fbpx

Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268, alebo bežecké topánky vhodné (nie len) pre bežcov- začiatočníkov

Test Inov-8 Roclite 268 a ich recenzia

Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268
Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268

Inov-8 Roclite 268 – ako som sa dostala konkrétne k tomuto modelu?

Začiatkom roku 2014 som zháňala spoľahlivú turistickú obuv do hôr a zároveň som začala aktívne behávať. Peňazí nebolo nazvyš, tak som sa obzerala po topánkach, ktoré by spĺňali aj nároky na turistiku a zároveň aj na beh. Keďže sympatizujem s myšlienkami minimalizmu a pri behu som už dlhšiu dobu dopadala na prednú časť chodidla/špičky (a nie na pätu, ako je bežnejším zvykom), mala som v záujme čím skôr prejsť na minimalistickú/barefoot obuv. Prvotne som si vyhliadla barefootky od iného výrobcu, ale v Brne ich zrovna nemali a ja už som bola nedočkavá, tak som cestou nazrela aj do športovej predajne Inov-8.

Výber mali široký, od úplne ľahkých až po mohutnejšie modely. Chalanisko, čo tam práve pracoval, mi po dlhšom rozhovore poradil vyskúšať pre začiatok „kompromisné“ boty s 9 mm sklonom päta- špička, vhodné aj na turistiku od jari do jesene a aj na beh v horách. Tak som tie Roclite opáčila na nohách, poprechádzala sa, chvíľku nerozhodne mrnčala a dumala a nakoniec ich zobrala. A teda, vôbec to neľutujem.

Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268
Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268

Čo všetko si Inov-8 Roclite 268 botičky so mnou prežili a „vytrpeli“?

 Inov-8 Roclite sú určené do terénu a ja som v nich zo začiatku behala bohužiaľ dosť aj po asfalte – hlavne na pretekoch, kde zo štartu a do cieľa často treba ísť 1-2 kilometre po ceste, niekedy aj viac. To sa dosť výrazne podpísalo na rýchlejšom zošúchavaní štupľov na podrážke.

Roclite– i mi však toto trestuhodné zaobchádzanie odpustili a vydržali so mnou toho dosť veľa – k dnešnému dňu majú nabehaných cez 900 km a 35 tisíc výškových metrov.

Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268
Chúdence už toho majú dosť za sebou – 900+km, 35 km prevýšenia

Na skalách cestou na Slavkovský štít držali Roclite parádne.

Inov-8 Roclite 268 a západné tatry
autor fotky: Lucia Húšťavová

Inov8- Roclite 268 som používala takmer každý deň a obrazne, keby môžem, nosím ich aj do postele.  Podržali ma aj v náročnejších terénoch –  napríklad na Slavkovskom štíte, na Vysokohorskom behu cez KlinZápadných Tatrách, na Behu zo Srdiečka na Chopok, na hrebeňovke v Roháčoch (hlavne na skalách Ostrého Roháča aj so zošúchanou podrážkou držali prekvapivo pevne a milo ma tým potešili), na hrebeňovke Nízkych Tatier alebo aj na špicato-kamenistých grúňoch v Chorvátsku.

Mohla som sa  spoľahnúť na Inov-8 Roclite 268 aj v mokrom teréne počas Vysokohorského behu cez Klin (cca 22 km a 1350 výškových), kde sa striedalo blato, mokrá tráva aj mokré skaly
Mohla som sa na ne spoľahnúť aj v mokrom teréne počas Vysokohorského behu cez Klin (cca 22 km a 1350 výškových), kde sa striedalo blato, mokrá tráva aj mokré skaly

Na 3-dňovej hrebeňovke Nízkych Tatier si zažili kadejaké počasie aj povrchy

Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268 a nizke tatry

Čo som si na nich teda najviac obľúbila?

Že sa v nich takmer vôbec nešmýka na širokej škále povrchov – sú dobré aj na mierne/stredné blato, mokrú trávu, trčiace korene.  Nezvládajú akurát totálne blato, zľadovatený sneh a ľad. Zato skaly, suché aj mokré, sú priam lahôdka. Vďaka nim som aj pri strmých zbehoch cítila istotu a odbúravala priebežne svoj „strach zo strmákov“ a do kopcov sa v nich dá pekne zaprieť, človek si tak nemíňa energiu na stabilizáciu krokov pri miernom šmýkaní do kopca/z kopca.

Sumárum predností Inov-8 Roclite, ako to vidím ja

– Vynikajúco držia na kamenistých povrchoch, suchých aj mokrých

– Dobre držia aj v ostatnom zmiešanom teréne (blato, tráva, trčiace korene)

–  Hoci pomerne rýchlo premoknú (hlavne za rána, za rosy), taktiež rýchlo na nohe zase uschnú a aj keď sú mokré, nie je v nich zima

–  Model Roclite 268 má síce 9 mm sklon päta- špička, ale pre čo najminimalistickejší pocit z behu sa vyrábajú aj verzie s 6 mm a 3 mm dropom

– Pri dobrom zaobchádzaní majú dlhú trvácnosť (v preklade – nederte ich na betóne ako ja )

–  Na podrážku sa nelepia nečistoty, blato, kamienky a tak si nenesiete „3 kilá navyše“ so sebou

 

Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268 detail päty
Látka vzadu nad pätou má dlhú trvácnosť a tak topánky neodierajú nohy

–  Aj po zodratí štuplíkov zo špičky podrážky majú stále dobrý grip

–  Topánka s 9 mm sklonom má vyvážený pocit kontaktu s povrchom vs. dostatočnú ochranu chodidla pri občasnom zlom dopade na pätu alebo keď päta zavadí o zatúlaný kameň (Keď sem-tam zle doskočím v barefootkach s 0 mm sklonom, ktoré skúšam teraz, tak okamžite vyrazí bolesť cez pätu ďalej do nohy. Všetko má svoje pre a proti, ale aspoň to človeka núti hľadieť si pod nohy a sledovať poriadne terén. )  

Sumárum „zadností“, čo by som Inov-8 Roclite 268 vytkla? A čo výdrž materiálu?

