5 dôvodov prečo začať s lezením
Lezenie je na Slovensku už pomerne vyhľadávaná aktivita. Dôvody prečo s ním ľudia začínajú sú rôzne.
Ja som si pre vás pripravil päť dôvodov, kedy to dáva pre nás fakt zmysel.
1. Posúvanie v pred v oblasti ďalších športov
Pravdepodobne, väčšina z vás čo čítate tento web je pohybovo založená. Takže si zrejme, kladiete otázku prečo by som mal/a začať s lezením, keď už robím (turistiku, beh, bicykel atď ). Pravda je tá, že vďaka lezeniu nám zmocnie vrchná časť tela a staneme sa komplexne pohyblivejšími. Spoznáme množstvo pohybov, ktoré sme do vtedy nemali možnosť spoznať. Vďaka lezeniu budeme nútený skoordinovať činnosť takmer všetkých svalov na tele, keďže súhra spodnej časti tela so strednou až po vrchnú je nevyhnutná. Týmto pádom budeme kompletne trénovať aj svaly, ktoré v iných športoch nezapájame, napriek tomu že by veľmi pomohli hlavným svalom ktoré v tých športoch aktívne používame.
2. Blahodárny vplyv na chrbticu
Keďže pri lezení sledujeme prelezenie cesty od spodu na hor, bude v prioritne naším smerom vertikálna os. To znamená časté načahovanie sa dohora, fixovanie roznych pozícií, aby sme mohli posunúť vyššie aj našu spodnú časť tela. Mnoho z týchto pohybov sa podobá yogínskym polohám. Tak či onak, precvičujeme veľmi intenzívne celé chrbtové svalstvo, nielen že ho prekvrujeme ale ho aj naťahujeme. To má za dôsledok, prevnejšie svalstvo pri aktivitách ako je kancelárska práca, šoférovanie atď. Čím máme svalstvo pevnejšie, tým nás menej bude bolievať chrbát v robote, alebo v bežnom živote.
3. Obrovský psychorelax
Už to vyzerá až mysteriózne, čo všetko sa vďaka lezeniu zmení k lepšiemu. Áno, lezenie má niečo dočinenia aj s mystičnom :), ale späť k psychorelaxu. Nikto počas lezenia nechce spadnúť do lana (pád pri ktorom nás zachytí lano, pred pádom na zem). Práve preto všetci veľmi pozorne sledujeme kam stupíme nohou, čo chytíme ďalej a aká kombinácia krokov bude nasledovať. Vďaka tomu sme plne koncentrovaní na lezenie, a všetko ostatné utícha. Je to dokonalí spôsob odreagovania pre ľudí, ktorí žijú v neustálom napätí a už nedokážu vypnúť sami od seba.
4. Prekonávanie seba samého
Lezci ktorí len začínajú, sa budú pravdepodobne trochu báť, kým začnú dôverovať celej lezeckej výbave. Preto napriek strachu, sme mnohí zažili narastajúcu túžbu doliezť na vrchol cesty. Strach nie je jediná vec, ktorú lezec prekonáva. Je ním aj únava rúk, noh, celého tela, keď preliezame niečo čo je ťažké. Týmto sme sa prekonali a pritom to je len začiatok násho prekonávania, hranice sa budú posúvať. To isté platí pre lezcov, ktorí v lezení nie sú nováčikmi. Tréningy týchto lezcov sú tak náročne, že už len ich samotne zvládnutie je veľmi vyčerpávajúce. Donútiť sa k ďalšiemu a ďalšiemu tréningu, vyžaduje aj obrovskú psychickú vytrvalosť a silu.
5. Stávame sa ambiciózni
Známim problémom sú cesty, ktoré nevieme preliezť, „vŕtajú“ nam v hlave a špekulujeme ako by sme ich mohli preliezť pri najbližšej oblasti lezeckého miesta. Svôjho času keď som chodil na vysokú školu mi pred zaspávaním bežala hlava o tom ako preliezť niečo čo som v daný deň preliezť nevedel. Preto sa vždy vrátime znovu pod stenu plní ambícií s tužbou daný problém vyriešiť. Táto ambicióznosť sa nám mnohým pretavuje aj do života.
Na záver, práve táto vlastnosť je to čo nám pomáha preliezať vlastné vrcholy, tak ako to robieval napríklad Jerzy Kukczka
Na záver 2: LEzecké príhody bývajú jedny z najzabávnejších. Keď spoznáte dobrého parťáka zažívate permanetne dobrú zábavu 🙂