fbpx

Outdoor tip: Lesní bar – skúška ľudskej poctivosti

Lesní bar – hospoda, která nemá obdoby

Bar uprostred lesa, kde sa pivo chladí v potoku, opiecť slaninu ci špekáčik – žiaden problém.  Nik to miesto nestráži, nikto neinkasuje.  Lesní bar v Jeseníkoch, pár stoviek metrov pod horou Smrk je naozaj čarovné miesto. Dnešný outdoor tip bude o práve o tomto zaujímavom projekte. Keď som sa o lesním bare dozvedel, ihneď ma zaujal. Určitú podobnosť vidím v činnosti, ktorú praktizujem s partiou 4 nitov vo Veľkej Fatre na Salaši pod Suchým vrchom. U nás sa tiež musíme spoliehať na svedomie ostatných a nie vždy sa to vyplatí. Napriek všetkým okolnostiam stretávame aj „dobrých“ ľudí a to pumpuje energiu do ďalších dní. Poďme ale späť k lesnímu baru.

Lesní bar v roku 2009, zdroj: zdroj: lesnibar.wordpress.com
Lesní bar v roku 2009, zdroj: lesnibar.wordpress.com

História lesního baru

Lesní bar je projekt v Jeseníkoch. Bar sa nachádza cestou z Horní Lipové smerom na Smrk. Na začiatku sa „lesáci“ rozhodli spríjemniť cyklistom a turistom ich výlety do kopcov pomocou odpočívadiel a prístreškov. Tým snaha o pohodlie návštevníkov neskončila. Zrodil sa totiž nápad osadiť v týchto miestach žľaby s horskou pramenitou vodou. Stalo sa. Neskôr zkrsol nápad s horskou vodou,  ktorá začala chladiť  nápoje. Potom pribudli rôzne pochutiny od keksov, tyčiniek až po slaninu, klobásu či zalievanú kávu.

Chladenie nápojov v lesním bare, zdroj: kudyznudy.cz
Chladenie nápojov v lesním bare, zdroj: kudyznudy.cz

Ako Lesní bar funguje

Za voľne prístupné občerstvenie sa platí do pokladničky, ktorú nikto nestráži. O lesní bar sa stará Václav Pavlíček, človek ktorý neprestal veriť v poctivosť ľudí. Niekto zaplatí, niekto nie, ale aj tak bar ešte nezkrachoval. Ľudia občas neveria a peniaze nechávajú radšej v dedine u majiteľov penziónov. Niekedy sa stávalo, že peniaze poslali na účet, alebo v pokladničke nechali lístok, že dnes nemajú drobné a zajtra to zaplatia. Klobúk dole!

Letní bar v zime, zdroj: lesnibar.wordpress.com
Letní bar v zime, zdroj: lesnibar.wordpress.com

 

Video – lesní bar a jeho fungovanie

Ako bar funguje v bežný deň. Viac z bežného života lesního baru sa môžete dozvieť z ich facebook profilu tu.

Turisti a chalupári z Horní Lipové nedajú na Lesní bar ako aj správcu dopustiť. Horšie je to však s miestnou omladinou. Prvý krát vykradli bar na Veľkú noc a neskoršie tam chodili ako ku krmelcu. Rozbili pokladničku, vybrali peniaze, nápoje, ale aj vrcholové razítko. Zlodejov p. Pavlíček pozná a mohol by sa postarať o potrestanie, zvolil si však inú cestu. Stále verí v ľudskú poctivosť. Verí že aj tí, čo ho okrádajú „zlomí“ na svoju stranu!

Kuchyňa lesního baru, zdroj: heliosjeseniky.cz
Kuchyňa lesního baru, zdroj: heliosjeseniky.cz

Raz mi niekto povedal, že „debila“ od určitej nadmorskej výšky nestretneš. Ja by som to upravil na: stretneš, len pomenej. Práca – služba ľuďom má viacero úskalí. Vďaka ľuďom ako je p. Pavlíček, alebo partii 4 nitov zo Salaša pod Suchým vrchom je svet krajší. Aj keď iní „ľudia“ dokážu niekedy riadne znechutiť snahu, napriek tomu idú ďalej. Verím, viem a dúfam, že práve týchto ľudí bude viac.

 

zdroj: lesnibar.wordpress.com, idnes.cz

Komantáre

komentárov