fbpx

Dean Potter tragicky zahynul pri base jump skoku v Yosemitoch

Dean Potter kráča po High line natiahnutom z vrcholu Taff Point v yosemitskom nárovnom parku, USA
Dean Potter Highlinuje z Taff Pointu, foto z : Slackliner.sk

Dean Potter tragicky zahynul pri base jump skoku v Yosemitoch, tí čo ho nepoznáte je to legenda svetového free sólo lezenia a base jumpingu. Stalo sa to pri zoskoku so svojím kamarátom Graham Hunt- om v Yosemitoch, USA, 16. Mája 2015 . Jednalo sa o let v „špeciálnom“ obleku určenom na dlhé base jumpové prelety, v angličtine nazývanom wingsuit. Chalani zoskakovali z kopca Taff Point.

Dean Potter bol známa postava v Yossemitoch ale aj po celom svete. Preslávil sa free sólo (bez lana) prelezmi veľkých bigwallow ale aj svojími base jump zoskokmi. Následne to „vytunil“ keď začal preliezať steny a z ich vrcholu zoskakovať so svojim psíkom Whisper v ruksaku 🙂

Jeho zrejme ozaj triumfálnym „hitom“ bolo sólo lezenie, s možnosťou záchrany v ťažkom mieste vo forme padáku. Takto vznikla kombinácia dvoch extrémnych športov nazvaná FreeBase.

To, že technika base jumpu je náročnejšia na podmienky ako samotný zoskok s padákom je jasné už len kvôli tomu, že sa po zoskoku padá v tesnej blízkosti steny a nie do prázdna ako je tomu pri padáku.

Túto udalosť mala nahlásiť strážcom národného parku ich kamarátka, ktorá pôsobila ako spojka. To je človek, ktorý ich má kontaktovať podľa vopred dohodnutých pravidiel a následne prísť na určené miesto zkoskočiska. Chalani sa však neozývali, a tak šla na miesto dopadu, ktoré je tiež dopredu dohodnuté.(V Yosemitoch je base jump ilegálny, preto to rúško tajomstva) Tu ich však nenašla a tak následne zalarmovala strážcov. Tí pátrali celú noc bez výsledku, až po zapojení policajného vrtuľníku do pátračky, sa im podarilo nájsť dve telá patriace týmto športovcom.

Takto odišiel zo sveta veľký inšpirátor, športovec, filozof, veselý blázon Dean Potter. To čo robil bolo mimoriadne extrémne, ale robil to čo miloval….to chýba väčšine tohoto „moderného“sveta. Preto usudzujem, že odišiel šťastný. Odpočívaj v pokoji.

My na Slovensku sme ho mohli vidieť hlavne na festivale Hory a Mesto v Bratislave.

Dean Potter na festivale Hory a Mesto v Bratislave
Dean Potter na festivale Hory a Mesto v Bratislave. Foto: Vladko Kuric

Použité zdroje:

– www.slackliner.sk
– www.outsideonline.com
– fotka z fetivalu Hory a Mesto v Bratislave: Vladko Kuric

Komantáre

komentárov