fbpx

Raw tyčinky, zdravé tyčinky ako optimálny parťák na výlety ?

„Zdravé“ raw tyčinky – energia na výlet alebo šport

Keď sa začínate aktívne pohybovať po horách, býva to skoro u každého rovnaké. Kým sme mladší, maminka nám nachystá chutnú desiatu, teda zopár chlebíčkov, na ktoré sa servítka krásne nalepí, sladká limča, možno nejaké oriešky. No a keď sme už veľkí a desiatu si pripravujeme sami, polovičku obsahu nášho výletného ruksaku tvorí jedlo, ktoré si na celodennú túričku alebo polezeníčko pribalíme, aj keď už bude trošku gurmánskejšieho charakteru. Veď deň je dlhý a aby sme náhodou hladom nezomreli. To je pochopiteľné, volá sa to pud sebazáchovy :).

Raw tyčinky na Martinských holiach
raw tyčinky na Martinských holiach

Raw tyčinka ako vhodný dobíjač energie pre športovcov, akurát do vrecka alebo bežeckej vestičky

Čím častejšie do outdooru chodíme, tým menej sa nám chce absolvovať ranný desiatový rituál a pomaličky postupne hľadáme jednoduchšie varianty toho, ako nebyť na túre hladný. Rovnako aj zisťujeme, aké množstvo jedla, a teda energie na takú celodennú aktivitku reálne potrebujeme. Najprv zjednodušujeme varianty, neskôr sa nám nároky zvyšujú a už hľadíme aj na váhu ruksaku, a teda aj jedla v ňom a snažíme sa nájsť chutný zdroj energie pre naše telo, ktorý bude čo najmenší a najľahší.

Raw tyčinky a skialpová pauza
Raw tyčinky a skialpová pauza

Raw tyčinka ako skvelý doplnok k desiate

My na výlety chodievame veľmi často a s tými desiatami a ich skorou rannou prípravou to už veľmi nezvládame. Preto volíme efektívnejšiu variantu a každý z nás si do batohu hodí zo tri raw tyčinky, rôznej príchute, s ktorými vieme, že deň v outdoore určite prežijeme a to aj s energiou, ktorú budeme potrebovať. Naše výlety bývajú trošku objemnejšie ako klasické rodinné výlety a aj náš výdaj energie je podstatne vyšší. Napriek tomu vieme, že medom ochutený čaj v zime alebo dobrá čistá voda a raw tyčinky nám v ruksakoch vystačia.

raw tyčinka v poľských západných Tatrách
raw tyčinka v poľských Západných Tatrách

Skvelo zbaliteľné, ľahké no super energetické zdravé tyčinky

Bombus tyčinky, teda raw tyčinky nás na našich výletoch sprevádzajú už nejaký ten mesiac. Každý z tímu si stihol nájsť svojho favorita a v ruksaku naozaj nikdy nechýbajú. Parádne na nich je, že nezaberajú miesto a ani nepridávajú citeľne na váhe. Určite si však nemyslite, že okrem raw tyčiniek nič iné nejeme. Pred výletom sa riadne naraňajkujeme, lebo práve výdatné raňajky sú základom celého dňa a po príchode domov sa plnohodnotne navečeriame.  Raw tyčinky slúžia ako doplnok stravy.

Raw tyčinky a beh v chorvátskom mestečku Roč
Raw tyčinky a beh v chorvátskom mestečku Roč

Šport nám dodáva toľko endorfínov, že s pomocou dvoch, maximálne troch zdravých raw tyčiniek zvládneme aktívny deň v outdoore. Raw tyčinky nám skvelo uľahčujú život. Dodajú nám na trase presne to, čo nám treba a jediné, čo stačí, je pribaliť ich so sebou. To raw znamená iba toľko, že neboli pri svojej výrobe tepelne spracované. Tepelné spracovanie totiž jedlo ochudobňuje o značnú časť ich dôležitých vitamínov a minerálnych látok.

Tyger a jeho pohľad na raw tyčinky Bombus alebo na chuti záleží

Bombus raw tyčinky sme objavili v rámci nášho hľadania zdravej výživy. Respektíve rýchlej doplnkovej výživy. Tak sa dajú asi nazvať energy tyčinky. Vzhľadom na to, že sme vegoši, tak prevažne riešime aj obsah toho, čo jeme. Firma Bombus sa „hrdila“ tým, že vyrába vegánske raw tyčinky, a tak sme ich oslovili. Slovo dalo slovo a prvá tyčinka bola už v tygrovom brušku. Okrem iného sme ich zohnali aj pre vás do súťaže, aby nielen moje bruško bolo plné :).

