fbpx

Bežecký seriál: Je beh pre každého ?

To či je beh pre každého je ťažká otázka. Viete, môžete mi povedať, že „áno a stačí k tomu pevná vôľa“.V prvom rade, by som to kategorizoval inak, podľa fyzického stavu jedinca (pojednávame stále o vzorke človeka, ktorý chce začať behať a nie je trénovaný). Pritom ma môžete zase „upozorniť“ na to, že stačí mať vôľu a všetko ostatné sa podvolí. Na jednej strane je to pravda, ale na strane druhej ak nieste vyslovene bojovník, tak beh znenávidite.

Takže sa vráťme k prvej podstate a to je v akej sme fyzickej kondícii. Ak máme nadváhu, rozhodne by som nedoporučoval začať behom.

walking
zdroj: www.e-wellness.com.my

Prečo ? Nezačať behom keď mám nadváhu
Veľmi jednoducho, kĺby, svaly a väzivá nemáme prispôsobené na takú záťaž akou je nadváha. Preto ak predsa niekto vzhliada k tomu behaniu, začnite rýchlou chôdzou. Tá rozhodne nebude zaostávať čo sa týka spaľovania tukov za behom, prípadne formovania postavy. Prípadne ak má niekto rád veci ktoré fičia vo svete, tak nordic walking je tiež dobá varianta.

NordicWalking
zdroj: mydenverpt.com

Je to málo ?
To rozhodne nie, dokonca keď nie sme zvyknutí ako bežci na rýchlu chôdzu, tak budeme mať aj dobrú svalovičku a samozrejme zapojenie viacerých svalov bude spaľovať kalórie o 100/6. Rovnako aj ruky sú pri tomto viacej zaťažované ako pri behu.

Takže čo ďalej ,kde a ako mám začať?
Rozhodne začnite behať :). Netrápte sa tým, aká je správna technika behu, to má čas. V prvom rade sa naučte správne dýchať. Vaším merítkom správneho dychu je, že vás nebude pichať v boku a v pleci….(ale o tom neskôr a dúfam, že aj s odborníkmi). Najjednoduchšie je dýchať v nejakom rytme (pesničky, beatov, nejakého rytmusu:) ). Veľmi dôležitá je rýchlosť behu, tú si nastavte tak, aby ste mohli pri tom v pohode rozprávať (aeróbny prah). Týmto budete mať dostatočne dobrú rýchlosť behania, aby sme si mohli všímať všetky ostatné veci na sebe, ktoré ešte nevieme.

Foto z tajného bežeckéeho tatranského projektu, kde mi hry jasne vysvetlili, že nestačí maŤ len natrénovane km :)
Foto z tajného bežeckéeho tatranského projektu, kde mi hory jasne vysvetlili, že nestačí mať len natrénovane km..

Záver
Najťažšie je aj tak začať, keď začnete ostatné si už budete dolaďovať.
Ja som kedysi začal behať ako 16 ročný. Bol som smutný z dievčat :D….teraz mi je to mega smiešne ale v tedy ozaj nebolo. Bol to môj subjektívny problém a intuitívne som ho začal ventilovať behom. Moja mama bola v tedy môj guru ,a keď ma pichalo v boku, vždy mi hovorila doma ako správne dýchať. Síce mi to nepomohlo :), ale našiel som na to už vlastný štýl.

Ak si pamätáte svoje začiatky, prípadne viete poradiť ako „najlepšie“ začať, budem rád keď sa s nami o to podelíte pod článkom 🙂 .Som zvedavý či budem sám kto začal behať kvôli babám 😀

Komantáre

komentárov