Predstavujeme: Značka RaidLight, francúzska trail-runningová špička

Tyger sa v rámci svojej návštevy českej výstavy outdoorového matrošu poobzeral a narazil aj na RaidLight, u nás zatiaľ pomenej známu značku, no so sľubnou budúcnosťou.

logo RaidLight
Obrázok: www.raidlight.com

Vo Francúzsku však funguje od roku 1999 a medzi terénnymi bežcami a ultra trailistami je dosť známa a obľúbená. Značka sa špecializuje na vysoko funkčné oblečenie a doplnky pre beh v teréne a nezaostáva ani svojou snahou o pohodlnosť nosenia a ultra ľahkú hmotnosť výrobkov.

V ponuke RaidLightu môžeme nájsť funkčné tričká, mikiny či nohavice, ultralight vetrovky proti nepriazni počasia, bežecké vesty a batohy, hydratačné doplnky, zaujímavo riešenú obuv a mnoho iného. Záber svojich produktov má široký do rôznych terénnych podmienok – napr. aj do púštnych. Oficiálna stránka predajcu je www.raidlight.com.

Benoît Laval
Benoît Laval – obrázok: http://www.raidlight.com/en/

Zakladateľom značky RaidLight je Benoît Laval, vášnivý a výborný bežec, ktorý sa zúčastnil viac ako 100 ultramaratónskych behov po celom svete a bol súčasťou francúzskeho národného tímu v Trail-runningu. Je nie len dobrým terénnym bežcom, ale jeho povolaním je zároveň aj textilné inžinierstvo. To je tá správna kombinácia k tomu, aby už od začiatku fungovania svojej značky dokázal navrhovať prvotriedne produkty pre trail running či ultra trail a snažil sa tak spĺňať požiadavky tohto špecifického športu a získal si vďaka tomu zákazníkov-bežcov na svoju stranu.

Benoît Laval
Benoît Laval – obrázok: http://www.raidlight.com/en/

Viac o značke RaidLight

Moja snaha o preklad z www.peakskyrace.co.uk/raidlight/ 🙂

Začiatok

Benoît Laval, zakladateľ and CEO značky Raidlight začal s behom vo veku 10 rokov. Ako skúsený atlét a maratónsky bežec sa niekoľko rokov venoval behu v teréne, orientačným pretekom, závodom na snežniciach a lyžovaniu. Keď bol v teréne, tak premýšľal. Počas toho prišiel s nápadom vytvorenia značky RaidLight. Prvé prototypy produktov si vyrobil sám a sám na sebe ich aj otestoval. Neskôr zobral svoje produkty na terénne závody po Francúzsku. Tie zožali okamžitý úspech medzi trailovými bežcami a po krátkom čase začal Benoît s ich masovejšou produkciou.

Ako vyučený textilný inžinier, bol Benoît Laval oboznámený s výrobným procesom. Svoju kariéru začal v spoločnosti v Saint-Etienne ako dodávateľ pre dobre známu značku outdoorových produktov. Od vytvorenia svojej spoločnosti RaidLight v roku 1999 pokračoval v inovatívnom prístupe, ktorý mu rok za rokom pomohol presadiť sa.

Testovanie a prispôsobenie

Benoît Laval nebehá len aby nasal čerstvý vzduch alebo trénoval, ale aj preto, aby podrobil závodným podmienkam produkty svojej spoločnosti, ktoré navrhuje a predáva. V skutočnosti sa v tomto praktickom a kolektívnom procese tvorenia zapája aj celý jeho tím, odrážajúc tak entuziazmus svojho zakladateľa.

Pre Benoîta Lavala „základom biznisu značky RaidLight je vášeň pre šport“. Jeho produkty spĺňajú požiadavky zákazníkov a sú testované tými, čo ich nosia. Silná hnacia sila, pretože obrat spoločnosti v St. Pierre Chartreuse stúpa rok čo rok.

Počas týchto rokov sa RaidLight naučil kráčať v stopách svojich zákazníkov. Nasledoval ich v závode Marathon de Sables, z terénnych behov na celosvetové preteky, aj pozdĺž Svätojakubskej cesty (Cesta do Santiaga de Compostela), vždy sa snažiac adaptovať svoje produkty pre potreby bežcov. Myšlienkou je uvítať, pokiaľ možno, v súvislosti s produktami čo najviac spätnej väzby od svojich zákazníkov. Webstránka RaidLightu vyzýva zákazníkov k uverejňovaniu recenzií nimi používaných produktov a navrhovaniu akýchkoľvek dizajnových zmien, o ktorých si myslia, že by boli užitočné. Z počiatočného dizajnu po sústavne sa vyvíjajúci produkt, RaidLight môže skutočne prehlásiť, že produkuje výrobky, ktoré sú navrhované bežcami pre bežcov.