Raw tyčinky a Vysoké Tatry
Raw tyčinky a Vysoké Tatry

Mne osobne najviac chutila raw tyčinka Maracuja & Coconut. Priznám sa, že som si nevedel zvyknúť na raw kakaovú chuť u niektorých príchutí. Proste mi to nechutilo. Časom som však kdesi v horách od niekoho vyjedol v krízičke práve kakao a kokos a odvtedy mi to chutí. Samozrejme platí jedna vec, že raw tyčinky nejem vo voľnom čase, iba tak pre chuť, ale najmä keď si potrebujem pomôcť energeticky v teréne.

raw tyčinky v západných Tatrách smerom na Salatín
raw tyčinky v Západných Tatrách smerom na Salatín

Obľúbené raw tyčinky Bombus

Zloženie tyčiniek mi extrémne imponuje. Napríklad Bombus Raw Energy Maracuja a Coconut má zloženie: 68% ďatle, 27 % kokos a %5 koncentrovaná šťava z Maracují. Takže zrejme bude tá tyčinka viac-menej ďatlová. Mňa to nijako neruší vždy ju registrujem ako tyčinku v ružovom obale, ktorá chutí ako ďatlová 😊.

raw tyčinky a krásne tatranské výhľady
raw tyčinky a krásne tatranské výhľady

Zaberajú tygrovi tieto tyčinky?

Moja odpoveď je, že sú super na glykemické krízy. To znamená, že keď už sa mi nedá ísť svižným tempom ďalej a potrebujem prikúriť, tak spomalím, prípadne si sadnem a zjem jednu Bombus raw tyčinku. Závisiac od toho, či som moc neprepaľoval tempo môžem naskočiť buď do pôvodného tempa alebo musím ísť pomalšie, no nie som vyhorený. Rozhodne si to však netreba zamieňať s profesionálnymi energy tyčinkami plnými rôznych veľkých dávok minerálov a kyselín, ktoré „priboostujú“ športovca k okamžitému výkonu. Tu to ide celé na prírodnej báze.

V zime „bombusky“ v tom chlade trošku stuhli, ale neboli ako kameň, ako poznáme u rôznych lacnejších variant.

Raw tyčinky cestouu do baranieho sedla vo Vysokých Tatrách
Raw tyčinky cestou do baranieho sedla vo Vysokých Tatrách

Čo by sa dalo zlepšiť – zdravé raw tyčinky

Priznám sa, že keby som s Bombus raw tyčinkami nemal takúto dlhodobejšiu skúsenosť, asi ťažko by ma niekto doviedol k tomu, aby som si ich kupoval. Bombus si vás však vychová. 😀 Jednu vec by som vytkol, a to nie len Bombus-u, ale všetkým raw tyčinkám – a to sú tie plastové obaly. Ja viem, že musí byť extrémne ťažké to zabaliť do niečoho rozložiteľného, ale kde je vôľa, tam je cesta. Myslím, že vegáni a vegetariáni sú osobitne nastavení na udržateľný spôsob života. Poďla mňa by s tým „bombusáci“ dokázali niečo spraviť 😊

Thom a jeho skúsenosť s raw tyčinkami

Nedávno sa mi dostala do rúk energetické raw tyčinky od značky Bombus. Presnejšie s Cocoa & Beans príchuťou. Na pár mesiacov som si túto chutnú raw tyčinku brával na moje turistické potulky po Slovensku. Venujem sa hlavne rýchlej turistike, tzv. power hiking. Energia naviac a v čo najmenšej veľkosti je vždy fajn.

Thom a tyčinka Bombus na výlete
Thom a tyčinka Bombus na speed hikovom výlete

Značku Bombus som registroval už dávnejšie. Kedže sa starám o jednu horskú útuľňu vo Veľkej Fatre, s raw tyčinkou som prišiel do kontaktu práve od turistov – hlavne Čechov. Keď som ju dostal od Tygra do testovania, vedel som, do čoho idem. Vybral som si Cocoa & Beans príchuť, ktorá je moja najobľúbenejšia. Je to taká zdravšia forma čokolády s kúskami kakaových bôbov.

Rýchly cukor a raw tyčinky

Na jednodňovkách som si vystačil s 1 raw tyčinkou, ovocným smothie a orechovou zmesou. Veľa (rýchleho) cukru a ešte viac pohybu! Keď som bol v horách na viac dní, tyčinku som si vychutnal najmä pri rannej káve.

tyger.sk drinkitka a Bombus tyčinka Thomovej obľubenej príchute
tyger.sk drinkitka a Bombus tyčinka Thomovej obľubenej príchute

Kedže som všežravec (medzi vegetariánmi a vegánmi ohrozený druh v tyger.sk 😀 ) netreba sa báť toho RAW! Tyčinka je napriek tomu chutná a plná energie! Nezaťaží trávenie pri nadmernom pohybe v prírode. Mne to celkom funguje, aj keď na slaninke si taktiež dokážem pochutiť :).

