Outdoor recenzia: Grivel Mountain Runner Light 5l
Grivel Mountain Runner Light 5l
Grivel Mountain Runner light je bežecký batoh – vesta od talianskej firmy, ktorú sme Vám nedávno predstavili v rámci noviniek v oudoore 2017. Tentoraz sme sa na bežecký batoh pozreli bližšie a podrobili ho mesačnému testu v horskom teréne.
*** Bežecký batoh Grivel Mountain Runner Light 5l si môžete pozrieť v krátkom a prehľadnom videu na konci článku. ***
Parametre – Grivel Mountain Runner Light
Objem: 5 litrov
Hmotnosť: 275 g
Materiál: Air Mesh
Farba: žltá/čierna
Cena: okolo 70,- €
Úložný priestor: hlavné vrecko, vrecko na camelbak, 2x vonkajšie vrecko na zips – na bedrovom páse , 2x vnútorné vrecko na suchý zips – na bedrovom páse, 2x malé vrecko na suchý zips – na bedrovom páse , 2x sťahovacie vrecko na fľašu – na ramenných popruhoch , 2x malé vrecko – na ramenných popruhoch, sťahovací pavúk.
Grivel Mountain Runner Light 5l
Testovanie – Grivel Mountain Runner Light
Grivel Mountain Runner bol špeciálne navrhnutý podľa skúseností bežcov na endurance trail pretekoch Tor de Geants – 330 km/24000 m+, čo je samo o sebe slušná reklama! Preto sme s ním ani u nás nezaobchádzali v rukavičkách.
Na našom outdoor portáli tyger.sk sme sa testovaniu tohoto bežeckého ruksaku venovali traja testeri a tieto poznatky vyústili do recenzie. Prinášame Vám v nej naše skúsenosti .
Thom a jeho dojmy
Batoh Grivel Mountain Runner Light 5l som mal k dispozícii 2 týždne na prelome leta a jesene. Pohyboval som sa najmä vo Veľkej Fatre a Malej Fatre. Kedže mám momentálne od behu pauzu (liečim si koleno), testovanie prebiehalo pri rýchlej a svižnej turistike pod heslom naľahko a narýchlo 🙂 .
Najdôležitejšie pre mňa bolo to, či mi sadne chrbtový systém od Grivelu, či mi dokáže poskytnúť dostatok voľnosti a či tam zmestím všetko, čo budem potrebovať.
Na svoje 15-25 km túry som do batohu potreboval „uskladniť“ nasledovné veci: foťák (kompakt), mobil, vodu, stravu, oblečenie, turistické paličky, lekárničku a doklady. Všetko som do batohu hravo zmestil. Foťák putoval do sťahovacieho vrecka na fľašu, vodu som vyriešil 1,5 l camelbakom, ktorý sa v pohode zmestil. Ďalej 0,5 l smoothikom, ktorý som mal po ruke v sťahovacom vrecku na ramennom popruhu. Tričko a náhradné termo v hlavnom vrecku na chrbáte spolu s lekárničkou. Doklady, mobil a strava vo forme energetických tyčiniek boli uložené po bokoch na bedrovom páse (do jedného vrecka sa mi zmestilo 10 tyčiniek). Membránovú bundu som mal spolu s paličkami stiahnutú v elastickom pavúku. Všetko sedelo tak, ako malo!
PLUSY
Jedná sa naozaj o ultraľahký batoh, ktorý som vôbec necítil, že mám na sebe. Prakticky to bola moja druhá koža. Super bolo aj nastavovanie ramenných popruhov, hrude a bedrového pásu. Rýchlo, jednoducho, bez problémov. Chrbtový systém dobre sedel, materiál Air Mesh výborne dýchal a zbytočne som sa veľa nepotil. Poslednou výhodou, ktorú spomeniem, je 12 vreciek. Boli dobre a dostupne rozmiestnené a aj keď som sa spočiatku 5 litrového objemu bál, batoh ma naučil brať si do hôr naozaj len to najpotrebnejšie a nie zbytočnosti 🙂 , ktoré so sebou vláčim, keď mám dostatok miesta v batohu a často tie veci ani nevyužijem.
MÍNUSY
Ako nevýhodu vidím to, že keď do batohu toho natlačíte o trocha viac, zhorší sa dovtedy bezproblémová manipulácia so zipsom. Treba vyvinúť väčšiu silu, ale aj viac vykrútiť ruku, napr. pri zatváraní bedrových vreciek. Osobne by som do budúcna zvážil o trocha zväčšiť držiak na teleskopické paličky. Zmestia sa do nich len bežecké. Turistické som tam nezmestil pre ich väčšiu rukoväť a taniere pri špici. Poradil som si tak, že som ich stiahol spolu s bundou elastickým pavúkom na chrbte. Chápem, že to bolo konštruované práve pre tenké bežecké paličky, ale drobným zväčšením sťahovacích gumičiek by sa zmestili aj tie turistické 🙂 .
