Šesť vecí, ktoré by ste mali mať pri behaní v prechodnom období
V čom spočíva špecifikum prechodného obdobia zo zimy na jar ? No hlavne v jeho nestabilnosti a v zrážkach. Toto by nás samozrejme nemalo odradiť od toho, aby sme si šli zabehať. Sú dva spôsoby ako sa dá nečas zvládnuť. Bez poriadnej výbavy, alebo potenciálne s čo najadekvátnejšou výbavou. My sa budeme zaoberať touto druhou variantou.
Výbava
Takže v prvom rade, začneme teniskami.
1.Tenisky:
Pri teniskách sa musíme zamyslieť nad:
- kam idem behať (terén, betón, mix) ?
– do terénu treba trailové tenisky
-na betón samozrejme cesťáky
-na mix napr. niečo z Inov8 alebo Pearl Izumi - teniska s membránou alebo bez ?
Budeme bežať dostatočne rýchlo, aby mi nevadili mokré nohy ?(kvôli prechladnutiu), alebo máme radi svoj komfort a radšej pomalšie tempo s teniskami, ktoré majú ochranu proti snehu/dažďu. Osobne už dlhšie behávam bez membrány a to sa týka aj zimy, ale ja rátam s tým ,že budem mať mokré veci.
2. Bežecké nohavice:
Sme zvyknutí behať rýchlo, alebo pomaly? Ideme behať do hôr, alebo rovina? Ak rýchlo, tak rozhodne treba „letnejšie“ elasťáky, lebo „uhoríme“ od tepla. Naopak pri pomalšom tempe, a pri behu do hôr kde je zase vietor a sneženie, treba mať zateplené. Mňa sa týka tá horská varianta, ale aj keby nie, na rovine nebehám rýchlos, takže používam v tomto období zateplené elasťáky.
- Zateplené elasťáky
- Membránové elasťáky
3. Bežecké tričko
Pri tričku v tomto prípade beriem do úvahy ako rýchlo mi bude schnúť, pretože ja budem aj dlhšie preč cez 2hod a budem aj blízko spodnej anaeróbnej hranice. Osobne som zistil, že pre prechodné obdobie je coolmax už super. V mojom prípade som poriešil sensor tričko.
- Rýchlo schnúce (syntetika/ coolmax).
- Teplejšie (merrino vlna)
4. Bežecká bunda
Ľudia behajúci po rovine budú skôr inklinovať k bundám, ktoré sú ťažšie a viac dýchajú. Ja používam naopak fukerku s ktorou rátam, že prebehnem cez „údolie“ v kľudnom tempe a keď mi začne stúpanie tak ju vyzliekam. Vďaka jej ľahkej zbaliteľnosti, ju schovávam do vrecka, alebo kapsičky, prípadne do ruky.
- Ľahká bunda „fukerka“ (môžem si ju vyzliecť a ľahko poskladať )
- Ťažšia bežecká bunda. (rátam s tým, že ju budem mať celý čas na sebe)
5. Buffka/ čiapka
Rozhodne nesmie chýbať prikrývka na hlavu, keďže odtiaľ odchádza najviac tepla. To má za následok zníženie nášho výkonu, keďže telo bojuje s tak veľkým tepelným únikom. Predstavte si, že vám prší alebo sneží na hlavu a do toho sa to celé topí na nej. Ja si osobne brávam 2 Buffky, jednu na zápästie a druhú na hlavu.
- Zateplená čiapka
- Nezateplená čiapka, prípadne buffka
6. Bežecké rukavice
Niektorí ľudia, sa dokážu hravo zaobísť bez membrány v rukaviciach. Mne osobne, trvá dosť dlho kým si v sychravom počasí vôbec ruky zahrejem. Je to dôsledok, kedysi ľahkých omrzlín. Rovnako si však viem predstaviť aj ženy, ktoré majú s tým problém. Tak či onak, odstránime tak ďalší tepelný únik. Takže v prechodnom počasí používam rukavice s membránou na beh a keď mi je teplo schovám si ich do kapsičky, alebo za elasťáky.
- Rukavice s mebránou.
- Rukavice bez membrány.
Priatelia nech vám to behá v zdravý a s dobrým matrošom. Do skorého vybehania sa 🙂