fbpx

Keď ti chýba motivácia na beh, zmeň prostredie #7 | Bežecký seriál

Oblasť kopca Pupov bola poriadne strašidelná, nakoniec tam na mňa zavrčal aj medveď. To mi rozhodne nepomohlo v ďalšj motivácii na beh :))
Prostredie Terchovej na kopci Pupov si zapamätan navždy, zavrčal tam na mňa medveď :)) | Bežecký seriál

Určite to poznáš keď ti zanikne, alebo chýba motivácia na beh. Nájsť motiváciu na behanie je pre nás kľúčové práve preto, aby sme mohli ďalej napredovať v behu a zároveň s ním aj neprestali. Ja za tých 16 rokov čo behám som už toľkokrát narazil na to, že som stratil motiváciu a veľakrát som sa z toho ltt dostal.  Naposledy som však v tom ostal zaseknutý na dva roky. Na dva celé roky som sa zastavil s behaním. Malo to však prirodzene pomalý nástup, prichádzalo to tak nenápadne, však určite vieš ako 🙂

Úpadok trvá dlho

Vieš ono ten pád na dno má jednu výhodu a ňou je, že čím hlbšie padneš tým vyššie sa vieš odraziť. Aspoň ja som to tak an sebe odsledoval. Videl som však tieto príbehy aj inde vo svete, ľudia čo boli na dne, vyliečili sa z drogovej závislosti, a začali na sebe makať dosiahli veľké veci. Je to síce trošku šialení, ale za to perfektný príklad. Pozri link:

Je to o človekovi čo bol metalový spevák, nakoniec skončil na ulici ako narkoman, vyliečil sa a začal podnikať so zdravou výživou. Veľmi fajn dokument.

Nikdy viac však už nesmeli pričuchnúť k droge. Ja som si presne pre toto vymyslel projekt ,,behám každý deň‚“, pretože som pochopil, že môj pád na dno v živote športovom, osobnom a pracovnom bol spôsobený stratou motivácie, výhovorkami a lenivosťou a už nikdy nechcem pričuchnúť k lenivosti. 

Dlho mi trvalo než som to celé zanalizoval a pochopil, že vietor fúka odo mňa a nie zvyšku sveta. Tým, že to prichádzalo postupne, som nevidel ako sa to celé skladá do veľkého puzzle kúsok po kúsku. Takže svojím spôsobom, som vlastne celkom dlho aj padal 🙂 

Pochopil som však, že lenivosť zrovnám len činom a ako často na instagrame spomínam, že sme to čo robíme a nie to čo hovoríme, tak som začak konať.

Nové bežecké prostredie ako tvoja mentálna rekonvalescencia

Počas úpadku som tvrdil, že roviny behať nebudem, lebo to je nuda a celý život som behal len kopce. Tak v tomto štádiu prišiel moment, kedy bolo na čase behať roviny, lebo kopce som už nevládal behať a nemal ani motiváciu. Taká rovinka však, trvala len 20-30 minút v kľudom tempe a v peknom prostredí. 

Vtedy som si našiel za barákom POLE.

Musím však uznať, že behanie na praobyčajnom poli ma najviac nakoplo v motivácií na beh.
Na praobyčajnom poli kde bolo málo ľudí a len poľná cesta sa mi behávalo najlepšie | Bežecký seriál

Mal by som ho nazvať pán POLE, lebo tam boli dve vyšúchané poľné cestičky, kde skoro nik nechodil a ráno som len stretával týpka na biku s dvomi vyžlami, srny a slnko. Slnko som mal moc rád, zhodil som tričko a bežal som tade s tými svojimi faldami. Nebol to pekkný pohľad, ale povedal som si, žral som a lenivý so bol, tak toto je realita a musím niesť za ňu dôsledok. Kukaj beží vlko- tuleň. Je to však OK pre mňa, lebo pravda bolí, ale posúva nás ďalej, lebo vďaka pravde vieme identifikovať problém, spraviť modifikáciu témy a celé to napraviť. 

