fbpx

Zimný prechod Tatier zopakovaný! Tatry povolili prechod.

Zimný prechod Tatier

Neuveriteľne dlho trvalo zopakovanie náročného zimného prechodu celého hrebeňa TatierMišo Sabovčík a Adam Kadlečík zopakovali úspešný pokus „pavúka“ Pavla Pochylého. Po viac ako 30 rokoch je to tu, a to i napriek stále sa zhoršujúcim podmienkam. Po 15 dňoch na hrebeni unikli víchrici len o chlp.

Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík

Nebolo to také biele miesto na mape, aké by si asi obaja horolezci predstavovali. Ale napriek tomu je to unikátny zápis do histórie tatranského horolezectva, pretože zimný prechod Tatier po celom hrebeni sa podaril v zime iba Pavlovi Pochylému v roku 1978 alebo 1979 (údaje sa rôznia). Pavol Pochylý nastúpil v Hutianskom sedle 23. februára a dokončil prechod 10. marca. Nadviazal tak sám na pokus z roku 1970, kedy mal na hrebeni podporu.

zimný prechod tatier75 km na ostrej hrane

Až dnes v roku 2013, po 15 urputných dňoch na hrebeni, sa to podarilo znova. Adam Kadlečík a Mišo Sabovčík sú tí ďalší, ktorí to dokázali. Napriek počasiu, napriek ťažkým podmienkam, bez zásob a bez podpory ďalších kamarátov. Príbeh ľudskej odvahy, silnej túžby a jedinečnej vytrvalosti bol natáčaný po celú dobu Pavlom Barabášom a zo vzduchu aj Igorom Papom. Len vo Vysokých Tatrách je na hlavnom hrebeni asi 40 štítov.

Fotografie a film
Cestu oboch horolezcov starostlivo dokumentoval Pavol Barabáš a zo vzduchu Igor Pap. Prvé fotky nájdete už dnes v galérii K2 štúdia a na facebooku Pavla Barabáša. Odvahu horolezcov podporovali aj na webe JAMESu.

fotky z : k2 studios

Ďalší príbeh s dobrým koncom

Do dokumentárneho seriálu Príbehy tatranských štítov Pavla Barabáša pribudla ďalšia perla. Ťažko uveriť, že slovenská dvojica zvládla prechod hrebeňa najprv z Hutianského sedla do Ľaliového, potom celý hlavný hrebeň až do Kopského sedla a potom ešte navrch prechod celých Belianskych Tatier až do Ždiarského sedla. Vlado Plulík, ktorý prešiel hrebeň Vysokých Tatier v zime 1997 priznal, že si zimný prechod Tatier bez podpory zdola cenní viac ako vylezenie Mount Everestu. Obaja horolezci museli na záver, keď už sily naozaj dochádzali, ešte pridať. V Tatrách práve zúrila víchrica, taký vietor by asi ešte včera ich príbeh ukončil …
O podobný prechod sa neúspešne pokúšal Čech Libor Hroza, ale nemal v roku 2007 príliš šťastie.

Ukážka z filmu Pavúk


zdroj:
outdoorfilmy.sk
tatry.cz

k2studios.sk

Komantáre

komentárov