fbpx

Skialpové klasiky: Lúčne sedlo, nie vždy je pekne v Západných Tatrach #6

Skialpinistická túra pre Lúčne sedlo

Sezóna uzávera: Do 14. apríla by to malo byť napohodu

Začiatok skialpinistickej túry: Žiarska chata, 1350 m.n.m

Koniec skialpinistickej túry: Žiarska chata

Sklon: 30-35 °

Orientácia: Juh- západ

Obtiažnosť: S2-S3

Lavínové nebezpečie: mierny výskyt lavín

Čas trvania túry: cca ľ hodiny po Lúčne sedlo

Celková vzdialenosť: 2 x 3,8km (tam a naspäť)

Celkové prevýšenie: cca 850 výškových metrov

Lúčne sedlo je zrejme také posledné miesto pre skialpovú túru v Žiarskej doline, bráne do Západných Tatier, ktoré by sa dalo považovať za ozaj dobrý nápad pre začiatočníkov. Osobne však za prvotinu považujem Žiarske sedlo.

Začiatok skialpovej  túry

V tejto doline takmer všetko začína  na Žiarskej chate. Od nej sa dostaneme pod prvý lesík smerom na Žiarské sedlo.

Skraatka do doliny veľké závraty

Od neho smerujeme doľava, kde za dobrých snehových podmienok napohodu za občasného šmyku traverzujeme až po jeho vrchol. Z neho sa nám otvorí výhľad na Veľké Závraty.

pri vstupe do doilny Velké Závraty

Dve varianty do Lúčneho sedla

Našu cestu smerujeme viac do stredu doliny. Trasa má dve varianty. Jedna je, že pôjdeme popod masív v strede dolinky traverzom doľava – ten nás „vyhodí“ v ľavej časti doliny a vyjdeme pomaly pod nástupom do Lúčneho sedla. Ten spoznáme – ad jedna: podľa toho, že sa nad nami týči masív žľabu Lúčneho sedla a – ad dva: je vedľa nás veľký balvan, kde sa dá skryť do závetria, keby fúkalo.

Druhá varianta je obísť skalný masív v strede dolinky z prava a ísť obďaleč popod Kopy smerujúc ku METEO stanici, čiže doľava. Je tu umiestnená kamera, takže z tohoto miesta si môžete pozrieť vždy počasie, keď ešte sedíte doma za kompom. Nájdete to na tejto webkamere Veľké Závraty.

Webkamera pri Hrubej kope v Západných Tatrách, smer Lúčne sedlo

Na meteo stanici pod Hrubou Kopou je pekný výhľad do doliny, všetko sa vám rozprestiera ako na dlani. 🙂 Ak ste fresh, pokračujeme ďalej cez traverz, ktorý ide popod Hrubú kopu. Po asi 30m sa traverz končí a prichádzame už k vyššie spomínanému kameňu na začiatok sedla.

Pohľad do Žiarskej doliny cestou na Lúčne sedlo

Lúčne sedlo

Nástup do toho sedla je klasický ako do všetkách ostatných, buď to napražíte kolmo hore alebo pôjdete rozumnejšie traverzíkmi zľava doprava. Cesta hore sa skladá z dvoch častí, kde do prvej na „plató“ prídete cca po 10-15 minútach od spodku. Ja som počasie nemal, parťák ostal dole čakať a za silnejúceho vetra, výraznej hmly a zmrznutého snehu som sa rozhodol už ďalej nepokračovať. Na obzore som však videl sedlo (keď mi na chvíľu rozfúkalo hmlu), ktorému predchádza ešte veľký kotol. Takže to je ešte cca ďalších 15 minúť rovnakým sklonom ako doteraz.

Lyžovanie dole z Lúčneho sedla

Podmienky na skialpovú lyžbu počas dobrého snehu tu musia byť peckové, hraničiace s úžasnými. My sme však také podmienky nemali a tak idem na lyžiach, ktoré som zobral na testovaciu jazdu, veľmi opatrne dole, hlavne aby som sa nespliaskal na ľade. Našťastie som si ich nemusel dávať dole a hrany podržali, aj keď som sa miestami zabáral pod škrupinu a otočky som robil už iba skokmi zo strany na stranu. Tu ma zachránila stará „garnižlová“ technika, bez ktorej nezlyžujete na garnižliach strmé pasáže.

Toto je dobrý príklad, ako sa z „ľahkého“ lyžiarského terénu v Západných Tatrách môže stať veľmi nepríjemný zážitok.

Takže určite vždy dobre zvážte, aj dvakrát, či máte na to ísť do zlého terénu, ak podmienky sú všetko iné než ideálne (lavínozne samozrejme nebolo, to by sme nešli).

Návrat na Žiarsku chatu

Dole lyžujeme už popod meteo stanicu traverzom, ktorý som spomínal ako prvú variantu. Z doliny Veľké Závraty zlyžujeme opäť na chodník a odtiaľ ku chate.

zjazd dolinou VE+lk0 Z8vraty

GPX trasa pre Lúčne sedlo (je zachytená po plató 200-300m pod lúčnym sedlom)

STIAHNUŤ GPX

Použitá výstroj:

THERMO PRÁDLO

Lyžiarská výstroj

  • lyže Hagan Ultra 76
  • viazanie Fritchi VIPEC Evo 12
  • lyžiarky Scarpa Laser
  • paličky KOHLA
  • pásy HAGAN

Komantáre

komentárov