– Pomerne rýchlo derúca sa podrážka, ak ich nepoužívate výlučne v teréne (cca po 600 km už to aj riadne vidieť)

Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268 podrážka po odbehaných 900 km
Zodraté štuple v prednej časti chodidla po vyše 900 km, no grip je stále slušný

– Deravejúca sieťovina na zvršku – začalo to zavadením o dva-tri kamene cca na 400 km a čím ďalej, tým viac mi odvetrávalo  malíčky

Inov-8 Roclite 268 tenisky a ich sieťovina sa začala deravieť po cca 400 km
Sieťovina začala deravieť po cca 400 km

–  Cca po 800 km už sa začal trhať aj materiál na boku topánky, hlavne v mieste záhybu

–  Po x-y behoch v blate a mokre prestávajú voňať  (Tip na trik – okúpať ich v horskom potôčku)../     ( pozn. redakcie….PpeckA 🙂 )

 A čo mne osobne najviac prekážalo – podpätok na pravej topánke mi začal po cca 600 km „cestovať až do Číny“ – celý sa posúva do pravej strany, čo potom zhoršuje celkový pocit chodidla v topánke – tento problém je však pravdepodobne spôsobený tým, že na pravú nohu dopadám trochu „čaptavejšie“, čo po toľkých kilometroch už dá na sebe poznať. Myslím si, že pri správnom spôsobe došľapu k tomuto problému nedochádza.

Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268 z boku
Podpätná časť podrážky sa čoraz viac vzďaľuje od topánky
Outdoor Recenzia: Inov-8 Roclite 268 z vrchu
Pohľadom z vrchu pekne vidieť, o koľko päta bočí vpravo, cez dobrý centimeter to už bude

Čo o Inov-8 Roclite 268  môžem povedať na záver?

 Inov-8 Roclite pokladám za výborné a spoľahlivé bežecké „črievice“, veľmi vhodné pre ľudí, ktorí s behaním v teréne ešte len začínajú a hľadajú pocit istoty a dobrého gripu aj v strmých kopcoch alebo v horšom počasí. Veľmi dobre pomáhajú prekonať obavy z prípadných pádov (ktoré som ja zvykla znášať dosť zle so zavíjaním na pol hory, teraz už len troška pípnem ).

Určite si ich však obľúbia aj pokročilí horskí práskači, ktorí ich využijú najviac pri behu v kamenistých podmienkach, spojených s nejakým tým lezením po skalách, napr. v našich Tatrách. Niečo na štýl Tygra a jeho Climbing/Running philosophy.

Pre minimalisticky/barefoot orientovaných sú v ponuke aj varianty s nízkym dropom (3 mm, 6 mm).

Ja osobne týmto črieviciam ďakujem za krásny štart do aktívneho behania, že mi pomohli zrýchliť dolu grúňom a že to so mnou tak dlho vydržali, hrdinky. Možno im ešte venujem 100 km, nech majú tisícku a potom si ich na pamiatku odložím na poličku slávy. Ale najprv ich vymágam v horskom potôčku, lebo posmrdkávajú.

 A čo tvrdí výrobca?

Do tejto topánky sa zamilujú všetci bežci a bežkyne, ktorí majú ambície v behu do vrchu, v krosoch a trailoch na mäkkom podklade. Podošva Roclite má veľmi hrubý dezén, je vyrobená z kontaktnej gumy, takže môžete očakávať vynikajúci grip. Rôzne široké kolíky vystupujú z podošvy o 5,5 mm, takže zaručujú vynikajúci grip na mäkkom povrchu. Kontaktná zmes podošvy udržuje jednak výbornú priľnavosť na kameňoch a skalách, ale ponúka tiež vysokú flexibilitu, vďaka ktorej má táto podošva výborné samočistiace vlastnosti. Medzipodošva má sklon medzi pätou a špičkou 9 mm, výška v päte je 15 mm, výška v špičke je 6 mm. Vďaka tomu môžete očakávať výbornú propriocepciu a môžete sa tak spoľahnúť na presné čítanie povrchu a okamžité prenášanie pokynov od chodidiel. Blato, sneh, jednoducho mäkký a klzký povrch je presne prostredie pre túto podošvu. S touto topánkou budete ovládať situáciu. Zvršok je užší a veľmi dobre priedušný. Obsadenie na špičke výborne drží chodidlo v lôžku topánky, takže nedochádza k žiadnym stratám v kontakte s povrchom. Mäkšia päta sa výrazne citlivejšie chová k achilovkám, s bezšvovým zvrškom zabudnite na pľuzgiere. Jednoducho povedané, výborná výkonnostná krosovka, ktorá sa výrazne približuje legende zvanej X-talon 212.

  • Hmotnosť: 268 g ( UK8 )
  • Shoc-zone: rozdiel 9 mm
  • Podrážka: ROCLITE™
  • Farba: modro/sivá

Použitie Ivov-8 Roclite 268: univerzálna topánka, ktorú využijete na závody, tempové tréningy  aj vytrvalostné tréningy, keď potrebujete stabilný a bezpečný pocit z behu

Tak horám Zdar, ľudia moji a užívajte.

Logo Katka@janurky.sk

Komantáre

komentárov