fbpx

Outdoor recenzia: Spací vak Carinthia Defence 4

Carinthia logo

Carinthia je medzi outdooristami možno trochu menej známa značka – zameriava sa totiž na military ladené veci. Hlavne spacie vaky, odevy do extrémnych podmienok, bivakovacie vaky a prístrešky pre potreby armád a bezpečnostných zložiek. V civilnom trhu sa firma špecializuje na vybavenie horolezeckých expedícií vo vysokohorskom alpínskom teréne alebo arktických oblastiach. Napriek tomu je možné sa k jej military produktom dostať aj „civilovi“ – napríklad na stránke carinthiashop.com. O firme samotnej sa môžete dozvedieť viac tu – military-sleeping-bags.com

Carinthia Defence 4

A ako som sa k spaciemu vaku Carinthia Defence 4 dostal ja? Tým, ktorí ma poznajú, je to jasné … Pre tých, čo ma však nepoznajú, pracujem ako profesionálny vojak v OS SR, takže je vlastne „firemný“. Máme možnosť si tento spacák zakúpiť vo výstrojných skladoch za tzv. „výstrojné body“, ktoré sa fasujú každý rok. Takže tak. 🙂 Poďme sa najprv pozrieť na to, čo hovorí výrobca.

Carinthia Defence 4

  • Univerzální profesionální spací pytel pro speciální jednotky
  • DEFENCE 4 je velice oblíbený a nejčastěji používaný univerzální spací pytel s výborným poměrem mezi hmotností, objemem a užitnými vlastnostmi
  • Jedná se o osvědčený spací pytel použitelný ve třech ročních obdobích. Spolehlivě poslouží za chladných nocí v divoké přírodě i v úkrytech zbudovaných ve sněhu
  • Krycí chlopeň na vnější straně zipu chrání před průnikem větru a vlhkosti
  • Vnější plášť zhotovený z nylonového mikrovlákna se vyznačuje nízkou hmotností a současně vysokou odolností. Navíc je opatřen mikroporézní nepromokavou vrstvou
  • Úniku vnitřního tepla přes zavírání brání široká chlopeň na vnitřní straně zipu
  • Na dně obalu se nachází ucho pro snadné přenášení pytle
  • Konstrukce: 2-vrstvá sendvičová konstrukce, střih zužující se od ramen dolů, lichoběžníkový tvar prostoru pro chodidla, termoreflexivní izolační materiál
  • Tvar: mumie se zipem uprostřed
  • Zip: dvoucestný zip v délce 150 cm
  • Svrchní materiál: 100 % polyamidové mikrovlákno Shellproof + PU zátěr
  • Vnitřní materiál: 100 % polyamidové mikrovlákno Shelltrans
  • Izolace: G-LOFT Duro, 100% PES, Outer: 145 g/m2, Inner: 145 g/m2
  • Komfortní teplota (F) -8,8 °C
  • Mezní teplota (M) -16,1 °C
  • Extrémní teplota: -36,6 °C

Prebraté z carinthiashop.com, náš bratský jazyk hádam netreba prekladať. 🙂

Čo si už so mnou vytrpel?

Spací vak Defence 4 mám už vyše štyroch rokov. Pred začiatkom Projektu Širák som ho využíval sporadickejšie (to vlastne bol aj jeden z motívov začatia projektu – aby sme sa viac dostali von :)). Za ten čas sa ale nazbieralo dosť zážitkov a pošťastili sa aj celkom extrémne podmienky. Nejaké tie širáky, prespania na horských útulniach či chatách, spanie v stane alebo aute na festivaloch či výletoch do zahraničia. Zo začiatku som ho z nevedomosti dlhšie skladoval zbalený v obale – našťastie je bez kompresie pomerne priestranný, takže vlákna neboli až tak spučené. Teraz ho už samozrejme vždy odkladám rozbalený, aby izolačné vlákna nestrácali svoju pružnosť.

Nikdy som ho nepral – a pravdepodobne ani nebudem, radšej nech smrdí. 😀 Je na ňom síce písané, že sa môže prať pri nízkej teplote s jemným práškom, ale na čo pokúšať? A jeho pach je aj tak stále v norme a na pohľad je čistý.

