fbpx

Prečo je menej behať nakoniec viac #6 | Bežecký seriál

Táto bežecká téma znie možno záhadne, ale opäť sa nebude týkať len behu samotného. 

Vieš ako to býva, so všetkým, s čím chceme začať, chceme začať vo veľkom. Waau, sme nadšení, poďme to hneď robiť naplno. Začínaš fotiť, hneď chceš mať na to tú najlepšiu techniku. Začínaš športovať, a preto chceš hneď nejlepšie veci. Začínaš čítať knihy, potrebuješ okamžite čítať 2 knihy mesačne… Rovnaké je to aj v behu, nebudeš predsa behávať 2 km, keď všetci ostatní behávaju 5 – 10 km.  

čítať veľa nie je cesta, ale čítať v malom a postupne, čo je udržateľné a nakoniec aj veľa :). Ftoka kního čo čítam, bežecký seriál tyger.sk
Je jedno ako sa tá téma volá, všetko kde začneš s novým návykom vo veľkom je predurčené z veľek miery na deštruktívny výsledok, alebo zánik návyku ako takého | Bežecký seriál

Začiatok konca nášho behania?

Poznám tieto veci dôverne, pretože keď som dostal nové bežecké barefooty, namiesto toho, aby som sa v nich prvý týždeň chodil iba prechádzať a zvykol si na ne, hneď som v nich šiel bežať na Martinské Hole – 2 x 7 km s prevýšením 1300 výškových metrov. 

Tradične som začal zase extrémne prehnaným spôsobom | Bežecký seriál

Čo bolo výsledkom tohoto famózneho bežeckého aktu?

Výsledok bol jednoduchý, zapálená Achillova šľacha, na mesiac vybavená. Takže namieste určite bolo, aby som si upratal svoj testosterónový disbalans a pekne spravil to, čo som popísal vyššie. Nezabudni, menej je viac. A ešte raz si to dobre zapamätaj. 

Poďme začať behať častejšie

Nie si profesionálny bežec, ale baví ťa amatérsky behať a chceš behať častejšie ? Moja prvá rada ako behať častejšie je neorientovať sa na pace/km (tempo na jeden kilometer). Nestresuj sa behom, beh je super liečiebná pomôcka, ktorá ti vie veľa dať zdravotne, mentálne a aj do bežného (nebežeckého) života. 

Beh a pohyb v horách pre nás vždy znamenal veľmi veľa | Bežecký seriál

Posuň sa vo veciach, ktoré máš rád, ale začni v malom. Pretože to, čo ťa baví alebo zaujíma, sa ľahšie začína tak, že si toho menej naložíš na plecia a budeš to robiť častejšie. Ver mi, skúšal som to pri točení videí, písaní článkov, umývaní riadu:-), lezení a behaní. 

Perfekcionizmus nás potopí aj pri behaní, aj v živote

Robiť veci zdanlivo perfektne nie je vždy na škodu. Na škodu však je robenie humbuku okolo toho, zotročovanie svôjho okolia v živote pracovnom, ako aj v živote športovom a súkromnom. 

Koľkokrát som zažil, že mi v horách nevyšiel náš cieľ, štít, vrchol alebo objem behu, ktorý sme chceli dosiahnuť. No a čo, hory mi neujdú. Zato niektorí kamaráti z toho mali pomaly ,,polozáchvaty“, alebo boli smutní, prípadne naštvaní. 

Načo je to dobré? Čo za reakcie si takýto človek prinesie do bežného života, keď mu veci nevyjdú podľa predstáv? Presne také isté ako ukázal v horách. Bude mrzutý, bude naštvaný alebo smutný. V práci to isté. 

Dobré nastavenie v behu a v živote je vždy lepšie ako nervačiť. Fotka so slnkom a lúkou, bežecký seriál, tyger.sk
Priajť výsledok tak ako je, je o mnoho oslobodzujúcejšie, ako byť na ňom upnutí | Bežecký seriál

Ok práca je iná, ale nikomu nepomôžeš tým, že sa budeš zdúvať, urážať, prípadne hulákať. Je jedno, či si šéf alebo kolega. 

Ovládanie sa v behu a bežnom živote

Chceš sa naučiť ovládať, no ide ti to ťažko ? Tak to rob kúsok po kúsku, nemusíš to vedieť ihneď.  Behávaš 5 km, no už túžiš behať oveľa viac, takže keď sa ti jeden deň zrovna super beží, bachneš rovno 20 km? Výsledkom sú presilené svaly, šľachy, možno zranenie. Bolo ti to treba? Teraz nebudeš chvíľu behávať vôbec. Pritom sa stačilo naučiť ovládať (alebo sa to v lepšom prípade stále stačí naučiť).

Mal som kamarátku, ktorá objavila čaro behu hneď po prvom odbehnutom dni. Druhý a tretí deň už bežala snáď po 5 – 10km, šlo jej to neuveriteľne rýchlo. Behávala v ,,čínach“, vieš, tie super easy tenisky, čo sme nosili na telesnú po socíku. Vravel som jej kokos, nedrť toľko, príde mi to veľa. Kamoška skončila po mesiaci na operácii s meniskami a už nikdy nemohla znovu behať. Brutálne ju ten beh bavil a mala z toho fakt radosť. 

Je jedno ako sa táto téma volá, ale výsledok je ten istý. Buď konzistentný, ale nepreháňaj to s objemom. Za celý rok konzistenciou v malom dosiahneš lepšie výsledky na objeme ako tvoji kamoši a kolegovia, ktorí prepalovali a ostali vyhorení, zranení a vynervačení. 

Motivácia a behanie, s ftokou vo veľek Fatre, bežecký seriál.

Chceš podporiť tento krátky formát článkov ?

Ak sa ti to páči a praješ si, aby tu kontinuálne vychádzali tieto krátke články zo života a behu, môžeš ma podporiť malou sumičkou na Patreon-e.

Budem rád, ak tento článoček niekomu odporučíš, prípadne ak budeš v sebe cítiť veľa vďaky, môžeš moju činnosť podporiť cez PayPal na tomto linku: 

👉 https://linktr.ee/tyger.sk

Bežecká výbava, ktorú používam najčastejšie teraz: 

Iné linky: 

Komantáre

komentárov