistenie po zaschnutí. 😀 Na otázku, ktorá sa teraz naskytá – Nie, nesmrdí (veľmi). 😀 Čistotu posúďte sami z fotiek …

s batohom Deuter Guide 45+ v Júlskych Alpách
Leto 2013 – cestou na Debelu Peč, Júlske Alpy, Slovinsko

Opotrebovanie materiálu

Minimálne. Dalo by sa povedať, že prakticky žiadne. Všetky švy držia, zipsy a klipsy bezchybne fungujú, nikde nie sú žiadne trhliny či predratia. Jediné, čo je vidieť, sú trochu zošúchané ramenné popruhy v miestach, kde sa nastavuje ich dĺžka. Tiež vnútorná výstielka popruhov je už oveľa plochejšia ako na začiatku, čo ale neuberá na funkčnosti. Dokonca je stále zachovaná čiastočná vodoodpudivosť častí, ktoré tak boli zamýšľané – nastriekanie impregnačným sprejom by im zrejme pomohlo. Pri letmom pohľade batoh vyzerá ako nový.

opotrebovanie popruhov batohu Deuter Guide 45+
Trochu zošúchané popruhy
opotrebovanie bedrového pásu batohu Deuter Guide 45+
Ani na namáhaných miestach nie sú zreteľné žiadne narušenia materiálu či švov
vodoodolnosť batohu Deuter Guide 45+
Časť vody stále steká po povrchu – impregnačný sprej by však asi nezaškodil
opotrebovanie popruhov batohu Deuter Guide 45+
Ramenné popruhy kedysi odstávali smerom dopredu, dnes už len tak ovísajú 😀

Veľkosť a úložné priestory

Kapacita batoha Guide 45+ je nečakane 45 litrov. Plusko znamená, že objem sa dá trochu zvýšiť uvoľnením popruhov, ktoré držia vršok. Nejaké veci sa potom ešte dajú narvat podeň. Bohato to postačuje aj na viacdňové túry. Na spodku je oddelený priestor na spacák/oblečenie s masívnym zipsom, ktorý znesie aj nešetrné nadrapovanie a stláčanie obsahu. Do tohto priestoru sa potom dá dostať nezávisle na tom hlavnom, ale v prípade potreby sa dá oddeľujúca látka odopnúť a vytvoriť tak jednu komoru naprieč celým batohom (keby ste napríklad chceli odniesť metrové polienko :D).

Deuter Guide 45+ zväčšovanie objemu
Zväčšovanie objemu batoha
Deuter Guide 45+ oddelený spodný priestor
Spodná komora oddelená …
Deuter Guide 45+ oddelený spodný priestor
… a prepojená do hlavného priestoru
Deuter Guide 45+ detail zipsov
… a prepojená do hlavného priestoru
Deuter Guide 45+ a Guide 40+ SL pod Sněžkou
Jeseň 2013, pod Sněžkou, Krkonoše

Do hlavného priestoru sa lezie štandardne vrchom, ale je vybavený aj zipsom na boku (čo sa hodí, keď máte batoh nabalený do prasknutia a chcete vytiahnuť niečo zo spodku). Na vrchu sa sťahuje šnúrkou, dá s z neho vytiahnuť „golier“, ktorý zvyšuje objem, ten sa tiež sťahuje šnúrkou – bežná fičúra väčších batohov. Pod vrškom je jeden popruh s klipsou – pri písaní recenzie som sa dozvedel zo stránky výrobcu, že je to na lano. 😀 Dá sa však použiť aj na bundu. Na chrbtovej časti je prietor pre hydrovak do objemu 3 l (samozrejme, plus otvor a úchyty na hadičku). Ďalšou novinkou vďaka stránke výrobcu pre mňa je mini karimatka na sedenie, ktorá sa dá vytiahnuť z chrbtovej časti. Čo sa ja dnes nedozviem. :-O

Deuter Guide 45+ zatváranie hlavného priestoru
Zatváranie hlavného priestoru
Deuter Guide 45+ otvor na hadičku hydrovaku
Otvor na hadičku hydrovaku
Deuter Guide 45+ bočný zips
Bočný zips

„Vrchnák“ má dve zazipsovateľné komory, do jednej sa dá dostať úplne z vrchu, druhá sa ukáže po odklopení vrchnáka. Šikovné na uloženie drobností, ktoré treba mať po ruke. Je tam dokonca aj úchyt na kľúče, aby nelietali hore-dole.

euter Guide 45+ horný priestor
Horný priestor vo „vrchnáku“ …
Deuter Guide 45+ horný priestor
… a spodný, dostupný po odklopení
Deuter Guide 45+ nad Luční boudou, Krkonoše
Jeseň 2013, pri Luční boude a v pozadí Sněžka, Krkonoše – inšpiroval som sa pesničkou Wrecking Ball od M.C., ktorá vtedy zrovna frčala 😀

Vonkajšie úchyty

Vonkajšie prílušenstvo je skôr prispôsobené lezeniu, ale svoje uplatnenie nájde aj pri turistike. Zvonku sa dá ľahko upevniť prilba, sú tam popruhy na bezpečný transport lezeckého čakana. Do bočných popruhov sa dá upevniť všeličo – ja som ich ešte trochu vylepšil našitím ďalších popruhov, do ktorých sa teraz dajú ukotviť aj fľaše. V horúčavách, keď treba niesť veľa vody, nezaberajú miesto dnu a sú po ruke. Na boky batoha sa dajú uchytiť aj lyže. Bočné popruhy zároveň fungujú aj ako kompresné, keď batoh nie je naplnený. Na bedrovom páse je vychytávka špeciálne pre lezenie – slučky na zacvaknutie karabín. Pre lepšiu predstavu pozrite priamo stránku výrobcu – klik na details.