Tepelná pohoda

Asi parameter, ktorý pri spacáku zaujme ako prvý. Parametre komfortu a limitu uvedené výrobcom môžem potvrdiť. Najnižšia nočná teplota, ktorú som v spacáku zažil, bola okolo -13 °C. Na sebe som mal termoprádlo a flisku. Nebolo to komfortné, ale dokázal som časť noci prespať. Bolo treba si už opatrnejšie hľadať vyhriatu polohu, nemať príliš pritlačené končatiny k vnútrajšku, ale dalo sa spať. Nad cca -4 °C to je už pohodička, netreba veľmi riešiť, tenké termoprádlo na seba, šup do spacáku a za chvíľu je teplo. Pri cca +10 °C až +15°C je trošku problém, lebo v zapnutom spacáku sa už dopotíte a na vystrčenie hlavy/rúk to ešte veľmi nie je – treba správne uhádnuť pomer rozopnutia a vystrčenia. *lol* Pri vyšších teplotách sa už jednoducho stačí nejako trochu vsunúť, prípadne sa prikryť – akurát, že so sebou ťaháte zbytočne veľký objem. Pre dámy – všetky spomínané hodnoty si zvýšte aspoň o cca 3-4 °C. Ženské telo má obyčajne nižší tepelný výkon a väčší pomer povrchu k objemu, mnohí výrobcovia na to prihliadajú či už pri konštrukcii spacákov alebo označovaní. Carinthia zrovna nie … Tá teplota extrému bude asi myslená tak, že keď Vás ráno príde niekto rozmraziť a zohriať, tak ešte budete ako tak žiť. 😀

Prepanie pod Veľkým Chočom
Prespanie pod Veľkým Chočom, najnižšia nočná teplota okolo -13 °C

Takže z izolačného hľadiska Defence 4 poslúži v našich končinách v pohode na celý rok, snáď okrem niekoľkých najmrazivejších či najhorúcejších nocí.

Veľkosť a zbaliteľnosť

Vzhľadom na teplotné parametre je hmotnosť príjemná – 1850 g. Prekvapí tiež aj zbaliteľnosť – ozaj vynikajúco vyriešený kompresný obal je dostatočne priestranný. Pri balení to tam nemusíte extra pchať – no po utiahnutí výborne dimenzovaných popruhov sa veľkosť zmenší takmer na polovicu. Lepšiu predstavu získate z obrázku.

Carinthia Defence 4 v kompresnom obale
Vynikajúco vyriešený kompresný obal s dostatkom priestoru

Po kompresii a zbalení do môjho batohu Deuter Guide 45+ stále ostáva dostatok miesta na ďalšie veci, takže nie je problém zbaliť sa aj na dlhšie. Obal je odolný a nepremokavý (teda spoň na začiatku bol, teraz už možno trochu prepustí), takže v pohode sa dá spacák upnúť aj zvonku. Na nejaké letné bežecké fast-packy to práve nie je, ale prakticky na akúkoľvek turistiku pohodička.

Carinthia Defence 4 v kompresnom obale
Bez kompresie …
Carinthia Defence 4 v kompresnom obale
… a po nej

Konštrukčné riešenie

Použité materiály sú kvalitné, doposiaľ nie sú viditeľné ani najmenšie známky ošúchania či predratia. Všetky švy pevne držia, výplň je stále rovnomerne rozložená vo vymedzených priestoroch – nemá tendenciu sa kudliť či zhlukovať. Jediné trochu poškodené miesta sú tam, kde suché zispy občas prídu do styku s vnútornou krytkou zipsu – ale nič tragické.

Carinthia Defence 4 - poškodenie od suchých zipsov
Malé poškodenia od suchých zipsov

Zips spacáku je úplná topka – masívnejší som asi ešte nevidel, je prakticky nezničiteľný. Dá sa otvárať aj od spodku – priznám sa, že túto fičúru som ešte nepoužil. Zvnútra je štandardne prekrytý izolačnou vrstvou, zvonku nepremokavou krytkou. Povrch spacáku je tiež vyriešený perfektne, nepremokavý zvršok sa totiž s izolačnou vrstvou spája švom len po obvode a pri zipse – je akoby len navlečený. To pomáha vodeodolnosti. Izolačná vrstva samotná sa skladá z dvoch častí, ktoré nie sú vzájomne prešité. Toto riešenie zase zlepšuje tepelné vlastnosti.

Carinthia Defence 4 - hlavný zips
Masívny hlavný zips
Carinthia Defence 4 - lem zipsu
Vnútorný izolačný lem zipsu
Carinthia Defence 4 - zvršok
Nepremokavý zvršok je prešitý len po obvode, zips je prekrytý širokou chlopňou
Carinthia Defence 4 - konštrukcia izolačnej vrstvy
Izolačná vrstva z dvoch samostatných častí

Zaujímavá a asi nie veľmi štandardná fičúra je sieťka proti hmyzu, ktorá sa dá zapnúť zipsom okolo otvoru na tvár – ešte som ju ale nepoužil. Buď bola na hmyz príliš kosa alebo som spal v stane, ktorý ochranu proti chrobači poskytoval sám o sebe. Samotný otvor sa dá stiahnuť až takmer úplne na nulu (len sa potom horšie dýcha 😀 ).

