fbpx

Expresky z hôr 24

Expresky z hôr 24

Expresky z hôr 24 krát uzreli svetlo sveta. Dnes si niečo povieme o Lakes Sky Ultra, pozrieme sa na jeden vertikálny beh, vrátime sa k ultra preteku z Talianska, prekonáme snežného leoparda, pripravíme sa na inú šelmu – tatranskú a predstavíme si nový film od Gingera.

 

Lakes Sky Ultra 2016

Lakes Sky Ultra je poctivy pretek! 56 km/+4500 m vzbudzuje poriadny rešpekt. Na vrchol doslova po štvornožky, neskôr nasledujú náročné hrebeňové partie a drsné zbehy. Všetko sa to odohráva v okolí mestečka Ambleside v anglickom Lake District (Lakeland). Ročník 2016 je minulosťou (23.7.2016). Vznikol však oficiálny fim, ktorý Vám diane trocha priblíži. V roku 2017 to môžete ešte stihnúť a zabehať si v oblakoch. 14 – 16. júla toto šialenstvo opäť vypukne. Brány na prihlásenie sa otvoria už 1. septembra.  It will be extreme. It will be gnarly. It will be hardcore. It will be awesome. You know you want to, get entered NOW..

 

Blåmann Vertical

Blåmann Vertical je jeden z pretekov zo série TROMSØ SKYRACEsoul skyrunning between the sea and the sky. Parametre trate su 2,7 km/+1044 m (500 m mäkky povrch, 500 m kamene, 50 m lezenia ). Celé to zastrešuje Emelie Forsberg, ktorá medzi ženami zvíťazila, (44:49 min) . Najrýchlejší mužom bol Stian Angermund-Vik s časom 37 minút. Vynikajúco išiel aj Jan Ferdinand Polášek, ktorý obsadil krásne 7 miesto, s časom 42:39 min. Gratulujeme!

Orbie Ultra Trail 2016

Petra Mücková, s ktorou sme robili minulý štvrtok rozhovor, sa vracia späť na Orbie Ultra Trail formou písmenok na svojom blogu. Čo všetko ju stretlo na 140 km/+9500 m trati za 31 hodín sa dozviete v článku s príznačným názvom: Pasta, gelato & trail-running . Máte sa na čo tešiť.

Expresky z hôr 24 - Orobie Ultra Trail 2016: Pasta, gelato & trail-running, zdroj: petramuckova.com
Expresky z hôr 24 – Orobie Ultra Trail 2016: Pasta, gelato & trail-running, zdroj: petramuckova.com

 

Snežný leopard prekonaný!

Andrzej Bargiel to dokázal, vystúpil na päť sedemtisícoviek! O 12 dní prekonal rekord Denisa Urubka z roku 1999. Snežný leopard pozostáva z vrcholov – Pik Komunizmu (7495 m) – najvyšší vrchol Tadžikistanu a bývalého ZSSR a zároveň 50. najvyššia hora sveta, Pik Pobedy (7439 m) – najvyššia hora Kirgizska a pohoria Ťanšan a zároveň najsevernejší vrchol prevyšujúci 7000 metrov, Pik Lenina (7134 m) – druhý najvyšší vrchol Pamíru a Kirgizska, Pik Korženevskej (7105 m) – leží v pohorí Pamír a je to tretí najvyšší vrchol Tadžikistanu, Chan Tengri (7010 m) – najvyšší vrchol Kazachstanu, druhý najvyšší vrchol Ťanšanu.

Andrzej po svojom skvelom výkone povedal: I’m back in the base camp. The summit attack was successful and I managed to reach the top of Pobeda Peak today. I’m super happy that I was able to complete the Snow Leopard challenge in 30 days. At the last two peaks it was a battle with time and weather, but the luck was again on my side. Now it’s time to slowly start packing the bags and come back home. Big thanks for all those fingers crossed..

Expresky z hôr 24 - Andrzej pri zdolávaní Pik Pobiedy, zdroj: FB page Andrzej Bargiel
Expresky z hôr 24 – Andrzej pri zdolávaní Pik Pobiedy, zdroj: FB page Andrzej Bargiel

 

Tatranská Šelma Ultra

Po Vertical šelme prichádza Ultra šelma, už po tretí krát! V sobotu 20. augusta 2016. Trať s parametrami 55 km/+3100 m vo Vysokých Tatrách nemá obdobu. 200 bežcov, skvelá atmosféra, výhľady spolu s tatranskou prírodou, všetko toto prináša jedinečný zážitok. Bude pokorený traťový rekord, resp. dá to niekto pod 6 hodín? Dozvieme sa v sobotu.

Expresky z hôr 24 - Tatranská Šelma Ultra 2016, zdroj: FB page Tatranská šelma
Expresky z hôr 24 – Tatranská Šelma Ultra 2016, zdroj: FB page Tatranská šelma

 

Sage Canaday

Dávnejšie v expreskách som písal o projekte Ginger Runnera, ktorý pripravoval krátky film s názvom Racing the darkness o zážitku z ultra eventu na Wetstern States. Ginger spolupracoval s top bežcom Sageom Canaday a poskytol tak pohľad na beh, keď musíte prekonať samého seba a bežať aj keď sa nedá.  Ako Sage dopadol a či došiel až do cieľa sa dozviete vo filme.

 

Na dnes je to všetko horálky, vidíme sa o týždeň, alebo aj skôr niekde na horách!

Komantáre

komentárov