fbpx

Lezci pomáhajú životnému prostrediu: Čistenie vôd Rajeckej doliny

Predošlý víkend 16.4.2016 prebehla super akcia organizovaná ČIVORADO (čistenie vôd Rajeckej doliny) auto kempom Slnečne skaly za Žilinou, v spolupráci so žilinsko-rajecko lezeckou komunitou. O tomto kempe a lezeckej oblasti Lietačky sme písali už pred tým u nás na tygrovi.

Jednalo sa tu o vyčistenie vôd a okolia rajčanky pred, popri a za kempom. Bol to už druhý ročník. Kedže sa s deckami, ktoré prikladali ruku k dielu poznám aj z Gruzínska napríklad, ale s niektorými aj z Rajecko-teplického horolezeckého triatlonu, tak bolo mojou povinnosťou prísť priložiť ruku k dielu (aspoň trochu). Okrem iného myslím, že každý lezec by mal pomáhať v očisťovaní oblasti, kam chodí často liezť.

čivorado_vistenie_rajcanky_2016

Táto akcia prebiehala od 09:00 rána za kontinuálneho čistenia, neskôr jedenia gulášu a popíjania externalitiek s pivami. (Východniari, by boli hrdí na stredoslovákov za toto 🙂 ). 

Čistenie rajčanky čivorado

Čistenie vod Rajeckej doliny

Nazbieralo sa kvantum odpadkov do vriec. Popri tom sa našlo x dokladov hodených do rieky, ktoré si boli vyzdvihnúť policajti, za čo im gratulujeme. 🙂

Zbieranie odpadkov v rieke rajčanka

Neskôr, keď sa akcia pozvoľne vyhlási za dokončenú, začína jej áfterparty časť. Za túto by sa ozaj nikto nemusel hanbiť. Bol parádny oheň spravený, prišla aj dievčina, ktorá sa starala o hudbu a samozrejme tancovalo sa asi takmer až do zbláznenia. Prirodzene zaslúžene. Takto to vyzerá, keď je pokope veľa športovcov, ktorí sú zároveň aj dobrými ľudmi.

áfterpárty na ČIVORADO

Guláš vám nepoviem ako chutil, ale určite dobre :), keďže v kempe varia s láskou :).

Teraz spravíme veľký preskok, kde sú všetci vyspatí, všetko prebehlo bez problémov a všetci chcú ísť liezť. Posledný bod sa ale trošku nenaplnil :), akcia to bola dobrá, ale nájsť niekoho, kto je ako tak fresh, bol problém na lezenie. Takže cca o 11:00 odchádza Ryba a Boyč z chatky a ideme liezť. Pod skalami už stretávame decká zo žilinskej partie ale zároveň aj našich martinčanov, ktorí nie sú zasiahnutí udalosťami z predošlého dňa.

žilinčania pod skalami na ČIVORADO

Takto sa porozliezame, od 5tiek, cez 6tky až vyššie. Tu mi však odcháza Ryba s Boyčom a nemám ističa, kedže môj Foxo je zomretý ešte v kempe. 🙂

Lezenie na lietačkách počas akcie čsiteniie vôd rajeckej doliny

V tom ma podchytí Majko T. a odistí ma v peknej ceste Krúžkovanie vtákov. Tam si už trošku posedkám ako správna kysňa, ale veď ja schudnem. Následne to preleziem a aj Majko ide naspäť za svojou ističkou. Tu ma zachráni Palino z našej kotliny a lezieme ešte Partizánku a niečo veďla nej za 7+, kde mi skoro rameno odtrhne v previse. Toto však už leziem na druhom, keď vidím ako Palino, inak natrénovaný ako ja, v tom posedáva.

Záver:

Akcia bola topová, díky moc decká a ešte sme aj na druhý deň zašportovali fajne za čo vďaka mojím lezeckým parťákom. 🙂

Foto: Mário Piťuch (ďakujeme za pekné foto )

ps: o týždeň robia decká hustú akciu v tom istom kempe a to Východ slnka na skalách, čo je „otvorenie“ sezóny na Slnečných skalách.

Akcia je určená pre všetkých milovníkov lezenia a dobrých ľudí. Super by bolo, keby sme ako regióny lezcov vedeli zaspomínať, ako bolo kde dobre s ktorou komunitou, tak ako to poznám z rozprávania starých generácií 😉 a hlavne dobrých ľudí.

Komantáre

komentárov