fbpx

Bez nôh na mt. Everest. Toto je piaty pokus 70 ročného číňana

Problematika Everestu nám na tyger.sk nie je neznáma. Minulý týždeň sme pojednávali o výkone Kiliana Jorneta práve na mt. Evereste. Tento krát pokračujeme s čínskym horolezcom Xia Boyu.

xia boyu double amputee climber

Zoznámte sa s Xia Boyu: Jeho piaty pokus o Everst nenechá nikoho chladným

Toto bude piaty pokus čo sa Boyu pokúša o Everest od roku 1975. Paradoxne práve pri tomto prvom pokuse prišiel Boyu o obe nohy ako dôsledok silných omrzlín. V roku 1975 sa museli vrátiť z pod vrcholu mt. Everestu, kvôli zlému počasiu. Vo výške 8000 m. n. m. ostali však „zasekaní“ v stane na tri noci. Je to zóna smrti a tu sa s horolezcom deje hocičo, len nie regenerácia a oddych. Horolezec v tejto výške pomali umiera a to prioritne na nedostatok kyslíka.

Jeden horolezec z tejto partičky vážne ochorel (pravdepodobne výškova choroba) . Aby ho udržali v kľude a nejakom teple, Boyu mu počižal nohavice. Toto však spôsobilo, že Boyu začal omŕzať, čo ho neskôr stálo amputáciu obidvoch nôh od kolena dolu po jeho návrate domov.

xia boyu double amputee climber

Napriek tomu sa čínsky alpinista nevzdal svojho sna a v roku 2014 sa opäť vracia pod Everest. Počas tejto sezóny sa ale odtrhol veľký kus ľadovca v oblasti Khumbu ľadopádov a mal na svedomí životy 16 nosičov. Autority sa rozhodli sezónu predčasne ukončiť tak sa sen vytrvalého Boyu opäť odložil na dobu neurčitú.

Ale ako inak, Boyu svojmu snu nedal dlho čakať a v roku 2015 bol už zase späť. Tento rok mu však osud opäť neprial a Nepál bol zasiahnutý obrovským zemetrasením, ktoré si vyžiadalo stovky obetí a tisíce zranených. To spôsobilo, že aj tento rok bola lezecká sezóna predčasne ukončená.

V roku 2016 sa mu nadišla ďalšia možnosť pokusu o výstup a je jasné, že neváhal a požiadal o oficiálne povolenie. Musel byť veľmi nešťastný, keď ho 100 metrov pod vrcholom Everestu otočili veľmi nepriaznivé, životu nebezpečné podmienky.

Xia Boyu prechádza s horolezcami cez trhlinu pomocou rebríku

Prvý človek s amputovanými oboma dolnými končatinami od kolena dole vystupuje na Everest po južnej strane

xia boyu double amputee climber

Sezónu roku 2017 síce vynechal, no na dosiahnutie svojho cieľa si vytýčil tento rok. Už sa aj zdalo, že mu to opäť vyššími silami nebude dopriate potom, ako nepálska vláda odsúhlasila nové prísne a veľmi kontroverzné regulácie týkajúce sa horolezectva. Podľa týchto regulácií by sa na postihnutých horolezcov vzťahoval zákaz horolezectva na himalájske vrcholy.

Našťastie sa všetko obrátilo v jeho prospech a nepálske súdy zrušili toto nezmyselné pravidlo a tým opäť otvorili cestu k splneniu Boyu-ovho sna.

Boyu dorazil do Kathmandu začiatkom tohto týždňa a do Everest base kempu by mal doraziť budúci týždeň. 4akajú ho už dobre známe týždne aklimatizácie, aby bol u´plne pripravený na svoj, dúfame, že už finálny a posledný útok na vrchol Everestu, o ktorý sa pokúsi okolo polky mája.

Určite budeme ďalší postup jeho výpravy sledovať aj na tyger.sk, tak to určite nepremeškaj a zatiaľ mu všetci spolu držme palce, lebo kto z nám by na niečo také mal? Boyu je obrovskou inšpiráciou pre každého z nás :).

Xia Boyu horolezec s amputovanými nohami s pozadím everestu

Použité zdroje: 

Komantáre

komentárov