Krátkodoba recenzia Therm-a-rest Evo light karimatky v outdoore
Therm-a-rest Evo light je samonafukovacia karimatka. Toto je krátkodobá recenzia, takže sa k nej treba aj tak stavať. Pozostáva z dvoch testov, kedy som v mrazivých nociach testoval karimatku na dvoch rôznych utajovaných lokalitách (inak sa nedalo). Obidva testy pozostávajú z noci strávenej v stane. Ďalšia recenzia bude pozostávať z noci strávenej mimo stanu na snehu. Karimatka je popisovaná ako trojsezónna, v stene sa ukázala ako plne dostačujúca v zime. Uvidíme, keď prebehne test priamo na snehu.
Test 1: Prvá noc bola cca –8 stupňov, bez sneženia a vetra.
Test 2: Druhá noc bola –14 stupňov so snežením a vetrom.
Ku samotnej Therm-a-rest Evo light karimatke. V prvom rade treba pochopiť, že nie je samonafukovacia. Ja neviem prečo sa tak stále nazýva kade tade. Skôr by bol príznačný názov samoprifukovacia, lebo do určitého štádia sa vie sama prifúknuť po uvoľnení ventilu. Na to, aby ste však na nej komfortne spali, to však určite nestačí – takže budete pekne poctivo dusiť nádychy a výdychy do karimatky.
Váha a rozmery Therm-a-rest Evo light karimatky
- rozmery zbalenej Thermarest karimatky sú 25 x 14,5 cm a v rozbalenom stave je to 189 cm po dĺžke a v šírke je to 55cm
- váha zbalenej Therm-a-rest Evo light karimatky s vrecúškom je 545 g !! („Solid experience 😉 „)
Therm-a-rest Evo light karimatka a čas potrebný na jej naplnenie vzduchom
Priemerný čas nafúknutia karimatky bez stresu 🙂 je 55 s. Tak rátajme, že ako bežec mám trošku väčšia pľúca – iný to nafúka za možno 1min 10 s alebo o dosť lepšie ako ja. 🙂 Čo je stále úplne v poriadku čas.
Zbaliteľnosť a postup balenia Therm-a-rest evo light karimatky:
Samotný proces balenia môžem vyhodnotiť ako priaznivý. Je pri tom však treba určitú dávku zručnosti, ktorú získate asi tak po 3- baleniach. Kedže ja som dobrý prototyp na neschopnosť, vy sa určite zmestíte pod 3 pokusy. 🙂
- karimatke uvoľníme ventil a najprv ju vyfučíme zbalenú
- karimatku preložíme na polovicu po dĺžke
- začneme ju rolovať do valčeku a popritom z nej vytláčame dodatočný vzduch
- zbalenú karimatku následne bez problémov dáme do baliaceho vrecka (ak sa nám nezmestí, tak je tam stále veľa vzduchu)
Balenie v teréne:
Karimatka je dobre zbaliteľná aj v rukaviciach. Máte jedinú výhodu, že tak ako som neschopný sa učit veci rýchlo, som stihol v živote už aj poomŕzať. Niečo ako testovací kripel 😀 … takže mi je furt poriadna kosa na ruky keď mrzne. Preto je pre mňa „esenciálne“ mať teplé a hrubé rukavice.
Tajomstvo váhy a nepretlačiteľnosti karimatky
Bude spočívať zrejme v tom, že je robená ozaj z ľahkých, ale zato pevných materiálov. O čom svedči aj „grid“ na jej povrchu.
Karimatka má v sebe zaintegrované ľahké „penové“ vankúšiky, ktoré sú rozmiestnené obojstranne a po celej dĺžke thermarestky. Zároveň sú porozmiestňované s malými odstupmi, aby nepokrývali celú plochu a tak šetrili váhu.
Ďalej si treba uvedomiť, že ja ako tester mám 190 cm a 74 kg , takže neviem, ako sa bude karimatka správať, keď vy budete mať 90kg. Ale predpokladám, že obdobne, lebo keď si ľahnete po dĺžke, tak vztlak vzduchu vás jednoducho nepustí, aby ste ju pretlačili. 🙂 Fyziku neobabrú ani ťažší, ináč som mal z nej na strednej 4-ku 😀 … bolo treba behať na Kriváne vtedy. 😉 (pozn. Petrík – keby mal jednotku, tak nenapíše vztlak, ale tlak 😀 )
Zhrnutie oboch testovacích nocí.
Chlad som necítil zo spodku. Prvú noc sa mi zdalo, že karimatka slabo rieši vztlak, ale ráno som prišiel na to, že sa dala nafúkať viac. Nevadí, naučil som sa. 🙂 Druhú noc o x času po prvom teste som ju riadne dofúkal a izolácia od terénu a zimy bola super. Tak isto som cielene vybral miesto pre stan horšie, aby som mohol registrovať aj jej správanie voči nerovnostiam terénu – ale zase, fyziku „neobabreme“ takže ok. Pravda je síce taká, že najväčší šuter vychytal aj tak Maťo. 😀
No a na záver nepopierateľná pravda – karimatka môže byť super, ale v mrazoch bez dobrého spacáku budete za Zombíka. Takže vyškerení po druhej testovacej noci mali lepšie spacáky. 😀
ps: Karimatke s odstupom času rozlepilo komoru a spravila sa tam bublina.
s pozdravom dr. tyger