Deuter Guide 45+ bočné popruhy a uchytenie fľaše
Uchytenie fľaše
Deuter Guide 45+ kompresia bočnými popruhmi
Bočné popruhy v kompresnej konfigurácii

Na spodok som si ešte pridal popruhy na uchytenie „buzitašky“ – tzv. versipack Maxpedition Jumbo. Je to taká kabelka pre chlapov, ktorú nosím všade (okrem behov) so sebou. Je plná užitočného náradia a drobností – od zapaľovača a karabín cez kliešte a skrutkovače až po malú sekeru. Snáď jej niekedy venujem samostatný članok. 🙂

versipack Maxpedition Jumbo
Buzitaška Maxpedition Jumbo …
Deuter Guide 45+ doplnené popruhy
… a doplnené popruhy na jej upevnenie
Začiatok 2014, v Sedle pod Suchým, Malá Fatra
Deuter Guide 45+ a Guide 40+ SL v Sedle pod Suchým

Komfort nosenia

Ramenné popruhy sú široké a bedrový pás dobre rozkladá hmotnosť. V tomto batohu nie je problém odniesť 30 kíl. Teda mať na chrbte 30 kíl celkom problém je, ale záťaž je znesiteľne rozložená – takže sa to dá prežiť. 😀 Keď v ňom mám tak 10 kilov, tak ani neviem, že ho mám na chrbte. Bedrový pás využíva systém VariFlex, čo je veľmi praktická fičúra – celý pás sa môže kývať hore-dole nezávisle na zbytku batohu, aby tak kopíroval polohu bokov. Zároveň však stále prenáša silu na bedrá.

bedrový pás Variflex

bedrový pás Variflex
Anatomicky tvarovaný bedrový pás
bedrový pás Variflex
Takto funguje systém Variflex

Chrbtová časť má v strede ventilačný „komín“ plus vybratia v mäkkej časti – systém Alpine Back. Na vrchu sa dajú ramenné popruhy uvoľniť, čím sa batoh dá oddialiť od chrbta alebo naopak, tesne ho primknúť – ventilácia alebo lepšia kontrola na chrbte. Ramenné popruhy aj chrbtová časť sú potiahnuté priedušnou tkaninou. Po pravde – chrbát a ramená sa Vám spotia tak či tak. :-S Ale v znesiteľnej rovine a rýchlo to schne. Takže všeliaké systémy asi význam majú. 😀

chrbtový systém Alpine

popruhy na ventiláciu
Popruhy na ventiláciu
s batohom Deuter Guide 45+ v Nízkych Tatrách
Leto 2014, medzi Ďumbierom a Chopkom, Nízke Tatry

Batoh je určený na výšku 170 až 195 cm – keďže dĺžka chrbtovej časti nie je nastaviteľná, vyššie alebo nižšie postavy by asi mali problém. Ja mám 183 cm a sedí mi parádne. Bedrový pás je anatomicky tvarovaný a dá sa aj odpojiť. Katka má dámsky model Guide 40+ SL, ktorý má kratšiu chrbtovú časť a inak tvarovaný bedrový pás – uspôsobený širšej panve.

s batohom Deuter Guide 40+ SL v Júlskych Alpách
Leto 2013, v Júlskych Alpách, Slovinsko
batohom Deuter Guide 40+ SL v Júlskych Alpách
Leto 2013, nad jazerom Bohinj, Slovinsko
s batohom Deuter Guide 40+ SL v Chorvátsku
Mne dámsky model až tak nesedí na chrbte – leto 2014, ostrov Rab, Chorvátsko

Jediné, čo ma trošku hnevá, je postupné uvoľnovanie ramenných popruhov pri behu. Ako batoh podskakuje na chrbte, popruhy v plastových karabínkach postupne preklzujú a je treba ich priebežne doťahovať. S behaním však výrobca asi nepočítal, takže odpustené. 🙂

s batohom Deuter Guide 45+ vo Veľkej Fatre
Začiatok 2015, pod Veľkým Kriváňom, Malá Fatra

Plusy

  • trvanlivosť a odolnosť materiálu
  • kvalita spracovania, švov
  • oddelený spodný priestor, bočný zips
  • praktické vonkajšie úchyty – na lyže, čakan, prilbu, karimatku, hajzľovú kefu …
  • pohyblivý bedrový pás
  • komfortné nosenie a rozkladanie hmotnosti
  • priestor na hydrapack
  • karimatka na sedenie (ktorú som nikdy nepoužil, lebo len teraz som sa o nej dozvedel :D)

Mínusy

  • azda len nevhodnosť pre ľudí s výškami mimo rozsahu 170 – 195 cm
s batohom Deuter Guide 45+ v Krkonošiach
Jeseň 2015, nad Špindlerovou boudou, Krkonoše

Záverečný verdikt

Deuter Guide 45+

Batoh Deuter Guide 45+ je hodný každého jedného eura, ktoré som zaň dal (orientačne sa cena momentálne pohybuje okolo 120 – 140 eur). Je to skvelý vak či už na turistiku či lezenie, ale aj na bežné použitie. Má mnoho drobných vychytávok, ktoré potešia a pomôžu pri jeho používaní. Takisto je veľmi kvalitne spracovaný a trvanlivý. Ja osobne môžem iba odporúčať.

Projekty, kde som batoh používal:

Logo Petrík@janurky.sk

Komantáre

komentárov