fbpx

Outdoor recenzia |Pinguin Ace 27 – nielen skialpový ruksak

Skialpinistický ruksak, do ktorého sa pohodlne zbalíš na celodennú šlapačku na horách. S vystuženým chrbtom, vďaka ktorému veľmi pohodlne sedí a pevne drží lyže, keď ich treba v teréne vyhodiť na chrbát a obuť mačky. Aj tak sa dá v skratke opísať 27 litrový (nielen) skialpový ruksak Ace 27 od českej značky Pinguin.

Ruksak nielen na skialpy – využitie ruksaku Pinguin Ace 27

Ruksak Pinguin Ace 27 som mal tú možnosť testovať od začiatku zimy 2018/2019. Akurát teda pokryl jednu skialpovú sezónu. Ruksak Pinguin Ace 27 som preto používal na skilapové výlety, no tento ruksak je perfektne vhodný na celoročné používanie. Disponuje všetkým, čo outdoorista hľadá na turistických či bicyklových ruksakoch. Ruksak má teda všestranné celoročné použitie.

link na videjko recenziu a videjko z koprovskeho

Ako si rozložiť veci – komory ruksaku Pinguin Ace 27

Aby mali všetky veci v ruksaku svoje miesto a poriadok je potrebné, aby mal ruksak aspoň dve komory. Pri ruksaku Pinguin Ace 27 je to predná komora na lavínovú výbavu a hlavná komora.

Hlavná komora

Skialpový ruksak Ace 27 od Pinguin-u má jednu hlavnú komoru, do ktorej dáš všetko, čo na jednodňovú skialpovačku potrebuješ. Mačky, náhradné oblečenie, desiatu a termosku s horúcim čajom. V tejto hlavnej komore nájdeš aj vrecúško na Camelbag s vývodom na hadičku na ramenné popruhy, ako to u ruksakov býva zvykom. Nezabudni, že cestou dole do tejto komory treba uložiť aj stúpacie pásy z lyží, tak ju zbytočne neprepchaj. Komora je totiž dimenzovaná akurát na tie veci, ktoré spomínam.

Predná komora na lavínovú výbavu

Ruksak má ďalej prednú komoru určenú na lavínovú výbavu. Dostupnosť lavínovej výbavy je v prípade lavínového nešťastia veľmi podstatná, pretože čím skôr svoju výbavu vyberieš, tým viac času vieš investovať do pomoci pri hľadaní obetí. A tam ide naozaj o každú minútu. Každý diel lavínovej výbavy (lavínová lopatka s rúčkou a lavínová sonda) má v prednej komore svoje osobitné miesto a to vďaka putkám, ktoré sú nato určené. Lavínový vyhľadávač je tiež súčasťou lavínovej výbavy, no ten maj určite celý čas na sebe.

Predná komora na lavínovú výbavu

Pinguin ace 27 | recenzia| Komora určená pre skialpovú výbavu

Plnenie ruksaku Pinguin Ace 27

Zipsy ruksaku Pinguin Ace 27 idú okrem dna po celom obvode ruksaku, čo veľmi uľahčuje prístup k veciam. veci do ruksaku viete pekne organizovane poukladať a keďže je relatívne úzky, zostanú na svojom mieste.

Skialpinistický ruksak Pinguin Ace 27 na skialpovačke vo Vysokých Tatrách

Pinguin ace 27 | recenzia|skialpový batoh | Vysoké Tatry

Kam s drobnosťami – ďalšie vrecká na ruksaku Pinguin Ace 27

Okrem dvoch komôr ruksak disponuje aj ďalšími vreckami na zips, do ktorých si vieš prakticky poukladať svoju výbavu a výstroj.

Vrecko na okuliare

Skialinistický ruksak Pinguin Ace 27 má malé horné vrecko, ktoré je z jemného fleesového materiálu, perfektne vhodné na odloženie slnečných či lyžiarskych okuliarov. Je na vrchu ruksaku, čiže tvoje okuliare nebudú roztlačené ostatným obsahom ruksaku a vďaka jemnému materiálu je aj sklo na okuliaroch v bezpečí. Ak okuliare nepoužívaš, vrecko vieš jednoducho využiť na iné drobnosti, ktoré chceš mať po ruke.

Skialpinistický ruksak Pinguin Ace 27 má špeciálne vrecko na okuliare, ktoré z mäkkého fleesu

Pinguin ace 27 | recenzia| vrecko pre okuliare | skialpový batoh

Dve predné vrecká

Zo svojej prednej strany ruksak disponuje dvoma vreckami na zips na veci, ktoré chceš mať pekne oddelené. Vrecká sú skvelo vhodné na doplnky ako rukavice, buffky, čiapku, vreckovky alebo iné drobnosti.


