Outdoor recenzia Camp MAGIC 4 RUNNER / ultra ľahka bežecká bunda
Ultra ľahká bežecká bunda „Camp“. Mohlo by sa zdať, že tak malá a ľahká bunda nemôže byť oporou počas športovania. Tvrdý opak je pravdou 🙂 V prvom rade by som rád vyzdvihol jej prednosti a jej slabosti.
Potom ju vhodne zakategorizujem pre rôzne bežecké záťažové stupne.
Prioritne som ju skúšal a používal v horách.
Výhody bundy CAMP MAGIC 4 RUNNER:
-Jej veľkou prednosťou je ozaj minimalistická veľkosť. Keď ju zbalíte tak sa vám zmestí do dlane. Dalo by sa ešte ušetriť na veľkosti, ale výrobcovia sa rozhodli použiť náprsné vrecko ako samotné prepravné vrecko pre bundu keď je zbalená.(výhoda tohto vrecka je že ho nestratíte, keďže je všité s bundou).
-Súčasťou tohto vrecka sú prišité gumičky, na ktorých sú zapínacie klipsne, vďaka ktorým ju môžete nosiť v zbalenom stave ako“opasok“, prípadne zapnuté krížom cez hruď. Otázka znie“ale na čo je dobré mať takto upevnenú bundu keď to zvyšuje váhu a rozmer?“ Z minimalistického hľadiska to má obrovský význam, keď fakt nechcete, aby vás niečo zaťažovalo a na druhej strane chcete mať poistku voči vetru a voľné ruky plus žiadna citeľná váha(plattí to najmä v horách kde ste odkázaní sami na seba).
Osobne mi viac sedí varianta, keď mám bundu zapnutú diagonálne cez hruď, pretože keď je zapnutá cez pás, tak mi naskakuje a pri behu ma to vyrušuje. Viem si však túto variantu v pohode predstaviť na bicykli.
-ma ripstopovi povrch (čiže keď ju zatrhneme kdesi, veľkosť diery sa nebude šíriť dalej)
-Brutálne rýchlo schne, v praxi to znamená, že keď som zmokol na hrebeni tak do 10 min. som ju mal suchú. Pod túto skúsenosť sa podpisujú určite 2 faktory:
-
ste stále v pohybe a vytvárate teplo
-
je tak tenká, že ju veľmi ľahko vyfúka vietor, a vaše teplo.
-
Keď neprší, tak je bunda dokonca príjemná na holú kožu (rozumejte že máte aspoň funkčné tielko)
Tieto faktory nám pomáhajú byť vo vačšej pohode počas výkonu. Je fakt dôležité aby nám materiál pomáhal čo najviac svojimi vlastnosťami na našich tripoch.
Nevýhody bundy:
Z praktického hľadiska, by bola špica, keby bola bunda aj vode odolná (novší model tejto bundy má v popise od výrobcu zahrnutú aj vode odolnosť,“ snáď sa mi túto vlastnosť podarí otestovať v dohľadnom čase“ ). Takto by sme mohli myšlienku minimalizmu bundy už naplno realizovať a vytiahnuť ju nielen počas vetra ale aj počas dažďa.
Ak je bunda mokrá a máte pod ňou len tričko, tak ste bez tepelnej izolácie. Preto vyzdvihujem veľkú potrebu vode odolnosti takejto bundy, je to doslova akoby ste mali mokrú ruku, a keď v horách ešte fúka chladný vietor, bude to všetko ostatné len nie dobrý pocit..
Projekty a tréningy, na ktorých som bundu testoval:
-
beh na Maguru 3.5 km /700m prevýšenie (v suchom stave bunda pôsobí príjemne aj na pokožku ruky)
-
14 km tréningy behu po poľných cestách (pri nízkych otáčkach, vetre a chlade je fajny ochranca)
- 50km beh Fatrami/ prevýšenie 3500m (úplne nová varianta trasy, dosť ťažšia ako predošlá, keď neprší táto bunda je fakt top, váha + výkon. Na tomto behu som si ju užil parádne, a na tielko a holé ruky sedí prekvapivo veľmi fajnovo)
Na čo je vhodná :
-cestný beh (dlhšie trasy, s tým že sa máte kde schovať)
-horský beh (s tým, že vydržíte viac než bežný jedinec :D, teda hlavne keď prší)
-bicykel (ozaj odľahčí a je príjemna na pohyb)
–lezenie ??? (viem si ju veľmi dobre predstaviť ako ľahkú útočnú lezeckú bundu , ale keďže premoká tak ju vonkoncom na to neodporúčam), prečo nie ? pretože to nie je šport kde sa môžete zahriať behom do koliečka, a keď sa podchladíte tak začínajú vážne problémy
Ak sa mi podarí zohnať aj verziu s kapucňou a vode odolnú tak bude aj druhý príbeh 😉