fbpx

Keď ti chýba motivácia na beh, zmeň prostredie #7 | Bežecký seriál

Určite poznáš, aké to je, keď ti zanikne motivácia na behanie. Nájsť motiváciu na behanie je pre nás kľúčové práve preto, aby sme mohli ďalej napredovať v behu, a zároveň s ním aj neprestali. Za tých 16 rokov, čo behám, som už kopeckrát narazil na to, že som stratil motiváciu a veľakrát som sa z toho len tak tak dostal.  Naposledy som v tom však ostal zaseknutý dva roky. Na dva celé roky som sa stopol s behaním. Malo to veľmi nenápadný a pomalý nástup, však to určite poznáš:-).

Úpadok trvá dlho

Vieš, ono ten pád na dno má jednu výhodu a ňou je, že čím hlbšie padneš, tým vyššie sa vieš odraziť. Aspoň ja som to tak na sebe odsledoval. Videl som však tieto príbehy aj inde vo svete. Ľudia, čo boli na úplnom dne a vyliečili sa napríklad z drogovej závislosti, začali na sebe makať, dosiahli veľké veci. Je to síce trošku šialení, ale za to perfektný príklad. Pozri link:

Je to o človekovi čo bol metalový spevák, nakoniec skončil na ulici ako narkoman, vyliečil sa a začal podnikať so zdravou výživou. Veľmi fajn dokument.

Nikdy viac však už nesmeli ani len pričuchnúť k droge. Ja som si presne pre toto vymyslel projekt ,,behám každý deň‚“, pretože som pochopil, že moj pád na dno v živote športovom, osobnom a pracovnom bol spôsobený stratou motivácie, výhovorkami a lenivosťou, k čomu už nikdy nechcem znovu ,,pričuchnúť“. 

Dlho mi trvalo, než som to celé zanalyzoval a pochopil, že vietor fúka odo mňa a nie od zvyšku sveta. Tým, že to prichádzalo postupne, som nevidel, ako sa to celé skladá do veľkého celku kúsok po kúsku ako puzzle. Takže svojím spôsobom som vlastne padal celkom dlho :-). 

Pochopil som však, že lenivosť zrovnám len činom, a preto tak, ako často na Instagrame spomínam – že sme to, čo robíme a nie to, čo hovoríme, – som začal konať.

Nové bežecké prostredie ako tvoja mentálna rekonvalescencia

Počas úpadku som tvrdil, že roviny behať nebudem, lebo je to nuda a celý život som predsa behal len kopce. V tomto štádiu však prišiel moment, kedy bolo načase behať roviny, lebo kopce som už behať nevládal a nemal som ani motiváciu. Taká rovinka predsa len trvala iba 20 – 30 minút v kľudom tempe a v peknom prostredí.

Vtedy som si našiel za barákom POLE.

ked ti chyba motivacia zmen prostredie - bežecký seriál

Mal by som ho nazvať pán POLE, lebo na ňom boli dve vyšúchané poľné cestičky, kde skoro nik nechodil a ráno som stretával len týpka na biku s dvomi vyžlami, srny a slnko. Slnko som mal moc rád, zhodil som tričko a bežal som tadiaľ s tými svojimi faldami. Nebol to pekný pohľad, ale povedal som si: ,,žral si a bol si lenivý, takže toto je teraz realita a musíš za ňu niesť dôsledky“. Kukaj beží vlko–tuleň. Je to však pre mňa OK, lebo pravda bolí, ale posúva nás ďalej. Vďaka pravde vieme identifikovať problém, spraviť modifikáciu témy a všetko napraviť. 

Zrazu ma začalo baviť behávať po poli, bola to špica, neskutočne som to mal rád. Príjemný podklad, dookola sa týčili Fatra Veľká a aj Malá. Jednoducho super! A to som mal najskôr kopu predsudkov, pričom som nemal ani páru, ako fajn tam bude. 

Druhá skúška príde, keď sa ti znovu zmení prostredie

Pole splnilo svoju misiu a schudol som tam vtedy asi 7 kg. Potom sme sa však presťahovali, pole mi stihli ešte na záver poorať a nedalo sa behať už ani len pri plote. Nové bydlisko malo síce cyklotrasu, ale bol to asfalt a monotónny pohyb, ktorý ma dosť rýchlo dostal do preťaženia hamstringov. Začal som mať krízu mentálnu aj fyzickú. Tak som znovu začal explórovať v novom prostredí, až kým som neobjavil dve rôzne lúky a začal behávať tam. Opäť som začal mať radosť z behu, a opäť to prišlo zmenou prostredia a nájdenia prijateľných podmienok. Teraz som tam bol behať už možno aj 30x v priebehu 50 dní a furt ma to baví :-). Stále tam je super a rád tam idem. 

Keď mám viac času, trasu si rád predĺžim, zmením a občasne objavujem rôzne iné zvážnice. Keďže mi na ,,pace-i“ nezáleží, občasne aj postávam alebo si sadnem a užívam si kľud prostredia alebo to, že je konečne ticho a nič nerobím, len tak tam som. To mám rád, pár minút ničnerobiť v prírode. Je to neskutočne super. Potom sa zdvihnem a bežím ďalej. 

Vždy, keď prídem za mojimi kamarátmi Robinom a Sabčou, ktorí bývajú v tesnej blízkosti nemeckých Álp, mám neskutočnú chuť ísť tam behať. Vždy sa mi to podarí aspoň na pol dňa a veľmi ma to baví. Tento príklad je jasnou bodkou tohto článku. Ver mi, zmena prostredia behaniu ozaj prospieva. 

Možno to svoje ideálne prostredie nenájdeš hneď tak, aby ti ozaj pasovalo, ale pomaly sa k tomu prepracuješ a bude sa ti zase super behať. 

Tak nech ti to behá, ďakujem za čítanie a verím, že ti to tiež tak dobre funguje alebo bude fungovať ako mne.

Chceš podporiť tento krátky formát článkov ?

Ak sa ti to páči a praješ si, aby tu kontinuálne vychádzali tieto krátke články do života a do behu môžeš ma podporiť malou sumičkou na Patreon-e.

Budem rád, ak tento článoček niekomu odporučíš, prípadne ak budeš v sebe cítiť veľa vďaky, môžeš moju činnosť podporiť cez PayPal na tomto linku: 

👉 https://linktr.ee/tyger.sk

Bežecká výbava, ktorú teraz používam najčastejšie: 

Iné linky: 

Komantáre

komentárov