fbpx

Slovenské lezecké oblasti: Vhodné pre začiatočníkov, alebo kde začať liezť na jar, druhý diel

Drahí lezeckí priatelia, do prvého dielu sa nám všetko nezmestilo a na vaše inšpiratívne lezecké podnety vznikol diel druhý. Podotýkam, je to spracované hlavne pre lezeckých začiatočníkov. Lebo pokročilí lezci a búchači už všetko preliezli, len kaňony v USA a Aljaške ostávajú záhadou.

Oblasti, ktoré si tu načrtneme:

1. Sekaniny (Oblasť Hrádok)
2. Technické sklo (Bratislava),
3. Belá (Žilina- Terchová)
4. Turniská (Košice )

Vďaka vaším podnetom a informáciam máme z toho aj nejaké fotky, ja ich doplním časom – ak tie oblasti znovu (alebo prvý krát) prevetrám. Ak máte napríklad z Technického skla lepšie fotky, kľudne pošlite.

Sekaniny

Ako prvý lezecký sektor, vhodný pre začiatočníkov, by som spomenul určite Sekaniny. Je to kvôli tomu, že to je pomerne mladý sektor a hlavne, že Jožko (jeho správca) sa na ňom poriadne nadrel. Úplna pecka je, že on spravil video ako tam prídete autom, takže hneď ho sem aj zavesím.

Lezenie povolené: celoročne

Miesto: Z dedinky Lehota pod Vtáčnikom až k parkovisku vás nasmeruje toto video.

CLIMBING area SALAMANDRA

ako sa dostať na SEKANINY(cesta)

Posted by Sekaniny ES on 13. august 2016

GPS: N48°39.902, E18°37.694

Druho krásnou vecou je, že Jozef (alebo jemu blízki lezci) spravil aj pekného kresleného sprievodcu, ktorý je dostupný na Facebookovej stránke. Tu je priamy link na jeho lezeckých sprievodcov.

Sekaniny lezecká oblasť pre začiatočníkov
zdroj: martin photography z FB Sekaniny

Priložím vám sem len jeden nákres z toho sprievodcu, aby ste videli, že je to tam fakt vhodné aj pre začiatočníkov.

Oblasť salamandra vhodná pre začiatočníkov lezcov, slovenské skaly

V oblasti sú aj krásne osadené a namaľované tabule lezeckého sprievodcu pre konkrétne sektory. Jeden príklad je obrázok nižšie.

tabula-na-SEkaninách

Ak niekto precitnete, určite podporte Jozefa – aspoň kúpou jedného trička keď si tu zaleziete, nájdete ich na tomto linku.

PS: nerozkladajte prosím nové ohniská v tejto oblasti, je ich tu zopár vytvorených – tak sa nehanbite zgrupovať pri vyznačených ohniskách, zažijete kopu srandy a určite spoznáte parádnych ľudí v nových lezcoch. 🙂

Technické sklo

Technické sklo v Bratislave, taktiež známe aj ako Štokeravská vápenka ste mnohí spomínali ako niečo, čo by sa sem oplatilo dať – tak som ho sem zahrnul. Podľa sprievodcu má skala výšku od 5 do 20 m.

Na vrchu sa nachádzajú kruhy, takže začiatočníci – je NUTNOSŤ sa vedieť bezpečne preväz.

Lezenie povolené: celoročne

Miesto: Skala sa nachádza sa medzi Dúbravkou a Devínskou Novou Vsou, hneď za závodom Technické sklo. Dostupná je autom, prípadne autobusom bratislavskej MHD číslo 20 (zastávka Technické sklo). Pôvodné trasy od železnice alebo priamo od obytných domov cez lúku sú prísne zakázané.

Prístup: Nový prístup ku skale je od obytných domov doľava medzi záhrady – širokou cestou choďte asi 170 m. Za poslednou záhradou doprava, po 60 m križuje cestu široký chodník, pokračujete rovno a po 70 m široká cesta končí. Kúsok doľava do kopca a hneď zatočte doprava. Lesný chodník mierne stúpa a po 230 m prídete ku skale na pravej strane a k jaskyni na strane ľavej. Po niekoľkých desiatkach metrov sa napojíte na pôvodný prístupový chodník cez lúku a ním dôjdete k Technickému sklu.

Kompletný lezecký sprievodca bude uverejnený v pripravovanom II. diele sprievodcu Skaly na Slovensku od Kaza Lineka.

