fbpx

Chris Sharma liezol už aj na 77 metrový strom a úspešne

Chris Sharma liezol najprv na stromy

Chris Sharma liezol ako malý na všetky možné stromy, ktoré boli po ruke. Predstavovať vám ho asi nemusím, avšak pre toho kto nevie, je to jeden z najlepších lezcov na svete, ak nie najlepší. Posunul hranice športového lezenia do takej miery, aká ostane väčšine z nás navždy nedostupná. Toto všetko robí s radosťou a poriadnou dávkou zábavy. Ako sám spomína ”nie je ťažké sa poriadne sústrediť na lezeckú cestu, ale sa z toho všetkého vedieť uvolniť”. Tým dáva najavo, že je skôr ťažké sa znovu vrátiť k detským počiatkom veselosti športovca.chris sharma lezie

Dlho pôsobil v Katalánsku (Španielsko). Keď sa Chris vrátil po rokoch lezenia domov a zbadal na  stromoch v Kalifornii, ich špecifické útvary na kôre, vedel, že to musí vyskúšať. Veľmi mu to pripomínalo tvary, ktoré poznal dôverne zo Španielska.

Chris Sharma walks through the woods in Eureka, CA, USA on 19 May, 2015.
Chris Sharma kráča lesmi v oblati Eureka, USA

Takto sa nakontaktoval s Redbullákmi a a spolu oslovili tým vedcov, ktorý skúma tieto vzácne a staré 600-700 ročné stromy. Spoločne našli spôsob ako pomôcť výskumu stromov v spolupráci s Redbullom. Redbull povedal, že za každé 1 unikátne prezretie si videa z projektu na youtube, daruje 10 dolárov na výskum až do sumy 10 000 dolárov.
To, že sa im to podarilo celkom s prehľadom vyzbierať asi netreba dodávať :).

Chris Sharma climbs a Redwood tree in Eureka, CA, USA on 19 May, 2015.
Prístroje na meranie vzoriek z týchto stromov

Dr. Anthony Ambrose a Wendy Baxter, sú vedcami z tohoto tímu Kalifornskej Univerzity v Berkly.

Vedci sú zhodou okolností vášniví lezci a samozrejme, že Chrisa poznali, “mali však vážne pochybnosti či to pôjde”  hovorili lezci. “Nie že by to nezvládol, ale kvôli tomu či to zvládne kôra stromu pod jeho váhou”.

INSERT FULL DESCRIPTION HERE.
Chris Sharma lezie na 77 metrov vysoký strom

Chrisovi sa toto nakoniec podarí, ale nie štýlom RP ako sme na to u neho zvyknutý ale AF :). Ako sám Chris hovorí „pri tomto vôbec o to nešlo, chcel som to jednoducho vyskúšať”.

Video z projektu kde Chris Sharma liezol na strom.

Dalšie statické zábery môžete vidieť na obrázkoch nižšie. Osobne som si nevedel predstaviť, ako mohol Chris natiahnúť líniu, ale potom som pochopil, keď som videl, že bol istený na „udicu“. Však bez narušenia stromu, by sa to ani nedalo, a to by bol presný opak toho o čo tam šlo :).

Chris Sharma climbs a Redwood tree in Eureka, CA, USA on 18 May, 2015.
Chris Sharma počas lezenia na tento vysoký strom

Takto to vyzeralo v korune stromu odkiaľ vedci odoberali aj vzorky „smrečiny“.

Chris Sharma liezol na Redwoodsky starý strom až do jeho koruny
Chris Sharma s Anthony Ambrose v korune stromu počas užívania si výhľadu

Myslím si, že budeme z dieľne Chrisa Sharmu počuť ešte o veľa prekvapení. Teraz to boli stromy a čo to bude nabudúce ? Dan Osman svôjho času liezol s cepínmi vodopádom hore, prípadne keď Dean Potter robil sóloidné vylomeniny 🙂

Chris Sharma walks along a fallen Redwood tree in Eureka, CA, USA on 18 May, 2015.
Chris Sharma počas prechádzky lesom v oblasti Eureka, USA

Zdroj: redbull.com

wikipedia.org

Komantáre

komentárov