fbpx

ZÁPADNÉ TATRY: 4. časť – Otrhance

Hrebeňom Otrhancov, Západné Tatry

Najkrajší hrebeň Západných TatierOtrhance rozdeľujú Račkovú a Jamnícku dolinu.  Sú 6 km dlhé a končia Hrubým vrchom na slovensko-poľskej hranici.  Cestou zdoláte 6 vrcholov: Ostredok (1 674,2 m n. m.), Nižnú Maguru (1 909,7 m n. m.), Ostredok (2 054,7 m n. m.), Vyšnú Maguru (2 095,2 m n. m.), Jakubinu (2 193,7 m n. m.) a Hrubý vrch (2 136,9 m n. m.). Celkom je to makačka –  4,5 x  vyšliapať dvojtisícový kopčok. Dvoma slovami: „Hore, dole“ , ale tie výhľady za to stoja 🙂

Hrebeň-Otrhancov-z Jamnického-sedla-Západné-Tatry
Hrebeň Otrhancov z Jamnického sedla, Západné Tatry (© Ladislav Blaho)

Prístup

Modrou značkou z Úzkej doliny, pokračuje sa zelenou značkou až po Hrubý vrch a tu máme 2 možnosti (najkratšie) Jamníckou alebo Račkovou dolinou naspať na parkovisko, resp. na bus do Pribyliny. Opačná verzia ma tiež viac možností. Jamnícou dolinou po modrej až na sedlo pod Hrubým vrchom na Hrubý vrch, alebo  Račkovou dolinou na plesá po žltej do Račkovho sedla, červenou na Hrubý vrch a zelenou cez celé Otrhance. Zažil som „letný“ aj „zimný“ prechod Otrhancov. Tažko vyberať, čo bolo krajšie. Preto Vám ich obidva priblížim.

 

Zimný prechod

Absolvujete buď na „pankáča“ (hrozí pokuta), alebo s vodcom. To je na každého zvážení. Človeka však mrzí, veď keď je tá uzávera, tak nech už je (nie však tak dlho, resp. poliaci behať môžu aj v zime) no len čo vystúpate na hrebeň a v Jamníckej doline ruka nakladá veselo drevko, do toho jej sekunduje motorová píla, tak kto to viac porušuje? (nech si každý odpovie sám..).

Prvé-výhľady-z-Otrhancov-Západné Tatry
Prvé výhľady z Otrhancov, Západné Tatry

Začiatok Otrhancov Západné Tatry

Každopádne si treba vybrať skvelé počasie a zimnú výbavu (mačky a cepín sú samozrejmosť.) Nástup na zelenú z Úzkej doliny je celkom taká pákareň, porovnateľná s výstupom na Baranec cez Holý vrch. Kým sa naberie z 945 m n. m. (Nižná lúka) po prvý väčší bod Otrhancov Nižná magura (1920 m n. m.) prekonáte na krátkom úseku skoro 1000 výškových a to so zimnou výbavou, foťákom, jednoducho na ťažko nie je žiadná sláva, ale stojí to za tú námahu.

Otrhance pohľad do Račkovej doliny Západné Tatry
Otrhance pohľad do Račkovej doliny, Západné Tatry (© Ladislav Blaho)

Na našom treku sme mali skvelé počasie. Na začiatku bolo teplo, jasné stúpalo sa do kopca. Na hrebeni pred Nižnou Magurou sa človek už musel obliecť.

Hrebeňom Otrhancov Západné Tatry
Hrebeňom Otrhancov, Západné Tatry

Len čo sme sa vyštverali na tú Nižnú Maguru, už bolo treba z nech schádať. Pamätáte na začiatku článku? Hore, dole 🙂 . Pred Ostredkom bola krátka pauza na obed a začalo pofukovať. Spätne si vybavujem predpoveď zo všetkých meteo webov, čo som deň pred tým študoval a vietor si tam veru nepamätám. No nič, našli sme záveternú stranu a hodili si niečo pod zub zapíjajúc horúcim čajom.