GPS: N 48° 12.115 E 017° 00.500

Mapka k oblasti:

Technické sklo, mapka prístupu k lezeckej oblasti
Technické sklo, mapka prístupu k lezeckej oblasti

Skalky z oblasti Technického skla:

Technické sklo oblasť v Bratislave, vhodná pre začiatočníkov

Ochutnávka sprievodcu na skaly v oblasti Technického skla:

Technicke sklo, sprievodca lezeckých ciest pre začiatočníkov

Nákres spravil horolezecký spolok HK Filozof a kolektív, za čo mu patrí veľká vďaka. Celého sprievodcu viete stiahnúť z James stránky v pdf forme.

zdroj: HK Filozof BA

Belá 

Belá je krásna a hlavne staršia vápencová oblasť. Pamätám si tam jednu poctivú VI+, kde bola ako medzi-istenie hrdzavá skoba. Od vtedy sa časy zmenili v prospech začiatočníkov lezcov. Pribudol nový sektor, kde je kopa ľahkých ciest a vznikol aj nový sprievodca, ale ten sa dá kúpiť v Belej v infostánku.

Myslím, že prvá fotka pekne vystihuje profil skaly pre začiatočníkov. Vypožičal som si túto fotku z inej stránky, dúfam, že mi bude odpustené. 🙂

Lezenie povolené: celoročne

Miesto: Belá je dedinka blízko Terchovej. „Prístup je tam super, cca 10 minút od auta po turistickom chodníku cez les trochu do kopca, ale aspoň sa človek trochu rozhýbe pred lezením (ide sa po žltej značke). Pod skalou je to upravené a spevnene na istenie.“

GPS: *chýba*

Mapka k oblasti:

Belá prístupová mapka k oblasti

Cesty sú dobre odistené podľa očitých lezcov, ani blízko ani ďaleko. 🙂  Identitu vrchných istení sa mi však nepodarilo zistiť, či sú tam prasiatka alebo kruhy. Určite však treba pre istotu vedieť správne preväzovanie sa na konci cesty.

Belá lezecká oblasť pre začiatočníkov

zdroj: Ferko Salis

Lezecká oblasť belá
zdroj: zahroma.sk

Výsledok Belských skál je ten, že sa tam budem musieť sám vybrať a ísť to poriadne preskúmať a pekne vám túto oblasť zdokumentovať – ako sme to robili už v našom jednom z dielov seriálu Slovenské skaly: Lietačky.

Turniská sektor T2

Turniská sú rozprávková oblasť 60 km za Košicami pri dedinke Kojšov. Je to sektor, kde si zalezie začiatočník, pokročílí a aj drtiči sem chodia báchať lezecké cesty

V tejto oblasti som mal možnosť liezť častejšie svojho času. Dá sa tu pekne prespať v jaskyni ale treba dodržiavať samozrejme kľud.  Je tu viacero sektorov. Tie ľahšie treba hľadať od chodníku na ľavo, a hlavne mať k tomu sprievodcu pomôže veľmi :D. Dá sa objednať na stránke Rozlomiťákov tu: rozlomity@rozlomity.sk

Lezenie povolené: celoročne

Miesto: Dedinka Kojšov a za ňou je na konci parkovisko „poľného rázu“, za ním závora. Parkujeme na parkovisku.

Prístup: Auto necháte na konci dedinky Kojšov, kde je „poľné “ parkovisko. Prejdete poza rampu a kráčate popri potoku, až kým po ľavej strane nevidíte mostík vedúci cez potok. Tento prekročíte a idete po vyšľapanej cestičke cez lúku smerom k lesu. Lesom idete asi 10 minút, myslím že po žltej značke. Tu prídete k rázcestníku tejto oblasti.

GPS: 48.816798, 21.014995

Je to vlastne také krásne stúpajúce údolie.

lezenie turniská ektor k2

Ľahšie cesty sú celkom dobre odistené, niekde občas chýbalo také istenie, že by ho tam človek ocenil, ale nebolo to dramatické. V tejto oblasti je potrebné vedieť sa bezpečne previazať, nie všade sú prasiatka na vrchole lezeckej cesty. Veľmi pekné sú tu však vežičky, na ktoré tu doliezate „TURNE“.

lezecké sektory na turniskách v oblasti T2

Dúfam, že vám tento diel pomohol, aj keď vo mne vybudil túžbu a potrebu to ozaj poriadne zdokumentovať – aby ste vy mali poriadny prehľad kde môžete zažívať svoje prvé slasti a strachy na skalách. 🙂 Vidíme sa na skalách  😉

turniská k2 s tyger.sk

 

 

Zdroj:

  • HK Filozof
  • james.sk
  • Ferko Salis
  • tomáš „aka“ Miguel Von Majk
  • pán Sabol
  • fb Sekaniny
  • Martin photography

 

Komantáre

komentárov