fbpx

Predstavujeme: BioLite – Energy Everywhere

BioLite – Energy Everywhere

BioLite je americká spoločnosť, ktorá prostredníctvom svojich produktov okrem funkčnosti prispieva aj pridanou hodnotou. Ako vyplýva z nadpisu: Engergy Everywhere – možno už tušíte akým smerom sa firma uberá. Každopádne Vám túto značku teraz predstavím.

BiolLite energy everywhere
BiolLite – Energy Everywhere
História BioLite

Alec Drummond a Jonathan Cedar založili projekt BioLite v New York City. Písal sa rok 2006 a Jonathan, ako zanietený milovník táborenia, začal vyrábať prvé prototypy. V roku 2015 sa firma rozrástla na 38 pracantov. Nabral tak odborníkov, ktorí majú 50 ročné skúsenosti s vývojom produktov a v kapse viac ako 30 patentov.

BioLite, zdroj: nightgear.co.uk
BioLite, zdroj: nightgear.co.uk

Predstavujeme: BioLite

Produkty BioLite sme dostali na testovanie od mojAndroid.sk, kde sa kolegovci povenujú výkonom, kapacitám – jednoducho číslam a my, „tygríčatá“, sa pozrieme na testovanie v praxi a celkové, resp. pocitové dojmy z testovania. Do rúk sme dostali produkty: CampStoveKettlePotPortable GrillSolarPanel 5+NanoGrid. Postupne si ich všetky predstavíme.

BioLite CampStove

Biolite CampStove, zdroj: bioliteenergy.com
Biolite CampStove, zdroj: bioliteenergy.com

CampStove – doslova preložené ako varič do kempu – je šikovná vecička, ktorá okrem tepla, resp. ohrevu, vyrába elektrickú energiu použiteľnú pre nabíjanie: LED svetiel, mobilných telefónov, kamier, fotoaparátov a ďalších osobných zariadení.

Ako palivo mu postačia suché konáriky, drievka, dokonca aj šišky sú parádnou vychytávkou a keď sa poriadne rozhorí, vytvára oheň bez dymu. Takže nie je potrebné zoťať pol hory, aby si človek niečo uvaril.

Vďaka zabudovanému vnútornému ventilátoru sa oheň ľahko zakladá, zlepšuje sa spaľovanie a vytvára čistejšie a efektívnejšie horenie.

Pre lepšie predstavenie ako CampStove funguje si pozrite nasledujúce video:

Dojmy z testovania CampStove

V prvom rade nás zaujala myšlienka zariadenia. Varič plus pridaná hodnota, v tomto prípade zdroj elektrickej energie. Za druhé – samotná veľkosť. Na to, čo to všetko dokáže, je to úžas. CampStove je určený najmä na kempovanie a veci s tým súvisiace. V tomto využití má svoju najväčšiu silu. Vysoko do hôr by som ho však nebral (prechody, hrebeňovky), maximálne na chatu bez elekriny, kde je veľmi nápomocný.

Testovanie Campstove, malej elektrárne :)
Testovanie Campstove, malej elektrárne 🙂

Samotné používanie je veľmi jednoduché. Ľahko sa skladá a rozkladá. Pri zakladaní ohňa netreba zabudnúť na spustenie ventilátora. Lebo Vám to bude dymiť ako v skorom ráne v okolí Lochnesskeho jazera. My sme zabudli a čudovali sa. Každopádne, po zapnutí ventilátora to ešte trocha dymí, ale akonáhle to chytí (vznieti sa plameň), dym je už minulosťou. Pre nabíjanie smart zariadenia slúži USB port. Vhodné je mať dlhší kábel (čo dnes každý smartphone má) pri nabíjaní telefónu pre väčšiu istotu. Samotné nabíjanie je jednoduché. Pripojíte telefón cez USB vstup a nabíjate. Nakoľko je objem priestoru, kde horí oheň malý (prirovnať ho môžete k NALGENE 1l fľaške), je potrebné mať bohaté drevené zásoby. Jednoducho, keď sa dovarí, je dobré  ohník udržiavať. Campstove sa ľahko čistí a po použití rýchlo vychladne. Následne ho môžete uložiť do praktického obalu.

