Outdoor recenzia: Termoska Esbit VF1000ML
Termoska Esbit VF1000ML
Termoska Esbit bude hrať hlavnú rolu v našej úvodnej recenzii. Presnejšie model VF1000ML, ktorý v Esbit patrí medzi najpredávanejšie. Vyrába sa v objemoch 350, 500, 750 a 1000 ML. Do recenzie sme dostali najväčší litrový kaliber, tak poďme na to.
História Esbit
Príbeh úspechu značky ESBIT začal už v roku 1936 vynálezom suchého liehu Erichom Schummem. Legendárny vreckový varič, ktorého bolo vyrobených 10 miliónov kusov sa predáva dodnes.
Firma Esbit Compagnie GmbH bola založená v roku 1949 v nemeckom Hamburgu. V jej čele stál viac ako tri desaťročia Fritz Paap a v roku 1982 prevzal opraty spoločnosti jeho syn Dieter. Dnes tento rodinný podnik riadi už trietia generácia.
V súčasnosti firma Esbit vyrába nevyhnutné doplnky pre pobyt v divočine. K pôvodnej výrobe alkoholových vreckových varičov pribudli termosky nielen na tekutiny, ale aj na jedlo, variče na tekutý lieh, sady riadov, titánové príbory atď. Produkty Esbit preukazujú v extrémnych podmienkach spoľahlivý výkon.
Základné parametre termosky Esbit VF1000ML
Esbit VF1000ML je nerezová vákuová termoska vhodná pre uchovanie teploty studeného aj teplého nápoja. Podľa potreby sa termoska pred použitím buď zohreje (horúcou vodou), alebo schladí (studenou vodou) po dobu asi 4 minúty, obsah vyleje a naplní požadovaným nápojom.
Základné Parametre
- hmotnosť – 537 g
- objem – 1L
- rozmery – 270 x 90 mm
- farba – čierna (matná)
- balenie obsahuje – 2 hrnčeky a 2 uzávery (klikací a šróbovací)
- termoska je dvojstenná z nerezovej ocele
- vákuová časť termosky je potiahnutá striebrom pre lepšiu izoláciu
- vonkajšia strana termosky je ošetrená čiernym matným eloxom pre lepšiu manipuláciu
- odporúčaná cena – 25 €
Termoizolačné vlastnosti:
- teplota vody pri nalievaní do nádoby: caa 95°C
- teplota vonkajšieho prostredia: 20 +/- 2°C
- teplota vody po 6 hodinách: cca. 85°C
- teplota vody po 12 hodinách: cca. 75°C
- teplota vody po 24 hodinách: cca. 60°C
Testovanie termosky Esbit VF1000ML
Ten kto naše outdoor recenzie pravidelne sleduje vie, že testovací matroš najprv predstavíme (úvodná-pocitová recenzia) a neskôr po dhlšom používaní/testovaní prinesieme výsledky poctivej recenzie. Niekedy výnimka potvrdzuje pravidlo a ja som termosku mal už pred napísaním úvodnej recenzie v teréne. Strávil som 3 dni vo Veľkej Fatre. Počasie bolo bláznivé od slnka, vetra a mrazu až po hmlu – doslova mlieko a odmäk.
Ako každá kvalitná termoska balenie Esbit VF1000ML obsahujú 2 uzávery. Jeden klasický klikací pohodlnejší pri nalievaní a druhý šróbovací s lepšími termoizolačnými vlastnosťami. ESBIT termosky sa od konkurencie odlišujú aj prítomnosťou druhého plastového hrnčeka. Nie je problém sa tak s čajíkom podeliť.
Za ďalšiu výhodu považujem povrchovú úpravu eloxom (zdrsňujúci povrchový náter), ktorá zabraňuje šmýkaniu pri otváraní a manipulácií s termoskou. Oceníte to hlavne v zime, keď klepete kosu na hrebeni, hľadáte termosku v batohu a keď ju konečne nájdete, luxus otváraní v rukaviciach sa dostaví. Paráda 🙂 .
Vnútorná povrchová úprava je potiahnutá striebrom pre lepšiu izoláciu. Striebo má vylepšovať termoizolačné vlastnosti a zároveň pôsobiť antibakteriálne najmä pri zabraňovaní tvorby usadenín. Tieto vlastnosti zhodnotíme pri dlhšom používaní v nasledujúcej recenzií.
Pri mojom prvom treku s termoskou ESBIT mám zatiaľ skvelú skúsenosť. Pred použitím som ju vypláchol a naplnil vriacou vodou. Nechal pôsobiť 5 minút a následne vylial (resp. urobil čaj pre ostatných na raňajky nech neplytvám). Následne som termosku naplnil horúcim čajom a použil šróbovací uzáver. Čaj som pil až o 24 hodín a bol akurát pitný. Ani horúci ani studený.
Pri prechode časti hrebeňa Veľkej Fatry na Rakytov som zvyšný čaj dopil. Mal vlažnú teplotu (po 27 hodinách). Super som využil aj druhý hrnček a podelil sa s parťákom.
Viac o testovaní termosky ESBIT VF1000ML Vám prinesiem nabudúce. Termosku budú čakať zaťažkávajúce poctivé treky a sám som zvedavý ako obstojí. Zatiaľ mám z nej dobrý pocit. Uvidíme aký bude pri budúcej recenzii. Tak zatiaľ, priatelia.