Zuzka a jej dojmy
Vestička/ruksak je ľahučký a všetko, čo človek k trailovému behu naľahko potrebuje, sa doň akurát zmestí. Dokonca bolo miesto aj na windstopperovú sukňu, ktorá je v porovnaní s pánskou výbavou navyše 🙂 . Grivel Mountain Runer light 5 l má optimálnu veľkosť aj na dámsku postavu. Ramenné popruhy majú dokonca nastaviteľnú veľkosť, čiže som si ho nastavila a podoťahovala presne podľa svojej potreby. Skvelo držal, či už pri svižných výbehoch a ešte rýchlejších zbehoch alebo skokoch.
Všetky vrecká sú veľmi prakticky vyriešené, aby si človek vedel udržať prehľad, čo sa kde nachádza. Je to výhoda pre ľudí, ktorí majú radi systém a poriadok, ale aj pre bežcov, čo nemajú čas na zbytočné hľadanie a zmätok. Okrem týchto pozitív ma ruksačik potešil aj super farbou 🙂 . Nevýhodou pre mňa je to, že batoh nie je nepremokavý.
Tyger a jeho dojmy
Pre mňa boli na tomto batohu fascinujúce tri veci:
– množstvo vreciek,
– nízka váha,
– priľnavosť batohu na chrbát.
Mal som dlhodobú možnosť behať s ním v rôznych pohoriach Tatier (Západné Tatry, Vysoké Tatry) a aj v Malej Fatre. Brával som ho na krátke, ale aj na dlhšie výbehy počas leta a jesene.
S rešpektom som šiel do vysokotatranského projektu, kde som mal na dlhú a terénom náročnú trasu len tento batoh. Musel som si tam zbaliť dostatok vody, ktorú som si nabral do 1,5 l hydrovaku.
Potreboval som tiež skryť nejaké gély a tyčinky, ktoré som dal do bočných a predných vreciek. Zároveň som si tento projekt potreboval dokumentovať, takže som mal so sebou Sony RX 100 “kompakt” foťák a malú gopro kameru. Využil som na to predné vrecká – väčšie na kompakt a menšie na gopro. Tatry sú drsné a na zmenu počasia sa treba pripraviť. Do batohu som si zobral túto výbavu: membránová bunda, nohavice proti vetru, 2x bufka, čiapka a rukavice. Všetko v štýle minimalizmu. Bundu s nohavicami som si vedel dobre uchytiť do sťahovacieho “elastického” pavúka. Ostatok som dal do vnútra batohu a po vreckách.
S ruksakom som sa neprehrieval napriek tomu, že miestami bolo dosť teplo. Vďaka jeho veľmi priedušným popruhom a priedušnému chrbátu išla nadmerná vlhkosť rýchlo preč z môjho tela.
Ruksak som si často brával na rôzne výjazdy, kde som chcel robiť aj iné aktivity ako beh. Keďže je ľahučký a priedušný, tak sa mi dal veľmi dobre zbaliť do iných batohov a takto sa zmestil všade na cesty.
Dobrý pocit som mal aj z toho, že som si mohol nastaviť potrebnú dĺžku ramenných popruhov z 5 dielnej stupnice, ktorú tento bežecký batoh ponúka.
PLUSY
12 vreciek mi príde ako úplná pecka na tak malom batohu. Ďalej jeho váha, ktorá je len 275 g. Takto si dobre trénovaný jedinec, môže ozaj užiť slobodu pohybu a to aj napriek výbave na chrbte. V neposlednom rade stabilita ruksaku na chrbte počas behu.
MÍNUSY
Jemné zipsy. Keď som ruksak prepchal, tak mi zips nešiel poriadne zavrieť (rozchádzala sa dráha bežca). Vzhľadom na to, že je určený na 5 litrový objem, nemôžem túto skúsenosť považovať úplne za mínus.
Batohy Grivel pre bežcov
Okrem nami testovaného batohu Moutain Runner Light 5l má Grivel k dispozícii 12 a 20 litrové bežecké batohy (viď obrázok). Kto chce behať úplne minimalisticky, postačí mu ľadvinka.
Navyše našu pripomienku k jemnosti zipsov na batohu Moutain Runner Light 5l, vyriešil batoh Moutain Runner Comp 5l. Ten, kto nechce ísť do úplne minimalistickej váhy, vyberie si práve Comp. Má mohutnejšie zipsy a o trocha väčšiu hmostnosť – 430 g.
Zhodnotenie na záver
Grivel Mountain Runner Light 5l je batoh je špeciálne vyvinutý a vhodný na horské behy. Pohodlne vystačí aj na jednodňovú turistiku a dokážete ho využiť tiež na bicykli. Je ľahký – 275 g, ľahko nastaviteľný a technicky prepracovaný – 12 vreciek. Takisto poteší dizajnom aj cenou.
Našu recenziu uverejnili aj priatelia na Treking.cz.