Smartfón na horách a skúsenosť s nimi
Tento článok bude trošku atypický. Bude sa jednať o vlastnú testovaciu/ uživateľskú skúsenosť s dvomi odlišnými smartfonami na horách.
Prvý bude už dávnejšie recenzovaný Cartepillar B15 Q s IP67 certifikátom (Android platforma)
Druhým bude Nokia LUMIA 1020 (Windows platforma)
Tento telefón je u nás vďaka chalanom z redakcie Mojwindows.sk. Momemtálne nám pomáha v článkoch po mediálnej stránke a za pekné fotečky môžete poďakovať hlavne jemu 🙂
Ďalej bude tento článok pokračovať čisto na úrovni pocitovej, môžete tomu dať rovnása ne- technickej. Nie je to ani možné, pretože sú to telefóny dvoch rôznych kategórii. CAT B15 Q bol svojho času niečo ako vlajková loď outdoor- ových smartfónov na trhu. Tým istým paradoxne bola v meste Nokia Lumia 1020 ako Windows phone a to aj vďaka svojemu nablískanému „foťáčiku“
Prečo vlastne robíš toto porovanie?
Dôvod je jednoduchý. Je to síce risk ale s Lumiou 1020 chodím teraz už dosť dlho(od jari) po Tatrách, Fatre a keď sa podarí aj po Alpách….recenzia naň sa blíži:). Fotky a dokumentáciu , ktorú sa mi podarilo s týmto Windows phonom dosiahnúť, treba jednoducho spomenúť. To, že ju nosím po rôznych vrecúškach, aby som ju nepoškodil to je druhá vec. Zároveň mi však napadlo, že od behu po turistiku nemusím mať outdoor telefón, aby som mohol robiť takúto dokumentáciu.
Vy mi však poviete „Tyger, ale veď si s ním neliezol v zime“ a to máte pravdu. Teraz vám môžem aj rovno povedať, že Lumia ozaj na zimu nie je stavaná a na jarnej skialpovačke v Tatrách sa mi „vymlátila“ z mrazu/ chladu. Spätne ju fotila druhá Lumia, ktorá sa tiež vybila 🙂
Veľkosť telefónu
Cartepilar B 15 Q sa ešte zmestí do dlane, aj keď na tesnotku. Nokia Lumia 1020 už značne vytŕča. O to ťažšie sa tedá ovláda jednou rukou, vlastne sa to už ani nedá dôstojne.
CAT B15 Q
Telo/ pevnosť telefónu
Nokiu nosím ozaj ako v rukavičkách aby sa jej nič nestalo. Nakoniec je ozaj krehká od displeju až cez telo, ktoré je z plastu. Naopak pri CAT B15 Q je obal rám, z hliníku.
Nokia Lumia 1020
CAT B15 Q
Porovnanie tvorby fotiek
Tvorba fotiek je na Windows phone Lumia 1020 diametrálne kvalitnejšie, ale vlastne nečudo. Prišla neskôr na trh a sila optiky je to, čím bola prezentovaná ako TOP telefón s foťákom.
Nokia Lumia 1020
Cat B15 Q
ps: Miškova fotka ma však kontextuálne 100x lepší background 🙂
Porovnanie tvorby videa
Video zábery sú opäť u Nokie lepšie, pozrite si najvyššiu video kvalitu na týchto záberoch. Prepnite si však na youtube nastavení najvyššiu kvalitu na oboch videách.
Nokia Lumia 1020
CAT B15 Q
Podpora aplikácií pre outdoor
V tomto má Cat B15 Q o dosť náskok, predsa len sú to už nejaké roky čo funguje databáza Google PLAY, kde nájdete ozaj množstvo kvalitných appiek. Nokia Lumia je pozadu, lebo Windows STORE má tie kvalitnejšie spoplatnené a zďaleka nemaká na tom toľko ľudí ako v Android prostredí. V našom prípade však veľmi chýba appka LOCUS maps.
Na porovnanie nemám ani ekvivalentnú appku pre Locus Map, ktorú používam na Android telefónoch. Čo je škoda ovšem.
Jedinu appku na beh a šport čo som používal viem spomenúť len sportracker od EndoMondo, ktorá mi beží na Windows phone. Nevýhoda je, že som sa musel lognúť na na server, aby som vedel stiahnúť .gpx súbor napríklad pre niekoho z vás. To však nerieši môj problém pre orientáciu v outdoor teréne.
Záver ?
S Nokiou si tie hory spätne užijem ozaj viac :)…hlavne keď som pretrénovaný…prípadne regenerujem, zato s Cartepillarom som sa správal voľnejšie.
Ak by vás niektorý z týchto telefónov spätne zaujal, a chceli by ste na ne aj zľavu, podarilo sa nám dopátrať k tomuto „matrošíku“ kde dostať oba smartfóny. Priznám sa však, že bez pomoci by som to so zľavou nenašiel :).
https://zlavovekody.com/hej-sk
Aké používate vy smartfóny na horách a používate vôbec smartfóny ? Máte skúsenosti aj s Iphone- ami ? Nie sú tiež krehké v horách ? Dajte vedieť som zvedavý 🙂