Outdoor recenzia: Karrimor páperová bunda, páperka ktorá milo prekvapí
Páperová bunda od firmy Karrimor, môže byť pre niekoho prekvapením a vyskočí otázka: „tyger, ale veď to sú veci ozaj mimo kvality“ .
Tákže priatelia, v prvom rade objektívne testovanie nieje postavené na mene značky ale na výsledku z produktu :).
V druhom rade je firma Karrimor, tá ktorá vymyslela karimatky do hôr, a zároveň sa podieľala na výrobe prvých batohov ktoré sa zúčastňovali pionierských výstupov na osemtisícovky.
Späť k téme :). Bunda ma po dobu jedného roku sprevádzala hlavne v zime v priestranstve ulíc a miest. Potom som však pritvrdil a začal ju brávať do hôr ako izolant do podmienok kde bola ozaj kosa. Prípadne som rátal, že keď budem vyčerpaný tak kvôli nedostatku energie budem potrebovať pomoc od páperky. Páperku som si brával hlavne do prostredia kde som vedel, že nebude pršať (viď zima) alebo v tedy keď predpoveď tomu nenasvedčovala. Bunda bola vhodná na výlety v horách kde som vedel, že budeme pomalší. Každá páperka (takmer každá) je dobre zbaliteľná.
Táto mala šikovné vrecko pri sebe pribalené, takže ju vieme nakompresovať do batohu úplne easy. Bunda má dve vrecká na zipsy, a jeden centrálny YKK zips (začo ju uznávame, mohli ich dať aj na vrecká). Po dobu dvoch rokov som tú bundu neroztrhol na vreckách, tak usudzujem, že keď nimi nebudete šklbať vydržia aj vám tie zipsy :).
Rukávy a pás na bunde majú textilný límec. Toto považujem trochu za škodu, lebo textil sa časom opotrebuváva. Ako ste si všimli nespomenul som ani kapucňu. Čo do praktickosti, rozhodne by sa tam hodila. Nie len kvôli horám, ale aj keď si bežne zabudnete čiapku, prípadne ju máte, ale kosa je tak veľká, že by sa aj tak hodila :). Modernejšie páperky majú už vrchnú syntetickú latku (viď modrá látka) spravenú systémom RipStop. To znamená, že ak bundu roztrhnete, vrchný materiál sa nebude párať ďalej. (je tomu tak kvôli mriežkovej tkanine). Páperka mi skvele poslúžila aj pod nepremokavú bundu keď v zime snežilo, čiže je v pohode použiteľná aj ako „vrstva pod“. Boli dokonca situácie poctivej zimy, kde som kombinoval páperku pod primaloft bundu (to bude ďalšia recenzia zase z dieľne Ferrina). Posledný prípad kde som túto páperku dobre využil bolo keď sme robilí zimný test spacáku a mrzlo. V tedy som si nad ránok v krízičke obliekol aj páperku do spacáku. Pri páperke si treba dávať pozor, aby vám nezmokla lebo začne prudko strácať na izolačných vlastnostiach. Časom Vám
Kde môžete túto páperku využiť a kam ju odporúčam:
– izolant po pretekoch alebo na prestojoch v horách
– bežné nosenie
– horolezectvo
– skialpinizmus
– turistika
Výhody :
– cena (cca 60 eur)
– dobrá zbaliteľnosť
– kompresné vrecko
– teplo v zime ( kto by to čakal, 😀 )
Nevýhody:
– časom stráca perie po troške, je to bežný jav….ale trvá pomerne dlho
– ťažká údrža, keďže nesmie zmoknúť tak ju nevyperiete (v čistiarnach peria by to mohlo ísť)
– chýba jej kapucňa
– nemá Ripstop (v dnešnej dobe už bežná vec)
– nespevnený límec na rukávoch a páse