Garmin Edge 1040 Solar, cyklopočítač testovaný na 600 km trase | Recenzia
Zariadenie Garmin Edge 1040 Solar je novinka v tyger.sk redakcii, od firmy Garmin ohľadom navigácie a cyklopočítačov. Samozrejme zobral som ho rovno na nejaký prásk otestovať.
Mal som fantastické podmienky na to, aby som to výborne otestoval na trase dlhej 600 km z Bratislavy do Chorvátskej Rijeky na bicykli.
Zariadenie som si nastavil do “šetrného režimu”, aby som predišiel zbytočnému plytvaniu batérie a hral to čo najviac na jej výdrž. My sme mali priemernú rýchlosť na biku počas dňa 21-24 km/hod takže som sa nebál, že budeme trpieť nejakými extrémnymi nepresnosťami zaznamenanej trasy.
Výdrž batérie
Cyklopočítač sa ukázal v dobrom svetle so super výdžou batérie a to hlavne počas slnečných dní. Za to vďačí solárnemu panelu, ktorý je zaintegrovaný po jeho obvode displeja.
Keďže väčšinu dní nám svietilo slnko, tak priemerka minútých percent na hodinu vychádzala na 2% . My sme na bike výlete do Chorvátska šli denne v čistom čase priemerne okolo 4-6 hodín. Toto je super výstup, pretože som zariadenie vôbec nemusel nabíjať. Keď sme išli z ubytovania v Chorvátsku na vlak ďaľších 40 km, ostávalo mi ešte 19 % akumulátora a skončil som nejako na 16 % . Na tejto fotke nižšie môžete krásne vidieť, koľko bola intenzita svietenia slnka a koľko to dodalo naspäť energie pre batériu. Podľa grafu je vidieť, že nebola slnečnosť väčšia ako je 1/3 intenzity. Takže sú v tom zahrnuté zrejme aj lesy, aj zamračené počasie a západ slnka z dňa kedy som spravil túto fotku.
Toto bol fantastický výsledok na jedno nabitie. Veď si predstavte, že idete do Chorvátska týždeň, navigujete sa týmto zariadením a nemusíte ho ani raz nabiť ?
Navigácia
Nahratie trasy do zariadenia Garmin Edge 1040 Solar je super jednoduché, veľmi podobné tomu čo som vám ukazoval na YouTube vo videu o tom ako nahrávať trasu do hodiniek. V môjom prípade som nahral do cyklopočítača trasu, ktorá bola dlhá 560 km, čo sa po dvoch dňoch ukázalo ako problém.
Preto nenahrávajte do cyklopočítača trasy dlhšie ako 250 km
Trasu môžete získať tromi spôsobmi do zariadenia:
- trasu natrackujem a ostane mi nahratá v zariadení , potom ju môžem znovu ísť v rámci navigácie
- trasu si naplánujem v Garmin Connecte, Mapy.cz, freemap.sk a exportujem do appky v telefóne, kde to spárujem s cyklopočítačom
- Trasu si nechám prepočítať priamo v zariadeni z miesta kde sa nachádzam
Spoľahlivosť na cyklopočítač a jeho prepočeť trasy
Problém s mrznutím zariadenia pri 560km dlhej trase som vyriešil takto. Trasu som vymazal z Garmin zariadenia a dal som ju znovu prepočítať zariadeniu samotnému.
Problém na predošlej trase bol pri prepočítavaní výškových profilov (tej 560 km dlhej), ktorých tam bolo veľa, takže to strašne pomaly šlo až mrzlo.
Riešenie trasy v teréne:
1.Na zariadení Garmin Edge 1040 Solar som si dal vypočítať novú trasu do mestečka Rijeka, uložil som si ju a nechal sa navigovať. Posledné dva dni sme chceli ísť kratšiou trasou s viac výčkovými metrami a dali sme si ju prepočítať do appky Mapy.cz. Ináč bola tá navigácia výborna, potiahlo nás to menej hornatými oblasťami viac cez cyklotrasy a pokojnejšie oblasti. Mali sme to nastavené na cestnú cyklistiku, takže tomu prispôsobovalo aj profil.
2. V appke mapy.cz som si nechal automaticky vypočítať zvyšnú trasu z pozície kde som sa práve nachádzal. Trasu som následne dal exportovať v Iphone do appky Garmin connect. Tam som si ju uložil a zariadenie som si spároval s telefónom. Takto sa aktualizovala trasa aj v zariadení Garmin Edge 1040 Solar.
Ako vyzerá taká navigácia v zariadení ?
Začnem s navigáciou na trase, ktorú už mám nahranú v tomto cyklopočítači. Pôjdem do vyhľadávania, navigácií. Tam si vyberiem dráhy a následne trasu, ktorá ma zaujíma. Keď ju zvolím, dám už len tlačidlo na displeji CHOĎ.
Navigáciu môžete používať tak, že máte na obrazovke rýchlosť, zostávajúcu vzdialenosť a rôzne dĺžkové parametre, ktoré sú zobrazené v číslach. Ja som si trošku upravil štandardné zobrazenie tohoto displeju, chcel som hlavne vidieť koľko km mi ešte ostáva do cieľa.