Pinguin ace 27 | recenzia| doplnkové predné vrecká | skialpový batoh

Vrecká na bedrovom páse

Na bedrovom páse sú dve malé vrecúška na zips, kde si môžeš dať napríklad balzám na pery, či tyčinku na rýchle občerstvenie, keď nebudeš vládať. Majú akurát veľkosť bežného mobilného telefónu, ktorý sa ti tam zmestí. Ja si jednu tyčinku vždy nechám poruke, pretože dávať ruskak dole a hľadať niečo malé pod zub v obtiažnom teréne nie je dobrý nápad.

Bedrový pás vieš odopnúť

Pracku na bedrovom páse si na šlapanie a lyžovanie v lavínovom teréne ako rozumní skialpinisti nezapíname, preto máš pri ruksaku Pinguin Ace 27 možnosť nechať celý bedrák rovno doma. Je totiž odnímateľný. Mimo lavínozného terénu je to ale praktická vec, ktorá ti prenesie váhu ruksaku z ramien na bedrá, čo naozaj robí rozdiel pri nosení. Pri tomto ruksaku bedrový pás dobre a univerzálne sedí. Napríklad som ho pohodlne mohol nosiť ja pri mojej výške 191cm a aj ďalší testeri, ktorí sú oveľa menší. A všetkým nám na chrbte pohodlne sedel.


Pinguin ace 27 | recenzia| odopnutý bedrový pás

Možnosti pripnutia výstroje

Paličky a cepín. Ruksak Pinguin Ace 27 má na svojej prednej strane hore suché zipsy na prichytenie paličiek na ruksak a dole na pravej aj ľavej strane jedno oko na prichytenie cepínu. Oká na cepín či paličky si vieš prakticky schovať do malej dierky, aby ti na rusaku neviseli naprázdno.

Prilba. Ruksak má na svojej prednej strane aj veľmi prakticé putko o ktoré su viete upnúť snowboard, ale ja ho používam na pripevnenie prilby, ktoré na mnohých ruksakoch chýba.

Mačky na lyže. Rovnako je to aj s mačkami na lyže alias haršajzňami, ktoré nosím vždy zavesené na ruksaku z vonku na karabíne. A mám ich teda celý čas k dispozícii. Ak s totiž nečakane dostaneš do tvrdého ľadového terénu, nie je ľahké ustáť to bez a hľadať mačky na lyže v ruksaku. A šmyknúť dolu by som sa naozaj nechcel. Na ruksaku Pinguin Ace 27 si ich vešiam na bočné popruhy.

Skialpinistický ruksak Pinguin Ace 27 nám poslúžil na hrebeňovke Lúčanskej Malej Fatry

Pinguin ace 27 | recenzia| Malá Fatra | skialpový batoh
Mačky na lyže alebo haršajzne si na ruksaku prichytím o putko na lyže

Pinguin ace 27 | recenzia| Uchopenie haršajzní | skialpový batoh

Snežnice. Predná časť ruksaku je vďaka popruhom uspôsobená aj na prichytenie snežníc.

Snowboard. Tie isté popruhy, ktoré vieš použiť na prichytenie snežníc ti poslúžia aj na prichytenie snowboardu.

Pripevnenie lyží

Keďže je ruksak Pinguin Ace 27 prioritne skialpinistický ruksak je samozrejmé, že má po svojich stranách putká na pripevnenie lyží. Po každej strane ruksaku sú teda dve putká na lyže. Spodné putko, do ktorého sa opiera viazanie z lyží má extra ochranu, aby čo najdlhšie vydržalo a bolo dostatočne pevné a odolné. Putká si viete uvoľniť na želanú šírku podľa šírky lyže. Na skialpinistický ruksak Ace 27 vieš prichytiť lyže iba po stranách ruksaku, diagonálne prichytenie nie je možné.

Pevný chrbtový systém ako veľké plus ruksaku Pinguin Ace 27

Veľkým plus je chrbtový systém, ktorým ruksak disponuje. Ja som síce minimalista a väčšinou sa balím do ultraľahkých ruksakov, no skúsenosť s týmto ruksakom mi rozšírila obzory. Pevný chrbtový systém totiž zabezpečí naozaj stabilné pripevnenie lyží po stranách ruksaku v teréne, do ktorého si obúvaš mačky alebo proste ideš po svojich. A to aj bez nutnosti spojenia špičiek lyží repkou alebo šlingou do „áčka“. Tento ruksak má chrbtový systém z pružnej polypropylenovej dosky a centrálnej duralovej výstuže.

Ruksak Ace 27 je preto určite ideálny pre toho, kto si rád za svojou lyžbou vyšlape po svojich. Stabilita ruksaku na chrbte je skvelá vec aj pri lyžovaní. Váha plného ruksaku, ktorý na chrbte pevne drží vás totiž pri lyžovaní nerozhádže, čo je tiež veľké plus. Stabilite ruksaku napomáha aj jeho ťažisko, ktoré je čo najbližšie k telu a tak zabezpečuje, že vám ruksak na chrbte neplantá a nerozhadzuje vás pri pohyboch.

