Ako začať behať v barefoot teniskách
Ako začať behať v barefoot teniskách
To je otázka, ktorá je myslím momentálne dosť aktuálna. Barefoot nielenže prináša veľa benefitov, ale rovnako môže spôsobiť aj zranenie nesprávnym prístupom k zaťažovaniu hlavne na začiatku prechodu z pružených tenisiek na barefoot tenisky. Postavil som preto pre vás ľahký koncept toho, akoby ste mali začať ak začínate s barefoot teniskami.
1.
Začnite so skutočným barefoot
(bosými nohami)
Je dobre spoznať svoje chodidlá na rovine a zároveň na boso, moderne barefoot. Túto príležitosť využívam často na ranných prechádzakch so psom, kedy prejdem asi 200m po asfalte a potom kráčam po rannej rose na tráve v parku. Asfalt so svojou štruktúrou poriadne vymasíruje bosé chodidlo, a rosa ho naplní minerálmi.
Rovnováha tela sa rieši úplne inak, a to má za vplyv aj posilovanie mojich členkov a svalov ktoré bežne nezapájame, preto je dobré chodiť barefoot.
2.
Kúpte si barefoot tenisky
Samozrejme že bez tohoto to asi nejde, jedine, že by ste bosonohí ukradli tenisky z obchodu a odbehli to celé, ale pozor na päty :D. Pravda je taká, že ja mám teraz druhé barefoot tenisky. Prvé boli Merrell Trail Glove a druhé barefootky sú Vivo Barefoot Trail Freak.
3.
Prechádzky v Barefoot teniskách a ich bežné nosenie
V tráve sa môžeme ozaj prechádzať len ležerným tempom, ale keď mi poviete „hej tyger, ale ja nemám cez deň čas sa prechádzať bosý 3km/hod, aby som si zvykol“. To je pravda priatelia, ani ja. Preto tretie štádium nášho návykového režimu na barefoot tenisky je ich bežné nosenie po meste počas dňa, a prechádzky terénom. Ak vám to nedovoľuje „pracovný kódex“ tak sa v nich choďte prechádzať po robote, alebo rovno z roboty.
Takto si privyknete na nové barefoot tenisky a v pokoji im budete prispôsobovať chôdzu, prípadne náhlenie sa.
Osobne som práve vo Vivo barefoot Trail Freak chodil do práce a všade mimo domu. Cítil som že boli ešte citlivejšie na chodilo ako predošlé barefootky, a tak som si na ne zvykal tyždeň v úplnom „civile“.
4.
Outdoor s barefootom
Konečne prišiel moment, kedy som mohol vyraziť do terénu s intuitívnym pocitom, že to bude už fajn. Bolo to myslím, že cca 12-15 km v Malej Fatre, turistickým a občasne „cupit“ tempom. Takto som si už s ruksačikom ponaťahoval členky a všetky malé svalíky, šľachy a úpony.
5.
Behom v barefoot teniskách po Fatre
Mojím prvým behom bolo 7 km s prevýšenim 700m. Žiadne rýchlovky, pekne pohodový cupít. Pravda je, že som ešte cítil chodidlá unavené po tomto krátkom behu. Preto usilovne naďalej praktizujem predošlé 4 vyššie uvedené body.
Takto som sa konečne, nenásilne ale zato pripravený dostal po dvoch týždňoch k „poctivejšiemu“ behaniu v barefootkach. Príjemných 12km s prevýšením 1000 výškových metrov v solidnejšom tempe. Terén bol už iný a obsahoval veľmi veľa vytrčených koreňov zo zeme, popadaných stromov. Bola to vynikajúca príležitosť si skúsiť čo dokáže podrážka nových barefoot tenisiek a na čo sa môžem na najbilžšie projektíky spoľahnúť. Áno mám ešte skryté esá v rukáve s masívnym objemom 😉 . Tento článok bude mať ešte pokračovanie, konkrétne zamerané na techniku a objemové tréningy v barefoot teniskách.
Dúfam, že vám pomôže tento ľahký ale zato výstižný krátky barefoot tutorialček :), prípadne máte inú dobrú či aj zlú skúsenosť na barefoot tématiku, tak sem s ňou. Lebo ani ja som nespadol múdry z hrušky 🙂