BioLite KettlePot

Kanvica KettlePot a jej praktické zbalenie spolu s varičom CampStove, zdroj: bioliteenergy.com
Kanvica KettlePot a jej praktické zbalenie spolu s varičom CampStove, zdroj: bioliteenergy.com

KettlePot je varnou kanvicou, hrncom, nádobou na jedlo alebo prepravným obalom pre varič CampStove (čo môžete vidieť na obrázku vpravo). Je vyrobená z ultra-tenkej nerezovej ocele, vďaka čomu sa lepšie čistí bez obáv z poškriabania samotnej kanvice. Objem 1,5 l uspokojí minimálne 4 osoby teplým čajom či kávou.

Dojmy z testovania kanvice KettlePot
Testovanie KettlePot kanvice
Testovanie KettlePot kanvice

Na prvý dojem kanvica vyzerá obrovsky, predsa len 1,5 l je 1,5 l. Páči sa nám systém uchytenia, ktorý sa dá sklopiť úplne a takisto jeho pogumovaný – protišmykový povrch.

Keď to človek všetko (kanvica aj varič) „naprace“ do jedného celku (ako na obrázku vyššie) nepôsobí to tak obrovsky a ruka v ruke to smeruje ku praktickosti.

1,5 l vody zovrie pri rozžhavenom variči do 5 minút.  Prakticky je navrhnutá aj spodná časť kanvice, kde prostredníctvom postranných otovorov môžete spokojne prikladať pod kotel. 🙂 Vrchnák kanvice je na spodku pogumovaný, vďaka malému otvoru presne nalejete vriacu vodu napr. do sáčku s instantným jedlom.

Či sa bude variť čaj, káva, prevárať vínko či hriať jedlo, KettlePot vždy dobre poslúži. Určite bude veľkým pomocníkom pri kempovaní či chatovačke v nejakom príjemnom horskom prostredí.

BioLite Portable Grill

Portable Grill, zdroj: bioliteenergy.com
Portable Grill vľavo, na pravo s prenosným obalom, zdroj: bioliteenergy.com

Tak ako z názvu vyplýva (pritom nemusíte byť ani english native speaker), jedná sa o prenosný gril. Výhodou tohto krpca je jeho veľkosť a zbaliteľnosť. Výrobca tvrdí, že sa jedná o jeden z najľahších stolných grilov na trhu. Pri hmotnosti 0,85 kg to môžeme potvrdiť.

Dojmy z testovania Portable Grill

Tvarovo nám gril pripomínal zväčšené spätné zrkadlo z auta a tak sme boli celkom zvedaví, čo to dá. Rozloženie – hračka. Prepojenie s CampStove úplná pohodička, takisto stabilita. Oceňujeme hlavne otvor na prikladanie dreva, ktorý slúži tiež ako regulácia tepla pre gril.

Testovanie Portable Grill
Testovanie Portable Grill

Inšpirovaní videom sme aj my napchali na rošt grilovacie klobásky (na fotke bez nich v rámci dobrých vzťahov s našou vegetariánskou vetvou tyger.sk). Kým sa gril rozohrial, trvalo to cca 10 minút. Potom sme naukladali klobásky a striedavo otvárali a zatvárali otvor grilu. Jednak pre prikladanie drievka a za druhé pre reguláciu tepla. Gril sa rozohrial ako blázon a klobásky, ktoré boli v blízkosti otvoru, museli ísť na kraj. Boli totiž skoršie hotové. Vrchnák grilu výborne slúži aj ako dienko na krájanie. Po ugrilovaní dobrôt sme gril oddelili zhruba po 15 minútach. Zložili, nasadili vrchnák a odložili. Finíto!

BioLite SolarPanel 5+

SolarPanel5+, zdroj: bioliteenergy.com
SolarPanel5+, zdroj: bioliteenergy.com

SolarPanel 5+ nie je len taký obyčajný solárny panel. Slúži na nabíjanie tabletov, telefónov, fotákov atď.

Kým vyššie spomenuté produkty mali dočinenia s teplom ako takým, solárny panel čerpá zdroje zo slnečnej energie.