Výstuž chrbtového systému je ďalej čiastočne aj ochranou tvojho chrbta pri páde. Chrbtová časť ruksaku je vďaka výstuži dostatočne pevná a odpružená, poslúži ti rovnako ako takzvaná korytnačka. Zároveň je mäkká vďaka vankúšikom na chrtbe, ktoré slúžia na lepšie odvetrávanie a rýchlejšie schnutie chrbtovej časti ruksaku.

Chrbtový systém vieš z ruksaku veľmi jednoducho vybrať. Ak sa teda rozhodneš ísť na výlet s oniečo ľahším ruksakom, nie je to žiaden problém.

Skialpinistický ruksak Pinguin Ace 27 sme testovali aj pri rýchlom výšľape na Kubínskej Holi

Pinguin ace 27 | recenzia| Malá Fatra

Pevný a odolný materiál

Ruksak je vyrobený z veľmi odolného materiálu HICOR, ktorý vydrží aj styk s hranami lyží pri ich nosení. Materiál je vodeodpudivý. Odolnosť a trvácnosť materiálu sa samozrejme jemne odráža aj na váhe ruksaku Pinguin Ace 27, ktorý váži 1,45 kg pri rozmeroch 58 x 29 x 22 cm. Samotný ruksak síce nie je vodeodolný, no nato slúži integrovaná odnímateľná pláštenka, ktorá je integrovaná v ruksaku na jeho spodnej strane.

Drobné vychytávky

Ramenné popruhy ruksaku sú samozrejme nastaviteľné. Rovnako ako aj hrudné popruhy, ktoré vieš prispôsobiť vlastnej veľkosti.

Všetky zipsy sú predĺžené tak, aby sa ti s nimi jednoducho manipulovalo aj v rukaciviach.

Bedrové popruhy si viete prispôsobiť na vlastnúv eľkosť tým, že ich podľa potreby posuniete do iného oka na ne určeného

Čo ruksaku podľa mňa chýba?

Samostatné vrecko na mačky alebo pásy. Veľa ruksakov v dnešnej dobe prichádza so samostatným vreckom na uloženie mokrých pásov oddelene od ostatného obsahu ruksaku. Býva to zároveň aj vrecko na mačky, ktoré je ľahko dostupné bez nutnosti dať ruksak dolu z chrbta.

Na paličky či cepín radšej gumka. Na uchytenie paličiek či cepínu na ruksak by podľa mňa bola vhodnejšia gumička. Suchý zips prestane fungovať, keď sa naňho nalepí sneh alebo zamrzne. Okrem toho, gumička je flexibilnešia a v prípade potrebu do nej viete prichytiť paličku a cepín súčasne.

Píšťalka. V dnešnej dobe je píšťalka asi na každom ruksaku samozrejmosťou. Ani viac extra nekontrolujem, či ju ruksaky majú, lebo mi príde automatická. No keď príde tá situácia, kedy by som ju potreboval, spolieham sa nato, že na každom ruksaku je.

Technické parametre pre tento skialp batoh udané výrobcom

MateriálHICOR 3.0 RS; HICOR 6.0; Spony Duraflex X-Lite Easy Access
Objem27 L
Hmotnosť1.45 kg
Počet komôr1
Vonkajšie / vnútorné kapsy4/0
Nastaviteľné ramenné popruhyÁno
Odnímatelný bedrový pásÁno
Integrovaná pláštenkaÁno
Možnost hydro vakuÁno
Chrbtový systém3D Mesh Back System
ZipsyYKK
Rozmery58 x 29 x 22 cm
Objemdo 30L
Skialpinistický ruksak Pinguin Ace 27 nám poslúžil na hrebeňovke Lúčanskej Malej Fatry

Ako ruksak hodnotím?

Dobrý skialpový batoh, ktorý svoju väčšiu váhu dorovnáva zvýšenou pevnosťou vonkajšieho materiálu. Vystužený chrbát slúži aj ako určitý druh ochrany chrbtice pred poranením. Ak ste univerzálny outdoorista aj na bike, aj turistika a aj skialp, potom ho doceníte. Je veľmi univerzálny.

Môžete si pozrieť aj našu video recenziu kde sa dozviete viac.

Na výber je z troch farebných kombinácií. Cena ruksaku sa pohybuje od 85 Euro.

Skialpinistický ruksak Pinguin Ace 27 na skialpovačke vo Vysokých Tatrách
Skialpinistický ruksak Pinguin Ace 27 na skialpovačke vo Vysokých Tatrách

Komantáre

komentárov