Zrazu ma začalo baviť behávať po poli, bola to špica, tak som to mal rád, príjemný podklad, dokola Fatra Veľká a aj Malá. Jednoducho super a to som mal toľko predsudkov voči tomu a nemal som ani páru ako fajn tam bude. V tomto štádiu mi už nechýba motivácia na beh.

Na Veľkom Rozsutci som prvýkrát skúšal behať tréning podľa hodiniek. Celkom ma to motivovalo v ďalšiom behaní. Bolo to nie čo nové zas.
Malý Rozsutec v Malej Fatre bol príjemné spestrenie, apikoval som tam tréning z hodiniek Garmin Instinct 2 Solar | Bežecký seriál

Druhá skúška príde, keď sa ti znovu zmení prostredie

Pole splnilo svoju misiu a schudol som tam asi 7 kg vtedy. My sme sa medzi tým presťahovali, pole mi stihli ešte nazáver poorať a nedalo sa behať už ani pri plote. Tu som cítil, že moja motivácia na beh je ohrozená. Nové bydlisko malo cyklotrasu, ale to bol asfalt a monotónny pohyb, ktorý ma dosť rýchlo dostal do preťažení hamstringov. Začal som mať krízu mentálnu a fyzickú. Tak som znovu exploroval po prostredí až som objavil dve rôzne lúky a začal behávať tam. Opäť som začal mať radosť z behu a opäť to prišlo zmenou prostredia a nájdenia prijateľných podmienok. Teraz som tam bol už behať možno 30x v priebehu 50 dní  a furt ma to baví: furt tam je super a rád tam idem.

Pláne v prírode kde nik nie je sú taktiež super na nájdenie motivácie na beh.
Všeobecne najlepšiu skúsenosť mám s odľahlími pláňami kde ste nenarazili na ľudí | Bežecký seriál

Keď mám viac času tak trasu posúvam a obšasne objavujem rôzne iné zvážnice. Keďže, mi na pejse nezáležií, tak občasné aj postávam, alebo si sadnem a užívam si kľud prostredia, prípadne to, že je konečne ticho a nič nerobím len tak tam som. To mám rád, na 3 minúty nič nerobiť v prírode. Moc super to je. Potom sa zdvihnem a bežím ďalej. 

Toto je tá zmena prostredia , ktorá nám pomôže mať lepšiu motiváciu na beh

Vždy keď prídem za mojimi kamarátmi Robinom a Sabčou, tak chcem ísť behať do nemeckých álp, ktoré ich obkolesujú v tesnej blízkosti. Vždy sa mi to podarí aspoň na pol dňa a moc ma to tam baví behať. Tento príklad, je jasným znakom v tomto článku, že zmena prostredia na behanie ozaj prospieva. 

Nenájdeš ho zrejme hneď tak, aby ti to ozaj pasovalo, ale pomaly sa k tomu prepracuješ a bude sa ti zase super behať. Mne sa vďaka tomuto zvýšila rapídne motivácia na beh.

Tak nech vám to behá a ďakujem za čítanie, verím, že to aj vám tak dobre funguje ako mne, prípadne bude fungovať.

Behanie v Tatrách je super spôsob ako hľadať motiváciu na beh.
Vo Vysokých Tatrách som bol trošku spetriť svoje behanie, je to výborne nahlavu všetky tie štíty a doliny| Bežecký seriál

Chceš podporiť tento krátky formát článkov ?

Ak sa ti to páči a praješ si, aby tu kontinuálne vychádzali tieto krátke články do života a do behu môžeš ma podporiť malou sumičkou na Patreon-e.

Budem rád, ak tento článoček niekomu odporučíš, prípadne ak budeš v sebe cítiť veľa vďaky, môžeš moju činnosť podporiť cez PayPal na tomto linku: 

👉 https://linktr.ee/tyger.sk

Bežecká výbava, ktorú teraz používam najčastejšie: 

Iné linky: 

Komantáre

komentárov