fbpx

Expresky z hôr 8

Expresky z hôr 8

Dnešné expresky z hôr budú aj o pokore. K horám, ľuďom a sebe samým. Nedávne smrteľné nešťastia (mladá snowboarderka a skialpinista) nás nútia na moment zastať, zamyslieť sa. Česť ich pamiatke!

 

Slnko na skalách

Veselé otvorenie lezeckej sezóny v campingu Slnečné Skaly pri Žiline bude už tento víkend 29.4 – 1.5. 2016 pod názvom VÝCHOD SLNKA. Stretnutie fajn ľudí, spoločné lezenie, súťaže v peknom prostredí a kopec zábavy pri hudbe, ohni, guľáši a pivku znejú fantasticky. Ešte fantastickejšia bola akcia ČIVORADO (čistenie vôd Rajeckej doliny) o ktorej písal Tyger. Preto neváhajte a príjdite, stretnete super ľudí! Program pre Východ Slnka nájdete tu. Ak máte náhodou nadbytočné veci outdoorového charakteru, môžete ich doniesť do Bazáru (super nápad). Jednak sa zbavíte vecí, ktoré nevyužívate, spravíte niekomu radosť a možno aj sám sebe (keď tam nájdete niečo pre seba). Vstup je voľný ( alebo dobrovoľný).

Expresky z hôr 8 - Východ Slnka, veselé otvorenie lezeckej sezóny, zdroj: FB fanpage Slnko na Skalách
Expresky z hôr 8 – Východ Slnka, veselé otvorenie lezeckej sezóny, zdroj: FB fanpage Slnko na Skalách

 

Lavínová nehoda

Švajčiarsko, Hinter Galmihorn (3488 m) – Šiesti skialpinisti sa minulý víkend vybrali  v náročných podmienkach do okolia hory Hinter Galmihorn. Popoludní tam došlo k páde lavíny.

Expresky z hôr 8 - Hinter Galmihorn (3 488 m), zdroj: blick.ch
Expresky z hôr 8 – Hinter Galmihorn (3 488 m), zdroj: blick.ch

Traja sa z lavíny dostali v poriadku zvyšní boli zranení. Po kontaktovaní horskej služby sa začala záchranná akcia. Vrtulník však nemohol priletieť v dôsledku nepriaznivého počasia a hlavne silného vetra.

Expresky z hôr 8 - Starostlivosť záchranárov o zranených skialpinistov v záhrabe cez noc, zdroj: blick.ch
Expresky z hôr 8 – Starostlivosť záchranárov o zranených skialpinistov v záhrabe cez noc, zdroj: blick.ch

Záchranári sa preto vydali pomôcť skialpinistom na lyžiach. Po šiestich hodinách dorazili k miestu nešťastia. Zhruba po 45 minútach od príchodu záchranárov zomrel jeden zo zranených skialpinistov. Traja, ktorí z nešťastia vyšli bez zranení boli odvedení na horskú chatu Oberaarjochhütte (3 258 m). Dvaja, ktorí neboli  schopní transportu boli dočasne uložení do záhrabu, ktorý záchranári vykopali. Z chaty im priniesli deky a celú noc sa o zranených starali.

Expresky z hôr 8 - Prílet-vrtulníka, zdroj: blick.ch
Expresky z hôr 8 – Prílet-vrtulníka, zdroj: blick.ch

Ráno, hneď ako to bolo možné prileteli na miesto vrtulníky. Záchranná akcia bola viac ako po 20 hodinách ukončená!

 

Grand Prix Turiec

„Pre všetkých, ktorí milujú hory a beh“seriál pretekov v horskom behu (1. ročník) pre všetky vekové kategórie a nielen pre nich. Vítaní budú aj „paličkoví“ turisti. Seriál pozostáva z troch podujatí Trail Tlstá Ostrá, ktorý sa uskutoční 15.5.2016. Nasledovať bude Turiec Maratón 17.7.2016 a Valča Trail 16.10.2016. Projekt vyzerá naozaj lákavo a navyše je u nás doma v Turčianskej záhradke. Viac sa dozviete ak navštívte stránku Grand Prix Turiec (zatial len o najbližšom preteku Trail Tlstá Ostrá) pre aktuálne info sledujte ich FB.

Expresky z hôr 8 - Grand Prix Turiec, zdroj: FB fanpage GPT
Expresky z hôr 8 – Grand Prix Turiec, zdroj: FB fanpage GPT

 

Lazova stovka

Cez víkend sa konal už 9. ročník Lazovej stovky (23-24 apríl 2016). 110 km po Bielych Karpatoch, Myjavskej pahorkatine a Malých Karpatoch sa stalo minimálne v tom čase centrom slovenského diaľkoplazenia a ultrabehu. Skvelí ľudia, pohodová a veselá atmosféra je pre tento pretek priam charakteristická. Ako to na stovke vyzeralo si môžete prečítať aj od  úspešnej účastníčky Júlie Batmendijnovej alias diaľkoplazky: Lazová stovka 2016 (110 km, 3450 m+ – ak máte radi gifká, smiech cez slzy príjdete si na svoje 🙂 . Oficiálne výsledky ešte neuzreli svetlo sveta (k 26.4.2016), podľa neoficálnych vyhral René Mráz s neuveriteľným časom 11 h 3 min. Medzi ženami excelovala Gabriela Ambrušová taktiež s vynikajúcim časom 13 h 14 min.  Gratulujeme!

Expresky z hôr 8 - Lazová stovka, zdroj: FB public group Lazová stovka
Expresky z hôr 8 – Lazová stovka, zdroj: FB public group Lazová stovka

 

Haywire

Krátky film z dielne Moutain HardWear od Cheyne LempeBaffin Island  je najväčšia koncentrácia neprelezených stien na svete. Dvaja najlepší kamoši, lezenie, divočina a boj o život. To je v skratke Haywire. Film, ktorý Vás vtiahne a prinúti zamyslieť sa.


Osmička expresiek je za nami. Aj keď na horách opäť nasnežilo, jar sa hlási čoraz silnejšie. Jarné kvety, medvedí cesnak, podbeľ a štebot vtáčikov nám to oznamuje tiež. Tešme sa z toho. Majte sa minimálne do budúceho týždňa.

Komantáre

komentárov