Carinthia Defence 4 - tvárový otvor
Otvor pre tvár naplno roztvorený …
... a stiahnutý
Carinthia Defence 4 – tvárový otvor
Carinthia Defence 4 - sieťka proti hmyzu
Sieťka proti hmyzu v procese zatvárania …
Carinthia Defence 4 - sieťka proti hmyzu
… a zatvorená

Jediné, čo by som trochu vytkol na koštrukcii, je absencia „goliera“, ktorý by sa dal stiahnuť okolo krku a tým oddeliť priestor hlavy a krku. Pri ležaní na chrbte sa totiž dvíhaním a klesaním hrudníka nasáva vzduch zvonku hlbšie do vnútra okolo hrudníka. Je preto zradné spať v tomto spacáku holý – v noci sa môžete zobudiť s vychladnutým jadrom tela a teplými končatinami. Ja preto štandarne spím v termoprádle (tiež firemnom „od Armadiho“ :D), ktoré mi hrudník drží v teple.

Carinthia ponúka veľmi zaujímavú možnosť (u iných výrobcov som to zatiaľ nevidel) – vkladanie spacákov jeden do druhého. Konkrétne Defence 4 sa dá priamo kúpiť v kombinácii s tenším modelom Tropen (limit +5°C). Strihovo sú rovnaké a stačí vložiť tenší do hrubšieho, a máte extrém do -60°C. 😀 Prípadne je ešte v ponuke aj fleecová vložka, opäť rovnakého strihu. Zateplí hlavný spacák o zhruba ďalších 5 °C a hlavne – dá sa prať. Prípadne použiť samostatne cez teplé letné noci. Uvažujem, že si niečo podobné ušijem sám. 😀

Carinthia Defence 4 - vnútrajšok
Vnútrajšok spacáku

Vodeodolnosť a paropriepustnosť

Spomínané oddelené riešenie zvršku ochráni pred jemným mrholením či prehánkami – pri vytrvalejšom daždi už asi bez ohľadu na spacák bude každý hľadať aspoň celtu nad seba. Pokiaľ Vám zrovna nenaprší do tváre, tak zopár dažďových kvapiek určite v Defence 4 nezobudí. Podobne ani padnutá rosa. Prípadný pot je rýcho odvádzaný do vonkajších vrstiev izolácie – takže vnútri stále panuje príjemná suchšia klíma. Ani vydychovanie do spacáku kvôli zahriatiu nespôsobuje problémy, pary prestupujú von.

Vysušenie spacáku cez deň je rýchle – ak zasvieti ranné slnko kým ste ešte v ňom, v kombinácii s telesným teplom je za niekoľko desiatok minút preschnutý dostatočne na zbalenie. Prípadne – keď je viac času, stačí bársako prevesiť na vzduch.

Veľkosť

Ja mám model do výšky 185 cm, vyrába sa aj väčší, do 200 cm. V oblasti kolien je dosť široký, takže je možné spať s jednou nohou pokrčenou a jednou vystretou. Ja tak síce nespávam, ale viem že niektorí ľudia áno, dokonca je to pre nich nutnosť – takže v tomto spacáku sa to dá. Spodná časť, kde sú chodidlá, je tiež rozšírená a vytvarovaná. Chodidlá sú tým pádom príjemne obkloplené izoláciou, ktorá ich dobre hreje.

Carinthia Defence 4 - tvarovaná časť pre chodidlá
Vytvarovanie spodnej časti pre chodidlá

Celkový verdikt

Carinthia Defence 4

Plusy

  • pomer hmotnosti a veľkosti k tepelnému komfortu
  • perfektne vyriešený kompresný obal
  • kvalitné materiály, mohutný zips
  • sieťka proti hmyzu
  • možnosť vkladania ďalších spacákov

Mínusy

  • vyššia cena (cca 180 eur)
  • menšia dostupnosť produktov Carinthia
  • absencia sťahovacieho goliera okolo krku
  • nežnejšie pohlavie si asi nevyberie z farebnej ponuky – olivová zelená alebo olivová zelená … hmmmmmm … *lol*
Carinthia Defence 4
Colour: oliv 😀

Carinthia očividne vie, aké požiadavky budú kladené na jej spacie vaky v military sektore. Tomu zodpovedá aj kvalita a spracovanie modelu Defence 4. V porovnaní s civilnými modelmi možno trochu sparťanský, ale nesklame Vás ani v extrémnych podmienkach. Určite je hodný ceny, ktorú si zaň výrobca pýta.

Carinthia Defence 4
Na záver ešte jedna aktuálna z Projektu Širák – z Čihoca, v momente dopisovania recenzie som sa práve odtiaľ vrátil (Defence 4 v pozadí za žltým spacákom :D)

Logo Petrík@janurky.sk

Komantáre

komentárov