Ostredok-Západné-Tatry
Ostredok, Západné Tatry

Ostredok je asi najťažší úsek v zime (v lete je celý hrebeň pohoda), je tam krátky cca 1,5 m vdušný úsek. Preto sme si tam dávali najviac bacha. Nasledovala Vyšná magura a potom tiahle stúpanie na Jakubinú.

Jakubiná Západné Tatry
Jakubiná, Západné Tatry (© Ladislav Blaho)

Tu nás zastihol už taký vetrisko, že miestami som šiel do kolien. Boli sme aj celkom radi, že už len Hrubý vrch a odtiaľ dole do Jamníckej. To som ešte netušil, čo je Hrubý za kopec, obor, pyramída, monstertruck jednoducho velikán. Človek si to azda najviac uvedomí, keď naň stúpa, ale pre mňa aj zostup v silnom vetre bol nekončiacim zážitkom 🙂 . Len čo sme sa dostali z hrebeňa, už bolo fajne – bez vetra. Nasledovali 2 hodiny „zombielandu“ (po čelovkách) k autu.

 

Letný prechod

Asi najväčšou výhodou je teplo, nie však také aké sme zažili my 🙂 . Oba moje prechody začínali z ústia Račkovej. Tu odporúčam staviť sa v autokempe na obed, celkom fajne tam varia aj dosť veľké porcie. A keď zájdete do ľava k chate Orešnica, v jej blízkosti je fajná kyselka 🙂 . Po stúpaní z Nižnej Lúky, som si prial aby bola zima. Prechádza sa cez kalamitné rúbanisko, ktoré mi slnečné lúče vracalo hádam 10 násobne. Pri tomto výstupe som vypil cca 3 l vody ľavou zadnou.

Nižná Magura Otrhance Západné Tatry
Nižná Magura, Otrhance, Západné Tatry

Okrem chladu mi začal chýbať aj sneh. Veď predsa lepšie je kráčať po bielom koberci ako po skalách. Aby som sa stále nesťazoval, skvelé boli najmä tie farby a aké môžu byť na jeseň?

Cestou na Jakubinú Otrhance ZápadnéTatry
Cestou na Jakubinú, Otrhance, Západné Tatry

Leto okrem tepla malo aj iné výhody. Zrazu zmizli ťažké úseky. Aj ten na Ostredku, asi to bol len návej. Úseky ťažšieho charakteru boli preč, za to kopce ostali 🙂 No výhľady boli priam geniálne či už do Račkovej doliny na Klin a spol, resp. do Jamníckej na Roháče.

Jakubiná smerom na Roháče Západné Tatry
Jakubiná smerom na Roháče, Západné Tatry (© Lukáš Čierny)

Nocľah za free

Keď sa rozhodnete ísť opačnou trasou, to jest cez Hrubý vrch. V Jamníckej doline narazíte na túto útuľňu. Je skvele zabezpečená (drevené postele, piecka,..). Blízko sa nachádza voda, prístrešok, aj drevo nachystané pod prístreškom. Celkom dobrý výstupný bod na túru nielen na Otrhance. PS: Tá biela A4 je prosba o príspevok 5,- € na účet miestnemu KST združeniu na údržbu. Preto by bolo fajn, keby ste prispeli 5 éčiek nie je veľa veď to poslúži na dobrú vec.

Koliba pod Smrekom Západné Tatry
Koliba pod Smrekom, Západné Tatry

BONUS na záver

Ako bonus pridám Lacovú fotku Jakubinej druhého najvyššieho vrchu Západných Tatier. Vznikla pri nedávnom prechode po červenej smerom na Volovec.

 

Jakubiná-na-jeseň-Západné-Tatry
Jakubiná na jeseň, Západné Tatry (© Ladislav Blaho)

 

Otrhance sú pre mňa najkrajším hrebeňom Západných Tatier . V lete, Zime alebo na jeseň či jar. Výhľady z nich Vám zoberú dych.

Komantáre

komentárov