RaidLight má „vôľu odlíšiť sa od ostatných značiek“. Pretože nemáme rovnaké zmýšľanie a rovnakú infraštruktúru ako naša konkurencia, musíme robiť veci inak, ak chceme, aby fungovali“, vyjadril sa Laval.

RaidLight a rebríček rešpektu

„RaidLight je spoločnosť na ľudskej báze.“

Pre nás, rešpekt je:

  • Rešpektovanie produktu: to, že je technický a špecifický.
  • Rešpektovanie zákazníka: byť transparentný s ohľadom na dizajn a výrobu produktu a brať do úvahy pripomienky od zákazníkov kvôli vývoju produktu.
  • Rešpektovanie našich partnerov a dodávateľov, aj v prípade že sú na druhej strane sveta.
  • Rešpektovanie životného prostredia: nechceme dávať lekcie či len komercializovať, vyzývame na neustále zlepšovanie, chceme byť v popredí s prihliadnutím na podmienky na trhu.
  • Rešpektovanie našej pracovnej sily: každý rok rozdeľujeme 20% našich ziskov, dúfame v pokračujúcom naberaní zamestnancov tak ako aj v predošlých rokoch; v r. 2004 sme boli traja, siedmi v r. 2006, dvanásti v 2008 a tridsiati v roku 2013.
  • Zajtra budeme o to viac, zákazníci, partneri a zamestnanci, ak budeme pokračovať v rešpektovaní sa.

Viac o Benoîtovi Lavalovi samotnom, jeho živote či športových úspechoch v rôznych disciplínach sa môžete dočítať na oficiálnej stránke TU.

Dosť bolo oficialít, čo na to môžeme povedať my?

Čo mňa osobne zaujalo, je to, že značka RaidLight sa špecializuje čisto na trail running a ultra trail, čo by už samo o sebe mohlo naznačovať, že užší záber môže priniesť väčší dôraz na kvalitu produktov. A kvalita sa nám páči. 🙂

Výrobky vyzerajú na prvý pohľad veľmi dobre, čo podporuje aj prepracovaný oku lahodiaci dizajn. Námatkovo ma napríklad hneď zaujala kategória ľahkých bežeckých viest a batohov – napr. model vesty Gilet Responsiv 8l, ktorá váži len 160 g. Alebo model Ultra Olmo 8l, dodávaný aj s fľaškami.

RaidLight Gilet Responsiv 8
Bežecká vesta model Gilet Responsiv 8, zdroj: http://www.raidlight.com/en/

Obrázok: http://www.raidlight.com/en/
Bežecký batoh – model Ultra Olmo 8l, zdroj: http://www.raidlight.com/en/

Z topánok je zaujímavý napr. aj koncept oddeleného palca pri modeli obuvi Trail Dual Finger.

Obrázok: http://www.raidlight.com/en/
Bežecké topánky model Trail Dual Finger, zdroj: http://www.raidlight.com/en/

Z bežeckých ultra ľahkých búnd spomeniem napr. model Top Ultralight, ktorá váži taktiež príjemných 160g a v závislosti od konkrétneho materiálu má priedušnosť 10 000-15 000 g/m²/24h a odolnosť proti vode 10 000-15 000 mm vodného stĺpca.

Obrázok: http://www.raidlight.com/en/
Bežecká ultraľahká bunda model Top Ultralight, zdroj: http://www.raidlight.com/en/

Určite pozitívom je aj to, že zastúpenie značky RaidLight začíname postupne vídať aj v našich behopisných šírkach – zatiaľ napr. na webe norskamoda.cz , trailpoint.cz alebo vo facebook skupine RaidLight – CZ/SK.

Ak Vás zaujímajú produktové novinky určené pre zimu 2015/2016, celý katalóg RaidLight obuvi, oblečenia a doplnkov nájdete na tomto linku.

Je super, že sa rozrastá konkurencia v oblasti trailrunningového oblečenia, doplnkov či pomôcok pre milovníkov terénu či ultratrailového behu – bude z čoho vyberať spomedzi zvučných značiek s vysokou kvalitou a tak si snáď každý nájde pre seba to vhodné, ktoré mu čo najlepšie sadne. 🙂

Nuž, ponuka RaidLightu vyzerá veľmi sľubne a rozhodne by si do budúcna zaslúžila dostať testovací priestor aj u nás na tyger.sk. 🙂

Logo Katka@janurky.sk

6150 Celkovo prečítané 1 Dnes prečítané

Komantáre

komentárov