Raw tyčinky a lezenie v Chorvátsku
Raw tyčinky a lezenie v Chorvátsku

Zuzka a energia pri športe:

Moja najlepšia story alebo spomienka na „bombusky“? Pri nočnom zimnom výstupe na skialpoch s napratanými batohmi na celý víkend, vrátane prespania na chatu pod Rysmi, na ktorý sme sa z parkoviska na Štrbskom Plese vybrali asi o 18 hodine večer. Raw tyčinka ma zachránila pred menším kolabsíkom. Jedla som naposedy naobed a už cestou z popradského plesa som začala mať riadny hlaďák a iracionálne myšlienky.  Počasie nám neprialo. Zima bola, fujavica, snežilo, do toho čerstvo napadaný lavinózny sneh v strmom hangu, no viac sa toho zbehnúť už ani nemohlo.

raw tyčinky na Martinských holiach
raw tyčinky na Martinských holiach

Glykemická kríza a raw tyčinky

Bola som na moje pomery príliš vyčerpaná a napadali mi myšlienky štýlu – veď ja si sem iba na chvíľku ľahnem a oddýchnem 😀 . „Sem“ myslím proste tam do snehu v hangu, kde som práve stála s mačkami a cepínom v ruke. Nedostatok cukru, holt, robí svoje a má riadny vplyv na jasnosť mysle.

Raw tyčinky a Vysoké Tatry
Raw tyčinky a Vysoké Tatry

Keby nebolo raw tyčinky, teda jediného jedla, ktoré sa nám do batohov zmestilo, a ktorú som zjedla takou rýchlosťou, že sa ani nezaprášilo, tak tam ani nevyjdem 🙂  Čo sa príchutí týka, tie ovocné ma určite dostali. Sú svieže a ich sladká chuť je akurát. Kakaových viem zjesť maximálne pár hamíkov, ich chuť je na mňa veľmi sladká 🙂

Zdravé raw tyčinky na výletoch

Okrem tejto situácie nás raw tyčinky sprevádzali kade tade, na lezenici v Chorvátsku, keď sme sa tam vybrali za pekným počasím a teplúčkom a kde perfektne dopĺňali kávičkové pauzy pod stenou, na skialpoch vo Vysokých Tatrách a našich obľubených západkách, či na rýchlych výšľapoch po našej domácej Malej Fatre.

Raw tyčinky a lezecká oblasť Črni kal
Raw tyčinky a lezecká oblasť Črni kal

Proteínové tyčinky

Čo sa raw tyčiniek týka, ak ste skôr prívržencom proteínových tyčiniek ako len zdravých a chutných raw tyčiniek, samozrejme, že na vás Bombus nezabudol.  Protein Bar je jeden z dvoch druhov Bombus raw tyčiniek. Bombus raw tyčinky ako energetické tyčinky by mali byť vyrábané z najkvalitnejších prírodných surovín a spájajú super chuť s funčnosťou, teda doplnením energie a dodaním minerálov, vitamínov a vlákniny, ktoré aktívni ľudia potrebujú. Všetky spomínané tyčinkyraw, teda bez tepelnej prípravy a vegan, čo znamená, že neobsahujú žiadne živočíšne produkty.

raw tyčinky a hrebeňovka Malej Fatry
raw tyčinky a hrebeňovka Malej Fatry

Raw tyčinky pre vegánov a vegetariánov ako Lucka a Maťo

Sme milovníci prírody a teda aj rôznych outdoorových aktivít. Najradšej máme turistiku, beh a bicyklovanie. Zároveň sme tzv. požierači trávy, ako ostatní ľudia často nazývajú vegetariánov a vegánov. ☺

 

raw tyčinky pod Rozsutcom
raw tyčinky pod Rozsutcom

„Bombusky“ teda už poznáme dlhšie, pretože sú nielen vegánske, ale aj zdravé (z prírodných surovín a bez pridaného cukru), náročnejším bude vyhovovať, že sú RAW. Na testovanie sme si vybrali príchute COCOA & COCOA BEANS a CASHEW & COFFEE. Obe tieto príchute sú vhodné najmä v prípade, že vám príliš sladké tyčinky až tak nevyhovujú alebo ste sa ich, rovnako ako my, už prejedli.

raw tyčinky vo Vysokých Tatrách
raw tyčinky vo Vysokých Tatrách

Svoje outdoorové aktivity si už bez Bombus raw tyčiniek ani nevieme predstaviť. Berieme si ich so sebou v kombinácii so sušeným ovocím, a takto nám na poldňovú intenzívnu aktivitu stačia dve až tri tyčinky. Najviac sa nám však pozdáva to, že okamžite dodajú potrebú energiu bez toho, aby zaťažili žalúdok.

raw tyčinky na Zelenom Plese
raw tyčinky na Zelenom Plese

Bombus tyčinky ako super alternatíva zdravých raw tyčiniek

Ako sme si sami mohli vyskúšať, určite to nie sú slová do vetra a raw tyčinky nám v energetických krízičkách skvelo pomohli, a to za sprievodu dobrej chuti. Ak si myslíte, že vám raw tyčinky sami o sebe nepostačia, sú určite skvelým doplnkom k desiate.

raw tyčinky a lezenie v Chorvátsku
raw tyčinky a lezenie v Chorvátsku

 

Musím uznať, že sú to veľmi fotogenické tyčinky, veď sami posúďte, nevedela by som povedať, z ktorej strany a na ktorom výlete vyzerajú najlepšie 🙂

raw tyčinky a drytool lezenie
raw tyčinky a drytool lezenie

Komantáre

komentárov