Ďalšia moja obľúbena obrazovka, hlavne v mestských častiach bola mapa. Mal som tam vyznačenú trasu, kade sme išli. Mapu som si vedel zväčšovať a zmenšovať a nechať na nej zobrazené rôzne úrovne detailov. Odporúčam mať väčší zoom pri prechádzaní mestami, ktoré nebudete poznať, aby ste nepremeškali dôležité odbočky. Keď sme išli z mesta von, zoom som si prestavil na väčši vzialenosť.
Týmto spôsobom som sa riadil počas 6 dní, ktoré sme prešli na bicykli do Chorvátska. Výbornou pomocou je aj zvuková notifikácia, ktorú zariadenie poskytuje pred výraznými odbočkami, takže viem, že ma čaká buď ostrá zákruta, alebo zmena smeru. Je to super, keď som zjazdoval dole kopcom, alebo som potreboval na krátky čas odvrátiť pozornosť od zariadenia a zamerať sa na okolie.
Tlačidlá na cyklopočítači
Zariadenie má dokopy 3 tlačidlá po svojom obvode.
1. Power tlačidlo
2. Krok späť
3. Play/ Stop
Veľmi jednoduché a postačujúce, zvyšok som ovládal cez dotykový displej cyklopočítača.
Miesta, ktoré budete chcieť vyhľadat, poľahky napíšete na touch screene (dotykovom displeji). Na písanie som radšej zastal, aby som sa nevytrepal na ceste 🙂
Nabíjanie cyklopočítača Garmin Edge 1040 Solar
Zariadenie má USB-C vstup pre dobitie akumulátoru. Ja som ho dával samozrejme radšej cez noc nabíjať, pretože akumulátor má veľkú kapacitu.
Druhá možnosť nabitia je už spomínaný solárny panel po obvode displeju cyklopočítača. Počas prvého dňa som zariadenie vymlátil tým, že stále prepočítavalo trasu toho super dlhého gps záznamu. Takže som ho musel dobiť z powerbanky. Potom som však na ňom fungoval ďalšie dni ako som napísal, na jedno nabitie 6 dní s rezervou ešte pre dva dni ďalšieho záznamu.
Odolnosť cyklopočítača
Na tomto cyklopočítači je odolnosť IPX7, ktorá garantuje vodeodolnosť pri ponore 1m do vody na 30 minút. Takže tým, že zo mňa stále kvapkal pot na displej mu nič nehrozilo. Tak isto pri týchto parametroch, by sa mu nič nestalo ani počas dažďu.
Ja som dal ešte ochrannú silikónovú krytku okolo tohoto zariadenia, keby som náhodou spadol z biku. Tá stojí 20 eur, čím výrazne zvýšim prežitie zariadenia, ktoré stojí cez 720 eur.
Ďalšie pozitíva a negatíva Garmin Edge 1040 solar
Cyklopočítač sa dobre ovláda vďaka jeho veľkému displeju. Časť výletu som mal aj bikové rukavice a ovládanie displeju fungovalo dobre aj cez ne.
Prepínanie medzi jednotlivými obrazovkami funguje jednoduchým potiahnutím prstom po obrazovke do strany. Túto jednoduchosť som za pár dní bikovania veľmi ocenil.
Jediný moment, kedy zariadenie pracovalo pomalšie, bolo keď som prehliadal medzi obrazovkami a prišiel som na obrazovku, ktorá zobrazovala všetky výškové profily.
V takom prípade sa zariadenie trošku seklo a muselo to dopočítať, čo bolo treba. Pri prepočítavaní dlhšej trasy, ako bola tá naša, sa zariadenie niekoľkokrát zamrzlo a musel som ho reštartovať. Takže, také dlhé trasy tam jednoducho nemôžem dávať. Prial by som si, aby Garmin toto skoro vyriešil, lebo nazaj by som nechcel nič plánovať, len tam bachnúť veľký súbor, alebo mu to dať celé samému prepočítať a rovno ísť.
My sme boli inšpirovaní kamarátom, ktorý prešiel týchto 540 km, Lacim Jawom. Nechceli sme na to príliš času míňať, aby sme museli trasu plánovať. My sme totižto nemali skúsenosti s plánovaním trasy, tak sme ju tam jednoducho nahrali od nášho kamoša:)). Vydržalo to prvý deň, ale druhý deň to už bolo horšie a museli sme to vypnúť. Tešili by sme sa veľmi, keby nám zariadenie poskytlo možnosť byť úplne bezstarostní, ale v tomto prípade to tak nebolo.
Globálne toto zariadenie hodnotím vysoko pozitívne a odporúčam, aby ste si s nim zajazdili dva dni dopredu, ako sa vyberiete na tak veľký výlet ako my. Lebo ja som bol potom miestami prekvapený, že som musel na trase riešiť situácie, ktoré som neovládal :). Však nič iné som nečakal.
Video recenzia cyklopočítača
Garmin cyklopočítač nájdeš na tomto linku : 👉 https://www.garmin.sk/edge-1040-solar…
——–
👉 https://www.patreon.com/Tygeroutdoor 👈 ( tu ma môžeš podporiť jednym eurom pre ďalšiu tvorbu)
Nájdeš ma na sociálnych sietiach:
Facebook: https://www.facebook.com/tyger.sk/
Instagram: https://www.instagram.com/tyger.sk/
YouTube: / tygersk
Som aj na webe: https://tyger.sk/