Ďalším dôkazom, že sa nejedná o obyčajný panel je aj fakt, že SolarPanel 5+ myslel na všetko a pri nepriaznivom počasí dobijete svoje zariadenie prostredníctvom vstavanej batérie.

Jednoducho panel položíte na stôl, upevníte na batoh či zavesíte napríklad na strom a nabíjanie sa môže začať.

Dojmy z testovania SolarPanel 5+

Náš testing neprebiehal ideálne, lebo sme nemali slnečné počasie. Priam bolo zamračené a kde tu sa to otvorilo (ako vidieť na fotke). Aj napriek oblačnosti sa mobil nabíjal. Určite prispel k tomu aj fakt, že Solarpanel 5+ má aj nabíjateľnú batériu, ktorá práve v takýchto prípadoch plní svoju funkciu. Mali sme pocit, že sa mobil nabíja rovnako ako z elektrickej zástrčky (rovnako rýchlo).

Testovanie solárneho panelu SolarPanel-5+
Testovanie solárneho panelu SolarPanel-5+

Ďalšou vychytávkou je malý terčík v pravom hornom rohu, prostredníctvom ktorého zameriate čo najlepšie na slnko. Takisto 360° ľahko nastaviteľný stojan uľahčí stabilizáciu panelu. Batéria o veľkosti 2220 mAh slúži pre jedno plné nabitie napr. telefónu. Váha 390 g je v celku OK.

BioLite NanoGrid

Vyspelé svetlo NanoGrid, zdroj: bioliteenergy.com
Vyspelé svetlo NanoGrid, zdroj: bioliteenergy.com

NanoGride je vyspelé hiTech svetlo, v ktorom sa ukrývajú 3 produkty: lampáš, baterka a USB powerbanka.

Táto šikovná vecička dokáže nabiť až 3,5 krát GoPro kameru, 3x mobilný telefón a ešte k tomu svetlo dokáže svietiť nepretržite až 72 hodín. Určite potešia tlmiace svetelné režimy. Jednoducho si nastavím takú intenzitu svetla akú potrebujem.

Pre nás úplný top boli extra lampičky, ktoré ľahko napojíte na zdroj a rozvešiate či už na chate, v stane, alebo gril párty. Takto zapojený systém s dvoma lampami vydrží svietiť až 22 hodín. Čiže si v pohode nastavíte tlmené svetlo pre lepšiu orientáciu na celú noc napr. na chate.

Dojmy z testovania SolarPanel NanoGrid

Páči sa nám hlavne multifunkčnosť. Čiže 3v1 produkte, paráda. Takisto super funguje 360° stojan, ktorý sa dá ľahko nastaviť. Úplne najviac (okrem nabíjania smart zariadení) je možnosť pripojenia lámp. Vytvoríte tak z obyčajnej gril párty hotový majáles. 🙂

Testovanie NanoGrid
Testovanie NanoGrid

NanoGrid nabijete okrem iného aj prostredníctvom zariadení BioLite. Čo sa nám na NanoGrid nepáčilo, bolo horšie ovládanie tlačidiel. Ťažko sa stláčali a nie vždy pohotovo reagovali. Možno bolo potrebné si viac zvyknúť, každopádne pri našom testovaní sme sa niekedy dosť natrápili. Nabíjanie telefónu prebiehalo ako pri bežnej powerbanke – bez problémov.

Záver

Čo dodáme na koniec? Určite sme zvedaví na čísla od mojandroid.sk.  Potom sa bude dať spraviť komplexný obraz o značke BioLite. Myšlienka Engergy Everywhere je nielen dobrým sloganom, ale aj prospešnou vecou. Samotný BioLite CampStove funguje na podobnom bezdymovom procese, ako výrobky z programu pre ľudí z krajín tretieho sveta. Títo ľudia žijú v jednoduchých príbytkoch s otvoreným ohniskom a aj takýmto spôsobom sa im vie pomôcť pri ochrane obydlia a hlavne zdravia! Majte sa priatelia a dobrú chuť pri najbližšej grill párty. 🙂

 

Komantáre

komentárov