Outdoor výbava: 8 vychytávok ktoré uľahčia pobyt v outdoore
Outdoor výbava: 8 vychytávok ktoré uľahčia pobyt v outdoore
Vždy ma fascinovali vychytávky do outdooru. Mnohorázy ma však odradila, cena. Doba však postupuje, technológie napredujú, ceny klesajú a toto všetko sa vkráda aj do nášho outdoor sveta :). Outdoor výbava nám dokáže buď život skomplikovať alebo uľahčiť. Tento článok je o tom ako nám outdoor výbava život ozaj uľahčí 🙂
Naším novodobým „fiktívnym“ problémom, je ako získať energiu v horách do našich zariadení.
1. Earl ($249):
Vychytaný projekt (odolný outdoor tablet) – popis tabletu hovorí storku o tom, ako bude fungovať aj tam, kde iné tablety už fungovanie nedokážu. Fičí na Androide verzia 4.1. Jeho veľkou vychytávkou je „elektronický tuš“, ktorý je veľmi šetrný voči batérií . GPS na najnovšej úrovni, zabudovaná „vysielačka“ a senzor na predpoveď počasia. Tak ako to celé vyzerá byť tutovka, funguje to zatiaľ na „startup-e“. Okrem toho, čo som sledoval ich Blog, začína to zaváňať dosť čudáctvom, čo je škoda. Verím, že to nakoniec dobre vystrelí – mať takúto vec v obehu by hodne pomohlo mnohým z nás.
2. PowerTrekk (149€):
Toto zariadenie je niečo ako prenosná malá elektráreň. Nielenže má v sebe batériu, ale má v sebe aj „palivovú“ časť. Táto funguje na VODU !! Je to zariadenie 2 v 1. Jednoducho vložíte palivový článok, pridáte vodu a článok „ožije“. Následne môžete nabíjať cez usb výstup vaše zariadenie. Toto zariadenie je kompletné nezávislé od elektrickej siete alebo slnka. Jednoducho stačí na to voda.
3. Eton Scorpion ($50):
Toto zariadenie robí snáď všetko. Ako výrobca uvádza – je to slnkom poháňaná, outdoorová, smartfone nabíjačka s „rádiom“ vysielanou predpoveďou počasia a lampášom. Weather radio and flashlight. Okay. Pre fajnšmekrov je tam aj otvárak na fľaše 🙂
4. SteriPen čistič vody ($90):
Tento ručne ovládateľný čistič vody vďaka UV lúčom zaručí, že nebudete musieť viac dávať žiadne tablety do „špinavej“ vody aby ste sa ochránili proti vírusom a baktériám. Zničí 99,9% mikroorganizmov. Má to certifikát z asociácie pre kvalitu vody Water Quality Association. Čistič nemení chuť vody. Zariadenie by malo vydržať vyčistiť 8 tisíc litrov vody. Čo vyzerá byť celkom tutovka na výlety, či tatranské alebo v iných pohoriach. (Pracujem na tom, aby som to pre vás otestoval :)).
5. Solárna sprcha“ak link nefunguje, tak ju momentálne nemajú“ (9 €):
Pre milovníkov kempovania a spania pod holým nebom, bude solárna sprcha zrejme dosť dobrá pomôcka. Objem nádrže je takmer 19 litrov, čo by pri aktuálnom prietoku vody malo trvať cca 8 minút fajného sprchovania.
6. BioLite CampStove (nabíjanie na drevo) ($130):
Toto zariadenie je opäť niečím, čo použijeme na nabíjanie našich „požieračov“ energie … niekedy aj psychickej, že áno ? :). Funguje na princípe variča na jedlo. Výhoda je, že nemusíme nosiť žiaden plyn, ale využijeme suché konáre v prírode, ktoré nájdeme po ceste. Na dreve uvaríme nie len jedlo, ale aj si nabijeme naše zariadenie. Ako som si však pozeral, je treba mať zariadenia schopné nabíjania pri výkone 4W. Ak je to viac, zariadenie si nenabijete.
7. Nabíjateľná LED čelovka APEX ($150):
Nabíjateľná čelovka od firmy Apex v dnešnej dobe už nie je tak výnimočná tým, že sa dá nabíjať cez USB. To dokáže pokryť aj PETZL, veľmi je však zaujímavé, že dokáže fungovať 90 hodín na jedno nabitie. Keď dôjde šťava, tak ju môžeme znovu nabiť s vyššie či nižšie spomenutými outdoor eletro High- tech space- y pômockami :D. Svieti síce silou 250 lumenov, čo určite nebude na bicyklovanie, zato na trekking a činnosť okolo kemping stuffu by to mohlo stačiť:)
8. Sherpa 50 Solar set ($400):
For a little more solar power, go for the full-fledged Goal Zero Sherpa Recharging Kit. This little bugger can be full charged off the wall in 2-3 hours, 4-6 hours from your car, or 5-10 hours from the included solar panel. You can plug in camera chargers, laptops, tablets, etc. While we are all about staying unplugged on those weekend adventures, this is definitely a worthwhile investment if you’re a frequent camper.
Ak potrebujete trochu dosť viac solárnej energie. 🙂 Goal Zero Sherpa nabíjací set, vyzerá sľubne. Zo siete ho nabijete za 2-3 hodiny, 4-6 z auta prípadne 5-10 zo solárnych článkov. To však závisí od intenzity slnka samozrejme 🙂 Nabijete na ňom notebooky, kameru, tablety a všetky zariadenia kompatibilné s USB koncovkou. Rozhodne je to pre vás dobrá vec, hlavne ak trávite kempingom veľa času vo voľnej prírode bez toho, aby ste sa vracali do civilizácie.
Takže do zoutdoorenia :), a verím, že už aj s nejakým tým testom týchto vecičiek outdoor výbavy.
Zdroje:
http://www.meetearl.com/
http://www.myfcpower.com/
http://etoncorp.com/en/productdisplay/scorpion
http://www.steripen.com/
http://www.goalzero.com/
http://www.ferrino.sk/
http://shop.biolitestove.com/
http://www.princetontec.com/apex-rechargeable