fbpx

Skialpové klasiky: Dolina Piatich Poľských plies, v Poľsku to ide #8

Skialpinistickú túru v Poľsku do Doliny Piatich Stawow (Dolina Piatich Poľských plies) považujem za výlet vhodný na začlenenie pre skialpové klasiky. Je to pekný outdoor výlet, ktorý je členitý a na jeho konci vás čaká pekná horská chata (Schronisko Piec Stawow) so super cenami oproti slovenským pomerom. Začnem však klasicky údajmi o tomto skialpovom výlete.

Sezóna uzávera: Poliaci by mali mať uzáveru až 15 mája (radšej si to overte)

Začiatok skialpinistickej túry: Lysá Poľana (parkovisko)- Pálenica Bialczanská

Koniec skialpinistickej túry: Schronisko Piec Stawow (chata Piatich Poľských plies)

Sklon: 35 °

Orientácia: Juho- západná

Obtiažnosť: S2-s3 Strmím kopcom krížom cez lanovku po čiernej a potom sa napojíme na modrú

Lavínové nebezpečie: mierny výskyt lavín (priamo popod Lanovku k chate je vysoký)

Čas trvania túry: 3 hod po chatu

Celková vzdialenosť: 7,7 km

Celkové prevýšenie: cca 690 výškových metrov

GPS trasa skialp výletu výletuSkialp trasa do Dolín Piatich Poľských plies dolín

Začíname teda na parkovisku Pálenica v Lysej Poľane.

skialpinistické lyže hagan Ultra 76

Tu si necháte auto a cca za 20 zlotých(5 ečok na deň) tu máte zaparkované. Nenechajte sa znechutiť cenou, ďalej to bude stáť za to. Tu idete cca hodinu po asfaltke až dôjdete na rázcestie. Tí rýchlejší to môžete švihnúť na skialpových lyžiach aj za polhodinu po rázcestie(Wodogrzmoty Miskiewicza). Odtiaľto sú dve varianty, buď si odskočíte doľava dole na lyžiach ste za 5 minút na chate Schronikso w Roztoce (klasický turistický chodník). Super pivko, super cena, milý ľudia a veľmi pekné a schované miesto v lese.

Chata Schronisko Roztoke

Ak nie tak pokračujete doprava mierne hore cestou cez peknú dolinu (Dolina Raztok) pomedzi lesík, s miernym stúpaním a občasným klesaním až vyjdete z lesa a dostanete sa medzi štíty do údolia, ešte sa odtiaľto dostať hore a už sa nám otvorí dolina Piatich Poľských plies.

Skialpinizmus do doliny piatich poľských plies

Tadeto idete na skalpoch ešte asi 30 min až prídete pod lano zo zásobovacej lanovky, ktorá zásobuje vrchnú chatu.

Pod lanovkou sa stočíte doľava do strmá ku a asi za 15 minút po malých traverzoch vyjdete hore (na mape ako čierna značka). Dobré je tu ovládať otočku v strmine a traverze na vašich skialpových lyžiach, ináč sa budete zošúchavať dole. Prípadne si dáte skialpy na ruksak a vyjdete to hore, kde sa podľa mapy napojíte znovu na modrú značku. Je tu aj zimné tyčové značenie.

Skialpinizmus do doliny piatich poľských plies

Odtiaľto už len asi 7minút na lyžiach a ste pri chate Piatich Poľských plies (Schronisko Piec Polskych stawow). Dolina Piatich Poľských plies pôsobí epicky, ale nič nevidím 😀 , takže sa ide na pivko. Dolina piatich poľských plies Pivko je tu v dobrej cene a núdzovo sa dá zaplatiť aj eurami odporúčam mať kopu drobákov, lebo je problém s vydávaním. Prípadne mať originál zloté, aj keď u nás sa už nimi neplatí od stredoveku :D.

Skialpinizmus pri chate piatich poľských plies

Zjazd z chaty ide popod lanovku, treba si však pozrieť aký pevný a bezpečný je aktuálny sneh. Priamo pod lanovkou od chaty je svah cca 40 stupňov a má asi 100m dĺžku, nie je veľmi úzky a celkom sa dá v ňom obracať.

Skialpinizmus pri chate piatich poľských plies

Potom čo sme zlyžovali popod lanovku, sme sa dostali znovu na chodník a zjazdili dole na cestu. Cesta dole nebola presne to čo sme si predstavovali, kvôli občasným stúpaniam sme nemohli všetko kontinuálne lyžovať, ale išlo to.

Skialpinistická výbava do Tatier

Túto skialpinistickú trasu považujem za super tréning na vytrvalosť, je to väčšinou mierne stúpanie a väčšia vzdialenosť.  Tak nech to v horách fičí a hlavne bezpečne.

Ps: Prvý deň sme sa boli pozrieť na super easy výlet na Morskie oko na skialpoch a natočili sme tu pra vás aj nultý diel nášho nového skialpinistického seriálu:

Skialpinistickú trasu na stiahnutie nájdete tu:

Skialp trasa do Dolín Piatich Poľských plies dolín

Použítá skialp výbava:

Skialp lyže:

Skialpové doplnky:

  • termoska Laken
  • skialp ponožky Mund
  • krém proti mrazu Roald Amunsen
  • varič Primus Lite +

Komantáre

komentárov