82 Summits dokončený, Ueli Steck prekonal alpský rekord
82 Summits dokončený a rekord prekonaný
O počiatu projektu sme písali v predošlom článku. Projekt 82 summits začal 10 júna 2015 a bol to projekt dvojice Ueli Steck a Michael Wohlleben, s pomocníkom Danielom Maderom. V skratke sa jednalo o rekonanie všetkých štvor tisícoviek v Alpách. Projekt mal 100 km prevýšenie, medzi vrcholmi sa outdooristi presúvali pomocou bicyklov 1000km, napešo a pomocou paraglidov.
Doterajší rekord alpského maratónu
Držiteľom rekordu z roku 2006 je Slovinský horolezec Miha Valic. Tomu sa podarilo vyliezť na všetky 4 tisícovky za 102 dní.
Bezpečnosť a komplikácie projektu 82 summit
Napriek tomu, že sa jedná o „germánsku“ elitu alpinizmu. Projekt sa nezaobišiel bez incidentov. Ako samotný Ueli Steck hovorí „najväčšie riziko je, že sa jedná o ľahké 4 tisícovky. Ako náhle človek nadobudne tento pocit, upustí z pozorností. “ Preto Ueli hovorí ďalej „brali sme na seba veľa risku, veľmi veľa risku“
Najprv sa to začalo Michiho zranením nohy počas pristávania na glide z vrcholu Schreckhorn vo Švajčiarsku. Michi ešte pokračoval ďalej s projektom, ale Ueli dodáva že“ mal veľké bolesti a pomalé tempo, veľmi pomalé tempo“ Michi teda odstupuje v druhej polovici júna z projektu.
Ueli pokračuje v projekte sprevádzaný priateľmi, partnermi a svojou ženou. Na niektoré kopce, vystupuje však sólo. Situácia sa znovu zmenila, keď 22 júla zomrel Ueliho kamarát holanďan Martijn Seuren,ktorý počas pádu zomrel na hranici Francúzska a Talianska.
Presne ako Ueli spomínal, aké veľké nebezpečenstvo sa skrýva pri prekonávaní ľahkých štvortisícoviek. Martin by bol prvý Holanďan, ktorý by vystúpil na všetky alpské štvortisícovky.
O problémoch počas projektu 82 summits sme viacej písali v tomto článku.
Projekt 82 summits pokračuje
Napriek všetkým týmto strastiam Ueli pokračuje v projekte. Trávi veľa času na horských chatách. Jednu pasáž nazýva „špagety traverz“ práve kvôli tomu, že veľa chát sa nachádza na talianskej strane a tým pádom sa tam veľa podávajú cestoviny :).
Na otázku aký bol najdlhší deň odpovedá Ueli:
„Bol to Monte Rosa traverz. Preliezli sme 18 vrcholov za deň.“ a práve na tejto pasáži sa nachádzajú spomínané talianske chaty.
Svoj tradičný deň popisuje nasledovne: „Vstávam ráno medzi 02:00 a 04:00 hod. Každý deň v sebe zahŕňa veľa cyklistiky, behu, turistiky, lezenia a skákania na paraglide. Niekedy leziem sám niekedy mám parťákov. Zvyčajne skončím medzi 14:00 -18:00 poobede, a do vtedy som zvyčajne pripravený už na jedlo a spanie.“
Čo sa týka stravy Ueli spomína, že jedol veľa bežnej stravy. Vlastne to čo chaty ponúkli. Počas dňa to boli powerbary, na chatách cestoviny, zemiaky, mäso a zelenina. Raňajky bývali chlieb, maslo a džem.
Kratučký video dokument o ich projekte
Projekt sa im podarilo úspešne dokončiť a video s ich oslavou môžete vidieť na dole pripnutej FB stránke projektu 82 summits. Ueli chystá ďalšie plány a najbližšie by to mal byť ultra maratón pod mt. Blancom.
Externé info a fotky :
http://www.swissinfo.ch/eng/82-alps-in-80-days_ueli-steck-aims-for-new-climbing-record/41505282
http://www.outsideonline.com/2001891/ueli-stecks-summer-vacation
https://www.facebook.com/82summits